moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
VIII Święto Strzelca Konnego

St. wachm. k.o. Patryk Sagan ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2. Pułku Strzelców Konnych wywalczył pierwszą nagrodę w zakończonym w niedzielę 10 lipca 2022 w Łotoszynach w Gminie Hrubieszów kawaleryjskim Memoriale im. Mjr. Michała Radzimińskiego, który był rozgrywany w ramach VIII Święta Strzelca Konnego.

Kawalerzyści rywalizowali w skokach przez przeszkody oraz konkursowych pokazach władania lancą i szablą konno. Tradycyjnie nagrodą była polska szabla oficerska wz. 1921 – ufundowała ją Fundacja Niepodległości. Jej partnerami w organizacji Święta Strzelca Konnego była Gmina Hrubieszów oraz 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy – dziedzice tradycji przedwojennych kawalerzystów.

Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom kawaleryjskiej rywalizacji odbyła się w obecności żołnierzy i pojazdów nowoczesnych jednostek Sił Zbrojnych RP, które dziedziczą tradycje pułków polskiej jazdy – z 18 "Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej oraz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Na zakończenie Święta Strzelca Konnego, kawalerzyści wykonali rundę honorową wokół pojazdów wojskowych współczesnych kontynuatorów chwalebnego dziedzictwa polskiej jazdy.

Fundacja Niepodległości wspiera od ośmiu lat organizację Święta Strzelca Konnego, jako niezwykle atrakcyjnej formy budowania pamięci historycznej. Promuje ono chlubne tradycje polskiej kawalerii i etos służby Ojczyźnie.

Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. „Święto Strzelca Konnego” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając. Wydarzenia dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej. Darczyńcą jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Sponsorzy: Grupa Azoty Puławy i PGE Dystrybucja S.A.

Uroczystości odtwarzające Święto Pułkowe 2 Pułku Strzelców Konnych rozpoczęły się w sobotę 9 lipca 2022 o godz. 18:00, Mszą Św. z ceremoniałem kawaleryjskim odprawioną w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Następnie odbył się Apel Pamięci na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz ceremonia złożenia wieńców i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym poległych kawalerzystów 2 Pułku Strzelców Konnych. List do uczestników skierowany przez Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek odczytał poseł Sylwester Tułajew.

Na festynie "Kontynuacja Dziedzictwa Kawalerii", który towarzyszył Świętu Strzelca Konnego w niedzielę (10 lipca 2022) w Łotoszynach k. Hrubieszowa, prezentowały się także jednostki nowoczesnych Sił Zbrojnych RP, które dziedziczą tradycje pułków polskiej jazdy z lat II Rzeczypospolitej. Oprócz współgospodarzy miejsca, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, który dziedziczy tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych, byli obecni żołnierze i sprzęt z jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, utworzonej cztery lata temu na wschodzie Polski, oraz żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT.

Na kawaleryjskie święto z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej przyjechał czołg Leopard, z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Przemyśla i Jarosławia – samobieżny moździerz 120mm Rak i rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad z baterią rakiet Piorun (których skuteczność wykazano podczas toczącego się na Ukrainie konfliktu zbrojnego). 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa, jednostka 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej prezentował pociski przeciwpancerne Spike.

Ekspozycja wojskowa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem publiczności kawaleryjskich pokazów.

Na festynie patriotycznym "Kontynuacja tradycji kawalerii" obecne było również Wojskowe Centrum Rekrutacji, ze stoiskami promującymi nowy program "Zostań Żołnierzem". Chętni zgłaszali się już od rana.

Fundacja Niepodległości zaprezentowała na festynie plenerową wystawę, ukazującą walkę polskich kawalerzystów o kształt granic Rzeczypospolitej 1918-1921. Można było obejrzeć w dynamicznym pokazie historyczne pojazdy wojskowe z lat II wojny światowej w barwach pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (m.in. ze słynnej 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka) – z prowadzonego przez fundację Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie. 

Obecny na uroczystości zakończenia Święta Strzelca Konnego zastępca Dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Hubert Trusiuk otrzymał od przestawiciela Fundacji Niepodległości dar dla Izby Tradyji Pułku – fotografię odnalezionej niedawno przez jednego z lubelskich kolekcjonerów militariów figurki nagrodowej, jaką otrzymał zwycięzca słynnych Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego "Militari", rozegranych w roku 1934 w Hrubieszowie. Zwycięzcą był wtedy por. Michał Gutowski z 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego z Leszna – jeden z najlepszych polskich jeźdźców tamtej epoki, członek kadry olimpijskiej Rzezpospolitej, w czasie wojny odznaczony pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Kawaler Krzyża Virtuti Militari. Materialny ślad Militari z 1934 wiąże słynne zawody z ich odtwarzaniem w kolejnych edycjach Święta Strzelca Konnego.

Autor: Maciej Szymczak

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kompała/ Fundacja Niepodległości, Maciej Szymczak/Fundacja Niepodległości

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Rusza kwalifikacja wojskowa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Lekcje z frontu
Skromny początek wielkiej wojny
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowe śmigłowce kawalerii
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rakietowy szach
Eurofightery znowu w Polsce
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W rezerwie pasywnej będą oceny
Dobrowolsi – czas start!
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO