moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pułkownik Kaliciak o doświadczeniach na misjach wojskowych

Naszym zadaniem jest służba Ojczyźnie. Służba wierna i bezinteresowna. Tym kierowałem się podczas misji wojskowych, w których uczestniczyłem, jako żołnierz i dowódca – podkreśla płk Grzegorz Kaliciak, prorektor WAT ds. wojskowych, weteran misji w Iraku i Afganistanie. Spotkanie autorskie z płk. Kaliciakiem, który swoje doświadczenia z misji wojskowych opisał w książkach z serii „Linie frontu”, odbyło się 31 maja w Bibliotece Głównej WAT.

Rozmowę poprowadziła Małgorzata Schwarzgruber, dziennikarka „Polski Zbrojnej”. W spotkaniu uczestniczyli rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, dyrektor biblioteki Bożena Chlebicka-Abramowicz, żołnierze, podchorążowie, pracownicy uczelni oraz uczniowie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Główną WAT z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Rozpoczęła je projekcja dwóch filmów – o obronie City Hall w Karbali i o znaczeniu Orderu Krzyża Wojskowego.

Bez retuszu, czyli o odwadze i okrucieństwach wojny

Pułkownik Grzegorz Kaliciak trafił do Iraku jako dowódca jednej z baz utworzonych w ramach Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa. Wyjeżdżając nie spodziewał się, że będzie uczestniczył w operacji, która rozsławi imię żołnierza Wojska Polskiego. 3 kwietnia 2004 roku w mieście Karbala (środkowy Irak) polscy żołnierze stoczyli krwawą bitwę z radykalnymi bojownikami Muktady as-Sadra. Otoczona przez wrogów, mimo znaczącej przewagi liczebnej rebeliantów, grupa 40 polskich żołnierzy oraz 40 żołnierzy bułgarskich, bez wsparcia oddziałów sojuszniczych, przez trzy dni broniła dwupiętrowego budynku City Hall – siedziby irakijskich władz i policji. O wydarzeniach tych opowiada film fabularny pt. „Karbala” (premiera odbyła się we wrześniu 2015 r.), w którym przedstawiono postać kpt. Kalickiego – jego pierwowzorem był kpt. Grzegorz Kaliciak.

Dysponując resztkami amunicji, pozbawieni łączności z bazą żołnierze pod dowództwem kapitana Grzegorza Kaliciaka obronili City Hall. Ich walka uznawana jest za największą bitwę Polaków od czasów II wojny światowej. „To zadanie po prostu trzeba było wykonać. Ale bez pomocy moich żołnierzy nic bym nie zrobił” – powiedział podczas spotkania płk Grzegorz Kaliciak.

Ataki nieprzyjaciela były groźne, wręcz szaleńcze. Rebelianci mieli moździerze, granatniki i diektariewy, których pociski potrafią przebić pancerz BRDM-a. Byli zdeterminowani, nie przejmowali się prawem wojennym. Żołnierze znaleźli się w samym środku działań. Regularnie dochodziło do ostrych starć, sytuacja wymagała trudnych decyzji, doskonałego wyszkolenia, a często poświęceń. Szczególnie ostry ostrzał następował w nocy. Z pomocą żołnierzom przychodziły wtedy bezpańskie psy. Stanowiły wskazówkę, szczekaniem „informowały”, gdzie stacjonują oddziały nieprzyjaciela i skąd może nastąpić kolejny atak.

Ofiarność i kompetencja

Zdaniem płk. Kaliciaka o zwycięstwie w Karbali zdecydowały kompetencje i doskonałe wyszkolenie żołnierzy Wojska Polskiego. Nic dziwnego, że programy szkoleniowe wojsk amerykańskich opierają się o program wyszkolenia polskich komandosów z okresu II wojny światowej – „Cichociemnych”. Do ich historii i dokonań sięga Wojskowa Akademia Techniczna. „A więc nie West Point, ale WAT” – mówił płk Kaliciak.

Autorytetem dla pułkownika jest Witold Pilecki, żołnierz AK, który dobrowolnie zgłosił się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, by sporządzić raport o warunkach, w jakich żyli więźniowie. Rotmistrz został zamordowany w ubeckim więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Zdaniem płk. Kaliciaka poświęcenie polskich żołnierzy uczestniczących w misjach wojskowych jest niewystarczająco doceniane, a często wręcz krytykowane. Stąd potrzeba edukowania młodzieży o współczesnych dokonaniach naszych żołnierzy. Pułkownik przypomniał, że zawód żołnierza wiąże się z niebezpieczeństwem i ryzykiem, stałym narażeniem zdrowia i życia. Wspomniał o tych żołnierzach oraz członkach ich rodzin, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD). „Najlepszym lekarstwem na przeżywaną traumę jest znalezienie sobie jakiegoś hobby. Pozwala to zapomnieć o tym, co się przeżyło” – podkreśla płk Kaliciak.

Dowódca powinien być autorytetem

W ocenie autora książek z serii „Linie frontu” dobry dowódca powinien cieszyć się autorytetem i zaufaniem wśród swoich żołnierzy. Tak właśnie przyszłych oficerów szkoli Wojskowa Akademia Techniczna – w poczuciu służby innym, a przede wszystkim – Ojczyźnie. „Jeżeli żołnierz służy Ojczyźnie, Ona mu się za to odpłaca. Nasza uczelnia zapewnia podchorążym bardzo dobre wykształcenie, jak również wyżywienie, zakwaterowanie oraz uposażenie" – mówił, zachęcając do podjęcia studiów w WAT, szczególnie te osoby, które lubią matematykę czy fizykę. Podkreślił, że zainteresowanie studiami na kierunkach wojskowych coraz częściej wykazują panie. Obecnie stanowią one od 10 do 12 proc. spośród podchorążych WAT. Służbie kobiet w wojsku płk Kaliciak poświęcił jedną ze swoich książek.

Obecny prorektor ds. wojskowych WAT uczestniczył w VIII oraz IX zmianie misji ISAF w Afganistanie. W 2011 roku jako zastępca dowódcy Zgrupowania Bojowego BRAVO został ranny na skutek wybuchu miny pułapki. „Życie uratował mi pewien sierżant – wyciągnął mnie z płonącego auta” – wspominał.

Pułkownik Kaliciak jest autorem książek: „Karbala. Raport z obrony City Hall”, „Afganistan. Odpowiedzieć ogniem”, „Bałkany. Raport z polskich misji” oraz „Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku”.

Za osobiste męstwo w akcji bojowej Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, najwyższym odznaczeniem wojskowym przyznawanym żołnierzom oraz cywilom za wybitne czyny bojowe w czasie pokoju. Order został ustanowiony 18 października 2006 roku przez Sejm RP na wniosek Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jest nagrodą za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju.

Tekst: Ewa Jankiewicz/ rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Adrian Bojczuk

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rakiety dla Jastrzębi
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kadisz za bohaterów
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO