moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gdzie powstaną nowe strzelnice?

Minister obrony narodowej ogłosił dwa konkursy na utworzenie strzelnic: wirtualnej i pneumatycznej. Dotacja dla samorządów, które spełnią wymagania, może wynieść nawet 300 tys. zł. Oferty można składać do końca czerwca. – Zainteresowanie tworzeniem tego typu obiektów jest spore – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Oba konkursy zostały ogłoszone w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Jest on organizowany od czterech lat. Początkowo zakładał budowę wyłącznie obiektów terenowych, ale w 2021 roku jego formuła została rozszerzona o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. O dofinansowanie ich budowy mogły starać się samorządy szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

– Pierwsze edycje obu konkursów spotkały się ze sporym odzewem samorządów, wpłynęło ponad 60 ofert. Jednym z powodów takiego zainteresowania były z pewnością mniejsze, w porównaniu z budową tradycyjnych strzelnic, koszty inwestycji. Być może kolejne samorządy będą chciały dołączyć do programu, dlatego uruchamiamy następne edycje – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Podobnie jak wcześniej, żeby ubiegać się o dotację, każdy samorząd musi dysponować nieruchomością (co najmniej do 31 grudnia 2033 roku) oraz pokryć 20% kosztów inwestycji.

Wyższe dotacje

W obu konkursach MON postawiło szczegółowe wymagania. Strzelnica pneumatyczna ma umożliwić strzelanie z karabinków i pistoletów pneumatycznych co najmniej pięciu osobom jednocześnie, na odległość minimum 10 m. Musi być wyposażona m.in. w kulochwyty (wychwytywacze śrutu) oraz tzw. tarczociągi (urządzenia do transportu tarcz strzelniczych), które umożliwiają zmianę odległości zatrzymywania tarcz. Obiekt ma także zapewniać 1000 sztuk śrutu o średnicy do 6,35 mm na każde stanowisko strzeleckie. Dodatkowo (MON tego nie wymaga) w obiekcie można też zamontować przesłony między stanowiskami, pojemniki do przechowywania wystrzelonego śrutu oraz zużytych tarcz strzelniczych.

Samorządy gminne, powiatowe czy wojewódzkie, które spełnią wymagania, mogą otrzymać dofinansowanie nawet 300 tys. zł (w ubiegłym roku było to 200 tys. zł). Otrzymane z MON-u pieniądze samorząd będzie mógł przeznaczyć m.in. na adaptację pomieszczeń na potrzeby takiej strzelnicy oraz zakup pierwszego wyposażenia.

MON ogłosiło także wymagania dotyczące strzelnic wirtualnych. Muszą one być tak skonstruowane, aby można było w nich strzelać z użyciem bezprzewodowych, laserowych symulatorów (replik) co najmniej czterech karabinków i pistoletów. Każdy z nich musi być wyposażony w funkcję wyzwalania strzału oraz działanie różnych mechanizmów broni, np. imitację odgłosu i zjawiska odrzutu. Strzelnica powinna mieć odpowiednią liczbę stanowisk, tak aby jednocześnie mogły z niego korzystać cztery osoby. A cały system ma umożliwić strzelanie statyczne i dynamiczne na różne odległości i o różnym stopniu zaawansowania, np. tzw. strzelanie na celność i skupienie.

MON oczekuje również, aby zestawy zadań strzelniczych można było uzupełniać o scenariusze zakładające różne warunki atmosferyczne (śnieg, mgłę, deszcz), oświetleniowe (światło sztuczne, naturalne) czy efekty specjalne (ogień, dym, dźwięki z zewnątrz). Ci, którzy będą chcieli utworzyć strzelnicę wirtualną, mogą liczyć na dofinansowanie do 200 tys. zł (w ubiegłym roku 150 tys. zł).

Z myślą o młodzieży

Celem konkursu jest przede wszystkim rozbudowa infrastruktury strzeleckiej w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy oraz uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego będą mieli lepszy dostęp do szkoleń strzeleckich. – Między innymi z tego powodu jako priorytetowe będą traktowane te oferty, które przewidują utworzenie strzelnic z myślą o szkoleniu młodzieży klas wojskowych na terenach, gdzie nie ma strzelnic sportowych i klasycznych – przyznaje ppłk Krzyżanowski.

Samorządy, które utworzą strzelnice pneumatyczne lub wirtualne, będą zobowiązane do końca 2033 roku nieodpłatnie udostępniać je uczniom klas wojskowych (do 130 godzin w miesiącu) oraz członkom organizacji proobronnych (do 30 godzin). Ze strzelnic, w zależności od decyzji zarządzającego obiektem, będzie też mogła korzystać lokalna społeczność.
Samorządy zainteresowane udziałem w konkursie mogą nadsyłać oferty do 30 czerwca do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (adres: ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa). Dodatkowe informacje można uzyskać w CWCR pod numerami telefonów: 261 877 751 i 261 877 721. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 21 lipca.

W ramach programu „Strzelnica w powiecie 2021” powstało w sumie 46 obiektów różnego typu, m.in. w Lipinach koło Przysuchy czy podkarpackim Głogowcu w gminie Tryńcza. Z wirtualnych strzelnic korzysta już młodzież m.in. ze szkoły w Środzie Wielkopolskiej czy zespołu szkół w Gościnie (powiat kołobrzeski). W sumie na program „Strzelnica w powiecie” MON przeznaczyło dotychczas 6 mln 780 tys. zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 1WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Weterani i bokser „Master”
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cena wolności
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO