moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory lecą do Polski

Kilka amerykańskich F-22 Raptor ma wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Ich załogi będą też szkolić się z polskimi pilotami. Przylot maszyn potwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Raptory będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To najnowocześniejsze na świecie samoloty V generacji, są skonstruowane tak, by radarom było bardzo trudno je wykryć.

– Samoloty F-22 Raptor na początku przyszłego tygodnia będą w Polsce. Nie po raz pierwszy i nie ostatni – powiedział dziś wicepremier Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. I dodał, że to efekt naszej współpracy z sojusznikami. Zadaniem amerykańskich myśliwców będzie przede wszystkim patrolowanie przestrzeni powietrznej i współpraca z polskimi siłami powietrznymi. Minister obrony zapowiedział, że planowane są już wspólne szkolenia polskich i amerykańskich pilotów. – Wszystko to służy odstraszaniu agresora i pokazywaniu tego, że NATO jest solidarne wobec siebie i buduje zdolności, które stanowią o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Informację o tym, że Raptory lecą do Polski podało wczoraj dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce. „Najnowsze samoloty myśliwskie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, F-22 Raptor, przybyły do bazy RAF Lakenheath w Anglii. To ich przystanek w drodze do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie wesprą tarczę powietrzną NATO w Europie”, czytamy w komunikacie dowództwa. Samoloty F-22 należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

REKLAMA

Misja NATO Air Shielding, w którą zaangażują się Raptory, jest prowadzona, by chronić terytoria krajów położonych od Bałtyku po Morze Czarne przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym. Podczas niedawnego szczytu NATO w Madrycie zdecydowano, by misję Air Policing, której zadania były typowe dla działań w czasie pokoju, przekształcić w misję Air Shielding. Ma ona dawać większe możliwości obrony przestrzeni powietrznej oraz lepiej integrować samoloty z naziemną obroną powietrzną. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej uderzeniowej, zaprojektowanym do szybkiej i dalekiej dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden myśliwiec, co czyni go wysoce strategiczną platformą wspierającą NATO Air Shielding”, czytamy w komunikacie Dowództwa Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Dlaczego F-22 jest nazywany najlepszym myśliwcem? Wyprodukowany przez koncern Lockheed Martin samolot został zbudowany w technologii stealth, co oznacza, że radarom jest niezwykle trudno go wykryć. Maksymalna prędkość F-22 to ok. 2,5 tys. km/h. Myśliwiec ma dwa niezwykle mocne silniki (generują razem ponad 200 kN ciągu, a przy wykorzystaniu dopalacza ponad 300 kN), dzięki którym może lecieć w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku bez konieczności użycia tzw. dopalaczy. Raptor jest również wyposażony w radar, który może wykryć przeciwnika oddalonego nawet o 240 km.

F-22 zaprojektowano przede wszystkim do walki powietrznej, ale w boju sprawdził się już także bombardując cele naziemne. W 2014 roku w Syrii zniszczył bazę terrorystów ISIS. Był to pierwszy raz, kiedy samolot wykorzystano w działaniach bojowych (gotowość do wykonywania takich zadań osiągnął w 2005 roku). Raptory mają jedynie amerykańskie siły zbrojne, rząd USA zakazał ich sprzedaży innym państwom.

Przylot F-22 nie będzie pierwszą ich wizytą w Polsce. W 2015 roku F-22 wylądowały w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, jednak ich pobyt trwał wówczas tylko jeden dzień. Teraz prawdopodobnie zostaną u nas na dłużej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Master Sgt. Jeremy Lock/ US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Dublet pięciobojowych sztafet
 
Putin sięga po rezerwy
Premier w Żelaznej Dywizji
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Alianci z AK
Początek oficerskiej drogi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO stawia na drony
Interwencyjne granatniki
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Przygotowani na kryzys
Półmaratończycy na medal
Collective Defense is Priority
Ile Polska straciła podczas II wojny
Nowy znak specjalny komandosów
Czerwona agresja
Patriotyzm to nie frazes
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Gaudeamus igitur!
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
System zwalczania BSL
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Rekordowa przysięga na WAT
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Włoskie Typhoony w akcji
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Jastrzębie nad Słowacją
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Włoscy lotnicy w Malborku
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Jak się testuje F-35
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Brunatny najazd
Zostań podoficerem WP!
Siła WOT
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
„Rekin” dobił do brzegu
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Od Chersonia po Krym
Śladem profesjonalistów
Wojska OT mają pięć lat!
Ukraińska kontrofensywa
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Powrót do korzeni
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Raptory już w Polsce
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Desant pod Arnhem
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Zostań stypendystą MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO