moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?

MON określiło zasady naliczania i wypłacania świadczeń pieniężnych dla żołnierzy OT oraz aktywnej i pasywnej rezerwy. Będą one wypłacane w sytuacji, gdy żołnierz za czas pobytu w wojsku nie otrzyma wynagrodzenia od swojego pracodawcy. Pieniądze mają mu zrekompensować utracone w cywilu zarobki, w czasie gdy będzie brał udział np. w ćwiczeniach wojskowych.

Rezerwiści odbywający w wojsku ćwiczenia oraz żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową rotacyjnie za każdy dzień pobytu w wojsku mogą otrzymać świadczenie pieniężne mające zrekompensować im utracone zarobki w cywilu. Chodzi o wynagrodzenie, które żołnierze ci mogliby uzyskać ze stosunku pracy, stosunku służbowego albo dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, gdyby nie zostali powołani do wojska.

Jak dotąd szczegółowe kwestie w tej sprawie regulowała ustawa o powszechnym obowiązku obrony. – Teraz odpowiednie zapisy znalazły się w Ustawie o obronie ojczyzny oraz przygotowanym na jej podstawie projekcie rozporządzenia. Nowe przepisy uwzględniają też wprowadzenie nowych definicji pełnienia czynnej służby wojskowej – w rezerwie aktywnej oraz pasywnej – tłumaczy płk Tomasz Majdan, szef Zespołu Prawnego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Liczy się dochód

Według nowych przepisów sposób ustalania wysokości rekompensat będzie taki sam dla żołnierzy TSW pełniących służbę rotacyjnie (z wyjątkiem służby pełnionej jednorazowo w czasie lub dniu wolnym od pracy), aktywnych rezerwistów oraz żołnierzy pasywnej rezerwy, którzy odbywają ćwiczenia wojskowe.

Żołnierze ci będą mogli liczyć na świadczenie w sytuacji, gdy za czas pobytu w wojsku nie otrzymają wynagrodzenia od swojego pracodawcy. Pieniądze będą wypłacane za każdy dzień ćwiczeń wojskowych – od chwili stawienia się żołnierza w jednostce aż do dnia zwolnienia z ćwiczeń.

Ile wyniesie świadczenie? Przepisy nie określają jednej stawki, ale jedynie uzależniają ją m.in. od zarobków żołnierza. Za każdy dzień pobytu w wojsku otrzyma on więc kwotę równą 1/22 całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto lub dochodu ze stosunku pracy (uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba) albo dochodu z prowadzonej działalności rolniczej lub gospodarczej (w roku poprzedzającym okres pełnienia służby). Przykładowo, jeśli rezerwista w ostatnim miesiącu przed powołaniem zarobił 5 tys. zł brutto, za każdy dzień ćwiczeń otrzyma 227 zł.

Przepisy zakładają też, że jeśli żołnierz nie uzyskał dochodu z działalności gospodarczej, gdy przynosiła mu ona straty lub gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu, dzienna stawka za ćwiczenia będzie równa 1/22 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

MON określiło też maksymalną wysokość dziennej stawki. Nie będzie ona mogła być wyższa niż 1/22 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obowiązującego w roku poprzedzającym pełnienie służby. Jego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej. W pierwszym kwartale tego roku wyniosło ono 6338,35 zł, co w praktyce oznacza, że dzienna stawka mogłaby wynieść maksymalnie nieco ponad 720 zł.

Na wniosek

O wypłatę rekompensaty żołnierz będzie mógł się starać po zakończeniu ćwiczeń. Datę i liczbę dni pełnienia służby w danym miesiącu, za który będzie przysługiwać świadczenie pieniężne, będzie określał w rozkazie dziennym dowódca jednostki wojskowej.

Przepisy precyzują też sytuacje, w których pieniądze nie będą przysługiwały. Tak będzie w przypadku, gdy żołnierz m.in. samowolnie opuści jednostkę, odmówi udziału w szkoleniu lub nie będzie w stanie wykonać swoich obowiązków – np. z powodu spożycia alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających.

Świadczenie będzie wypłacane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przez żołnierza. Będzie ono pomniejszone o kwotę wynagrodzenia, jakie żołnierz otrzymał z tytułu pełnienia służby wojskowej za dni, których dotyczy rekompensata. Prace nad określeniem siatki płac dla terytorialsów oraz rezerwistów trwają.

Przepisy dotyczą ok. 50 tys. żołnierzy TSW oraz ok. 200 tys. żołnierzy aktywnej i pasywnej rezerwy. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Emeryt
1674045240
nigdzie, na żadnej stronie nie ma opisanego przypadku jeśli jest emeryt wojskowy który ma emeryturę i zostanie powołany do rezerwy na ćwiczenia np. 90 dniowe - to czy emerytura jest wypłacana normalnie a za ćwiczenia są dodatkowe pieniądze czy jak? bo jeśli emerytura jest wstrzymywana i wyrównywana jedynie "żołdem" z ćwiczeń to mam gdzieś takie ćwiczenia. Zaraz idę do lekarza i tyle mnie tam na ćwiczeniach widzieli... Dlaczego? bo mi się to wcale nie opłaca, a biegać po polach i z karabinu strzelać jeszcze nie zapomniałem. Pozdrawiam.
FD-F9-C4-FF

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Cień atomowej zagłady
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO