Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w trwającym kursie COMBAT MEDIC prowadzonym przez instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Podczas pięciodniowego szkolenia uczą się udzielania pomocy rannym na polu walki.
Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji, kiedy poszkodowanych jest wielu? Odpowiedź między innymi na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT w Ciechanowie.
Podczas pięciodniowego szkolenia żołnierze obrony terytorialnej uczą się, jak udzielać pomocy rannemu. Poznają zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych (a jednocześnie możliwych do uniknięcia) przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczą zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania drożności dróg oddechowych.
- Kurs wykracza daleko poza cywilne szkolenie z pierwszej pomocy. Uczymy się zagadnień związanych z urazami najczęściej występującymi na polu walki. Kurs zawiera dwa moduły - część teoretyczną i praktyczną, z naciskiem właśnie na zajęcia praktyczne. Uważam, że każdy z nas ze szkolenia wyniósł ogrom wiedzy, która będzie przydatna na dalszych etapach naszej służby - mówi jedna z uczestniczek kursu z ramienia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpr. Ewelina Stępień.
Szkolenie z medycyny taktycznej COMBAT MEDIC jest kolejnym (po szkoleniu operatorów ppk JAVELIN i przed szkoleniem snajperów) modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Kursy potrwają do końca sierpnia bieżącego roku, a udział w nich weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski.
Tekst: Weronika Chochoł/6MBOT
autor zdjęć: 6 MBOT
komentarze