moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ścisła współpraca Polski i Litwy

Państwowe delegacje z Polski i Litwy spotkały się dziś z wojskiem, które ćwiczy na terenie przesmyku suwalskiego. – Dziękuję żołnierzom służącym w tej części Europy za ich gotowość i za to, że dzięki nim ta ziemia jest bezpieczna – powiedział Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych RP. W wizycie uczestniczył także wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód koordynuje działania batalionowych grup bojowych NATO, które stacjonują w Polsce i na Litwie. Obecnie żołnierze szkolą się w ramach ćwiczeń „Amber Desire ’22”. Ich celem jest sprawdzenie możliwości szybkiego przerzutu mobilnego stanowiska dowodzenia. Ćwiczących na Suwalszczyźnie wojskowych odwiedzili dziś prezydenci i ministrowie obrony obu państw. – Bardzo się cieszę, że mogę dziś tu, na polskiej ziemi, przywitać prezydenta Litwy pana Gitanasa Nausėdę, mojego serdecznego przyjaciela – powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Szypliszkach. Prezydent zaznaczył, że spotkanie odbywa się na terenie przesmyku suwalskiego, który oddziela od Białorusi obwód kaliningradzki, eksklawę Federacji Rosyjskiej, i dlatego jest „w sposób szczególny strzeżony przez siły Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

– Wiele osób w Polsce i na Litwie zadaje sobie pytanie, czy to miejsce jest bezpieczne. Postanowiliśmy tu przyjechać, aby pokazać, że jest. Jest bezpieczne ze względu na to, co tu obserwujecie, czyli spokojną służbę żołnierzy polskich, litewskich i innych sojuszników z NATO – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych. Prezydent wyjaśnił, że gwarantem bezpieczeństwa regionu są nie tylko stacjonujący nieopodal sojusznicy z wielonarodowych batalionowych grup bojowych. Jest nim także ścisła współpraca polskiej 15 Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” oraz fakt, że na mocy decyzji szczytu NATO w Madrycie Siły Szybkiego Reagowania Sojuszu zostaną zwiększone z 40 do 300 tys. żołnierzy. Jak mówił zwierzchnik SZRP, „to absolutne potwierdzenie gwarancji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. To gwarancja kolektywnej ochrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego realizowanej, jeśli zaszłaby taka potrzeba, przez obronę każdej piędzi ziemi NATO”. – Chcę z całego serca podziękować żołnierzom polskim, litewskim i wszystkim naszym sojusznikom, którzy służą w tej części Europy, za ich służbę, za gotowość i za to, że dzięki nim ta ziemia jest bezpieczna – zaznaczył Andrzej Duda.

Gitanas Nausėda, prezydent Litwy, podkreślił podczas wizyty w Polsce, że oba państwa łączą wspólne poglądy dotyczące wielu kwestii, m.in. pomocy Ukrainie, polityki klimatycznej, a także bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego. – Nasza wizyta tu nie jest przypadkowa. Wszyscy rozumiemy, że jest to miejsce wrażliwe i może być skierowane na nie spojrzenie agresora – powiedział. Dodał, że dlatego prezydenci Polski i Litwy podczas szczytu NATO w Madrycie zabiegali o wzmocnienie bezpieczeństwa tego regionu, m.in. przez skierowanie kolejnych żołnierzy do wielonarodowych batalionowych grup bojowych. Zapewnił jednak, że oba państwa nie liczą jedynie na wsparcie ze strony Sojuszu, lecz dbają także o wzmocnienie swoich zdolności obronnych, m.in. zwiększając środki przeznaczane na ten cel. – Myślę, że nasi wrogowie nie ucieszą się, że stanowimy jedność. Za to fakt, że troszczymy się o bezpieczeństwo, to dobra wiadomość dla mieszkańców naszych krajów – zaznaczył.

Podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podkreślał, że obwód kaliningradzki, który graniczy z terenem przesmyku suwalskiego, jest w zasadzie „jedną wielką rosyjską bazą wojskową”. Po drugiej jego stronie leży Białoruś, co stwarza pewne zagrożenie. Przypomniał m.in. o kryzysie migracyjnym, z jakim Polska i Litwa mierzyły się w ubiegłym roku. – To był atak hybrydowy przy użyciu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki. Nie mamy wątpliwości, że za tym atakiem stała Moskwa – powiedział Mariusz Błaszczak. Zaznaczył także, że zarówno polscy, jak i litewscy żołnierze intensywnie ćwiczą z innymi sojusznikami, osiągając w ten sposób interoperacyjność. Oba państwa stoją także na czele Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Polak jest jej dowódcą, a Litwin szefem sztabu. – Rozwijamy nasze siły, współpracujemy. Wszystko to służy bezpieczeństwu. Dzięki wysiłkom i dobrej współpracy z siłami sojuszniczymi przesmyk suwalski jest bezpieczny – zaznaczył.

Arvydas Anušauskas, szef litewskiego resortu obrony, dodał, że w tym roku oba państwa mierzą się z ciągłymi pogróżkami ze strony Kaliningradu, całej Rosji i Białorusi. – Chcemy dać na nie odpowiedź tu i teraz: nie poddawajcie próbie naszych sił i zdolności wojskowych, bo granice NATO są granicami bezpiecznymi! – zaznaczył. Wyjaśnił, że Polska, Litwa i sojusznicy, którzy stacjonują w różnych państwach, są gotowi do prowadzenia obrony z dowolnego miejsca na terytorium NATO. – Sadzę, że inwestycje [na obronność – przyp. red.] oraz decyzje i wsparcie NATO wzmocnią nasze zdolności obronne wielokrotnie – podkreślił.

Tuż po wizycie w Szypliszkach obie delegacje udały się na Litwę. Politycy spotkają się tam z żołnierzami Batalionu Logistycznego im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witenesa w Marijampolė.

Przesmyk suwalski to strategicznie ważny korytarz łączący bezpośrednio państwa NATO w naszym rejonie. Obejmuje terytorium Polski wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. Łączy Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, jednocześnie oddziela należący do Rosji obwód kaliningradzki od Białorusi.

Przesmyk to rejon odpowiedzialności głównie 15 Brygady Zmechanizowanej oraz wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, w której służą Amerykanie, Rumuni, Brytyjczycy i Chorwaci.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, Leszek Chemperek CO / MON, Sztab Generalny WP

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Przygotowania czas zacząć
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Hiszpański palimpsest
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO