moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego

Kolejne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zatwierdził dziś umowę, dzięki której polskie siły zbrojne otrzymają 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych tego sprzętu. Pierwsze jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa – powiedział szef MON-u po podpisaniu dokumentu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców czy dronów. Pierwsza umowa na dostarczenie tego sprzętu dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Dziś Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził aneks do dokumentu, dzięki czemu siły zbrojne otrzymają kolejne zestawy rakietowe. Chodzi o 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. – Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne i wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że Pioruny, produkowane przez firmę Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały przekazane także Ukrainie jeszcze przed wybuchem wojny. – Okazało się, że Ukraińcy dzięki nim skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską – podkreślił. Minister zaznaczył także, że pierwsze egzemplarze zamówionego dziś uzbrojenia trafią do armii jeszcze w tym roku. – Tego wymaga sytuacja międzynarodowa. Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, żeby odstraszyć agresora – zaznaczył.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak powiedział także, że Polska, która dziś wydaje ponad 2% PKB na obronność (od przyszłego roku będzie to 3% PKB), jest obecnie jednym z liderów w tym zakresie wśród państw należących do NATO. Dodatkowe środki na zakupy ma zagwarantować także uruchomiony właśnie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, co oznacza, że wkrótce można spodziewać się kolejnych zamówień uzbrojenia. – To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział wicepremier.

Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przyznał, że zawarcie umowy to bardzo ważny dzień nie tylko dla wojska, lecz także dla PGZ. – Cieszymy się, że produkt z Meska jest dziś tak chwalony, choć ubolewamy, że ma to związek z konfliktem, jaki toczy się w Ukrainie – powiedział. Zaznaczył także, że Pioruny są już sprawdzone w boju, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku światowym. – Dlatego to dla nas bardzo ważne, aby szybko zostały dostarczone polskiej armii. Zwiększanie zdolności produkcyjnych, możliwości i tempa dostaw to obecnie najważniejszy element naszej działalności – podkreślił Sebastian Chwałek.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun to zmodernizowana wersja zestawów Grom, którymi Wojsko Polskie dysponuje od lat. Pioruny mają zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie, dzięki czemu mają większe możliwości namierzania celu. Mogą niszczyć samoloty, śmigłowce i drony oddalone nawet o 6 km i poruszające się na wysokości 4 km. Pierwsza umowa na dostarczenie tego uzbrojenia dla Wojska Polskiego została zawarta w 2016 roku. Opiewający na 930 mln zł kontakt dotyczył 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Włoski Centauro na paryskim salonie
 
Polsko-litewskie konsultacje
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Za zdrowie utracone na służbie
Feniks – następca Mangusty?
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Szpital u „Troski”
RBN przed szczytem NATO
„Operacja borelioza”
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak usprawnić działania służb na granicy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
The Suwałki Gap in the Game
Na ratunek… komandos
Spadochroniarze na warcie w UE
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Czujemy się tu jak w rodzinie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Pancerniacy trenują cywilów
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Wracajcie z medalami!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Oczy na Kijów
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Lato pod wodą
Formoza. Za kulisami
Olimp gotowy na igrzyska!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Jaki będzie czołg przyszłości?
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Pancerny sznyt
Z parlamentu do wojska
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Włoskie Eurofightery na polskim niebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO