moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hakerzy kontra cyberwojownicy

Wirtualna przestrzeń natowskiego kraju staje się celem cyberprzestępców. Zagrożone są sieci teleinformatyczne, systemy wojskowe, przemysłowe i bank centralny. W ciągu trzech dni hakerzy przypuścili ponad 8 tys. ataków. Do akcji wkracza cyberwojsko. Tak wyglądał scenariusz natowskich ćwiczeń Locked Shields 2022, podczas których polsko-litewska drużyna zajęła drugie miejsce.

Locked Shields są największymi międzynarodowymi ćwiczeniami dotyczącymi cyberobrony, podczas których rywalizują ze sobą zespoły z NATO i państw partnerskich. Drużyna niebieska broni przestrzeni wirtualnej, którą atakują czerwoni. Gra prowadzona jest na żywo, a jej uczestnicy natychmiast reagują na wszystkie zmiany zachodzące w cyberświecie. Coroczne ćwiczenia od 2010 roku organizuje Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence CCDCOE). – Locked Shields to wyjątkowa okazja do przećwiczenia ochrony krajowych, cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej. Uczestnicy są poddawani silnej presji, a cyberataki są bardzo intensywnie prowadzone – powiedział otwierając tegoroczną edycję ćwiczeń Ian West, szef NATO Cyber Security Center.

Scenariusz ćwiczeń zakładał prawdziwą cyberapokalipsę. Berylia, państwo znajdujące się w sojuszniczych strukturach, zmaga się ze zmasowanym cyberatakiem. – Wtedy do akcji wchodzi zespół RRT (Rapid Reaction Team) i robi wszystko, by odzyskać kontrolę nad kluczowymi systemami informatycznymi zaatakowanego państwa – wyjaśnia płk Grzegorz Wielosz, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Dowództwa Komponentu WOC, rzecznik prasowy  Dowództwa Komponentu WOC. Podczas trzydniowych ćwiczeń przeprowadzono ponad 8 tysięcy ataków na niemal 6 tysięcy systemów wirtualnych. Środowisko, w którym operowali żołnierze składało się z tysięcy hostów, systemów i aplikacji. – To obiekty infrastruktury sieciowej i telekomunikacyjnej, popularnych systemów użytkowych, rozwiązania serwerowe, ale też krytyczna infrastruktura przemysłowa, bank centralny, systemy bojowe, np. przeciwlotnicze, a także satelita wojskowy. Wszystko to ma swoje realne odwzorowanie w sprzęcie i oprogramowaniu – opowiada Wielosz.

W składzie polsko-litewskiej drużyny znaleźli się zarówno „weterani” ćwiczeń Locked Shields z ośmioletnim stażem, jak i osoby, dla których był to debiut. – Wszyscy zawodnicy z wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz instytucji współpracujących przed ćwiczeniami przeszli skomplikowany cykl przygotowań, który trwał kilka miesięcy. W tym czasie były prowadzone ćwiczenia wewnętrzne, testowane też były procedury – mówi płk Grzegorz Wielosz. Polsko-litewski zespół wspierali cywilni eksperci z administracji rządowej, uczelni, służb i instytucji rządowych. Ponad 100-osobowym zespołem dowodził oficer z Dowództwa Komponentu WOC, który od siedmiu lat bierze udział w ćwiczeniach Locked Shields.

 


Czlonkowie zespołu, który miał powstrzymać cyberataki, współpracowali zdalnie z wielu lokalizacji. Poszczególne komórki operowały zarówno z Polski jak i z Litwy. W skład zespołu wchodziły osoby odpowiedzialne za sztab, monitorowanie systemów, reagowanie na incydenty komputerowe, rozwiązywanie zadań dotyczących prawa oraz informacji medialnych. Do ich zadań należało też zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania banku centralnego. Praca nad bezpieczeństwem banku była całkowitą nowością, bo do tej pory żołnierze nie mierzyli się z takimi wyzwaniami. – W dużym skrócie w tym zadaniu chodziło o utrzymanie ciągłości działania systemów transakcyjnych. Celem broniących była również ochrona przed próbami wyprowadzenia środków z systemu bankowego – wyjaśnia oficer.

Jak wyglądają cyberćwiczenia? – Przede wszystkim odbywają się one wyłącznie w cyberprzestrzeni – mówi płk Wielosz. Intensywność ćwiczeń jest tak duża, że – jak zauważają uczestnicy – czas na posiłki bywa jedyną chwilą powrotu do rzeczywistości. – Oczywiście jemy przed komputerem – przyznają żołnierze. Mało czasu jest także na sen.

Podczas rozwiązywania cyberproblemów niezbędna jest odpowiednia komunikacja. – Nie siedzimy wszyscy obok siebie i nie ma możliwości „klepnięcia kogoś w ramię”, jeśli nie reaguje. Nie wiadomo również czy osoba, z którą korespondujemy nie jest aktualnie zajęta jakąś ważniejszą czynnością. A zazwyczaj jest... – mówi dowódca połączonego  polsko-litewskiego zespołu. Tymczasem przeciwnik ma zawsze czas na atak. – Terminy są znane wyłącznie atakującemu. Ale właściwie nie ma to większego znaczenia, gdyż ataków są tysiące i trwają cały czas – wyjaśnia oficer. Nocą natomiast broniący się nie mogą wykonywać żadnych czynności, natomiast dla atakujących to czas na odtworzenie zdolności bojowych i przygotowanie nowych ataków. – Co dokładnie robi „Red Team” przyciśnięty do muru przez sprawną obronę zespołu „Blue Team”, nigdy się nie dowiemy – dodaje z uśmiechem dowódca zespołu.

Uczestnicy ćwiczeń Locked Shield mówią o ogromnej presji, która towarzyszy im w czasie wykonywania zadań. – Wynika to z bardzo dużej dynamiki ćwiczeń, ambicji zawodników, ale też ze świadomości, że nawet niewielki błąd może spowodować, że zadanie nie zostanie wykonane, a przeciwnik osiągnie swoje cele i doprowadzi do całkowitego chaosu w bronionym państwie. Zniweczy to miesiące przygotowań do ćwiczeń, ale przede wszystkim będzie oznaczać porażkę, która w realnym życiu kosztowałaby życie i zdrowie wielu ludzi, znaczne straty finansowe, a w skrajnym przypadku doprowadziłoby nawet do upadku państwa i zajęciu go przez agresora – przekonuje płk Grzegorz Wielosz.

Rywalizację wygrała drużyna z Finlandii, drugie miejsce zajęła drużyna polsko-litewska, trzecie drużyna estońsko-gruzińska.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO