moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto COLąd- DKL

18 maja 2022 roku, w 78. rocznicę jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej - bitwy o Monte Cassino, która rozsławiła na całym świecie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez gen. broni Władysława Andersa - patrona Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego (COLąd - DKL) w Krakowie, wybitnego Polaka, bohatera walk o niepodległość kraju, odbył się uroczysty apel z okazji święta krakowskiego Centrum.

Tegoroczne obchody święta COLąd - DKL odbywały się w cieniu tragicznych wydarzeń w Ukrainie - agresji Rosji na naszego sąsiada, których reperkusje odczuwamy również w Polsce. Krakowskie Centrum jest w trakcie trwających właśnie wspólnych ćwiczeń NATO - Defender Europe 22 - na terytorium RP, angażujących 14 krajów, w tym żołnierzy V Korpusu USA.

COLąd - DKL dowodzi operacją wsparcia Straży Granicznej na naszej wschodniej granicy, w celu przeciwdziałania nielegalnej migracji. Dowodzi operacją wsparcia kryzysu migracyjnego z objętej wojną Ukrainy, we współdziałaniu z siłami koalicyjnymi rozmieszczonymi w tamtym obszarze. Dowodzi także Wojskowymi Zgrupowaniami Zadaniowymi (WZZ) wspierającymi organy administracji państwowej i samorządowej w ramach sytuacji kryzysowych.

Przygotowanie do obrony granic RP, COLąd - DKL realizuje poprzez szereg ćwiczeń, zarówno narodowych jak i międzynarodowych, w tym Defender Europe 22 i Swift Response, trwających aktualnie. Ich celem jest integracja sił sojuszniczych i narodowych w ramach przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z aktualnej sytuacji polityczno - militarnej. Jesienne ćwiczenie Jesion 22 będzie dla COLąd- DKL sprawdzianem gotowości do dowodzenia operacją narodową i przejścia do operacji sojuszniczej. Stała współpraca z dowództwami NATO oraz dowództwami korpusów MNC NE, ARRC i V US Corps plasuje krakowskie Centrum na poczesnym miejscu systemu bezpieczeństwa i Polski i NATO.

W uroczystościach wzięli udział: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Obecni byli też: Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Wojciech Marchwica, Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego wadm. Krzysztof Jaworski, Zastępca Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych - Dowódcy Komponentu Powietrznego gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, Zastępca Dowódcy V Korpusu US Army gen. dyw. Jeffery Broadwater a także Dowódcy i Komendanci Instytucji i Jednostek Garnizonu Kraków oraz służb mundurowych. W uroczystym apelu brali także udział żołnierze V Korpusu US Army z Zas, którzy uczestniczą w ćwiczeniu „Defender Europe 22” oraz klasy mundurowe z XXV LO z Krakowa i III LO z Dąbrowy Górniczej, które prowadzą Odziały Przygotowania Wojskowego (OPW). Uroczysty apel był także wspaniałą okazją do wręczenia żołnierzom oraz pracownikom Resortu Obrony Narodowej medali, odznaczeń, wyróżnień oraz Odznak Pamiątkowych COLąd-DKL.

Przed uroczystością, uczniowie z klas mundurowych z XXV LO z Krakowa i III LO z Dąbrowy Górniczej złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem gen. broni Władysława Andersa.

Tekst: mjr Krzysztof Rybicki

red. PZ

autor zdjęć: kpr. Andrzej Michoń

dodaj komentarz

komentarze


Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwszy skok
Śnieg może być groźną bronią
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ślubowanie kadetów OPW
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rusza kwalifikacja wojskowa
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowe śmigłowce kawalerii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Spadochroniarze na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO