moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyższy bieg Grota

Większe wymagania wobec żołnierzy, więcej godzin szkolenia strzeleckiego w terenie zurbanizowanym, ograniczenie treningów w tzw. strzelnicach tunelowych na rzecz dynamicznego strzelania w terenie miejskim – to plany wojsk obrony terytorialnej. Po czterech latach użytkowania przez terytorialsów karabinków MSBS Grot Dowództwo WOT chce zmodyfikować programy szkolenia.

– Podnosimy wymagania i oczekiwania wobec żołnierzy, którzy posługują się karabinkiem Grot. To jest znacznie celniejsza broń niż wcześniej używana przez wojsko, znacznie bardziej ergonomiczna, więc możemy szybciej kształtować nasze zdolności i wymagać od żołnierzy więcej – zapowiedział gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u. Deklaracja padła podczas zorganizowanej przez terytorialsów konferencji „GROTowisko-22”, na której o ulepszaniu modułowego systemu broni strzeleckiej Grot dyskutowali żołnierze, wojskowi eksperci, a także przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego.

Znaczna część spotkania była poświęcona właśnie sprawom związanym ze szkoleniem żołnierzy korzystających z Grotów. Jak podkreślał gen. Kukuła, po czterech latach użytkowania karabinków przyszedł czas na spore zmiany w systemie szkoleniowym. Dowódca WOT-u zapowiedział, że będą one polegały nie tylko na podniesieniu wymagań wobec żołnierzy, od których dowódcy będą oczekiwać szybszych efektów, lecz również na znaczącej modyfikacji samych programów szkoleniowych.

– Chcemy, aby szkolenie strzeleckie z Grotów było bardziej intuicyjne i bardziej odpowiadało rzeczywistym sytuacjom na polu walki. Dzisiaj naszym największym wrogiem jest strzelnica tunelowa, czyli typowa strzelnica garnizonowa, z małym okienkiem, z celem, który żołnierz widzi 200 m dalej i do którego oddaje pojedynczy strzał. To uczy bardzo złych nawyków – podkreślał gen. Kukuła. – Musimy uczyć żołnierzy prowadzenia walki dookólnej, walki w zwarciu, instynktownego korzystania z tej broni. Nie nauczymy tego w strzelnicach tunelowych – dodał.

Plany WOT-u zakładają m.in. zwiększenie liczby zajęć szkoleniowych w terenie zurbanizowanym, z naciskiem na szkolenie strzeleckie w takim środowisku. – Wnioski z Ukrainy pokazują dobitnie, że musimy nauczyć ludzi walki w mieście. Dzisiaj ledwo dotykamy tego wyzwania – mówił gen. broni Wiesław Kukuła, wskazując, że dziś już nie potrzeba budować kosztownych poligonów symulujących teren zurbanizowany. Podkreślał, że szkolenie strzeleckie dzięki rozwiązaniom technicznym można prowadzić właściwie wszędzie, nawet w centrum miasta. – Dzisiaj jest to nie tylko możliwe, ale również konieczne, technologia to umożliwia. Dlatego intensywnie wprowadzamy system amunicji barwiącej UTM – dodał dowódca WOT-u. System ten pozwala podczas ćwiczeń lepiej oddać realizm pola walki.

Wyprodukowany w Fabryce Broni „Łucznik” karabinek Grot jest używany w Wojsku Polskim od 2017 roku. Najpierw otrzymali go terytorialsi, a od 2019 z Grotów korzystają także żołnierze jednostek operacyjnych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Roszady personalne w PGZ-ecie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Lekcje z frontu
Cud w Trewirze
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ślubowanie kadetów OPW
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lista trupich główek
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowe śmigłowce kawalerii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Abramsy pod dobrą opieką
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
„Avenger” na Monte Cassino
Gwiazdy sportu dają lekcję
Będą kolejne „Daglezje-P”
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rakietowy szach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Invictus w zimowym stylu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO