moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O pomocy dla Ukrainy

Wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w zorganizowanej w Kopenhadze konferencji na temat pomocy dla Ukrainy. Przedstawiciele 25 państw rozmawiali o dalszym wsparciu dla zaatakowanego przez Rosję kraju. Szef polskiego MON-u podkreślał, że trzeba stale przypominać światu, iż Rosja jest agresywna i zamierza odbudować swoje imperium.

W spotkaniu państw wspierających Ukrainę, które dziś odbyło się w Kopenhadze, wzięli udział przedstawiciele, głównie szefowie resortów obrony, m.in. Norwegii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Japonii i Polski. – Konferencja Ukraine Defence Contact Group to uzupełnienie naszych działań prowadzonych w ramach NATO i tych, którym przewodzi sekretarz obrony USA – powiedział po zakończeniu spotkania Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej. – Naszym wspólnym celem jest wsparcie Ukrainy – podkreślił.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw wspierających Ukrainę. Przekazuje pomoc dla mieszkańców oraz sprzęt wojskowy, a ich wartość szacowana jest na 1,7 mld USD. – Polska wspiera Ukrainę zarówno w formie donacji, dotyczących między innymi wyposażenia wojskowego, wspieramy także organizując szkolenia dla Ukraińców. Rzeczywiście inne państwa ten zakres zwiększają poprzez donacje finansowe. To bardzo dobrze. Należy skoordynować te wszystkie działania, tak aby były one skuteczne, a Ukraina odparła rosyjską agresję – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Wicepremier dodał, że podczas spotkania przedstawił polskie programy i mówił o wojskowym sprzęcie, który sprawdza się w obronie Ukraińców.

Szef MON powiedział jeszcze o jednym zadaniu, przed którym stoją państwa uczestniczące w Ukraine Defence Contact Group. – Największym zagrożeniem, przed jakim stoi Ukraina, ale też kraje sąsiadujące z Rosją, jest to, że wolny świat zmęczy się informacjami o wojnie. Naszym zadaniem jest podtrzymywanie zainteresowania świata tym, że Rosja jest agresywna i zamierza odbudować swoje imperium – powiedział Błaszczak.

Gościem specjalnym konferencji był Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. Przypomniał on, że Ukraińcy każdego dnia giną z rąk agresora. „Wzrost cen gazu i paliw na Zachodzie to niewielka cena za pokój. Za pokój w Europie Ukraińcy płacą życiem” – napisał Reznikow w mediach społecznościowych po zakończeniu konferencji. Ukraiński minister obrony powiedział też dziennikarzom, że spośród sprzętu wojskowego jego kraj potrzebuje dziś najbardziej myśliwców.

Z uczestnikami konferencji za pomocą wideołącza rozmawiał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Po raz kolejny prosił o wsparcie dla walczącego narodu. – Im szybciej powstrzymamy Rosję, tym szybciej będziemy mogli poczuć się bezpieczni – powiedział Zełenski, zwracając się do obecnych na konferencji. – Potrzebujemy uzbrojenia, amunicji do naszej obrony – dodał prezydent.

Podczas konferencji w Kopenhadze padły deklaracje kolejnych transz pomocy. Dania zapowiedziała, że jej wsparcie dla Ukrainy wyniesie w sumie ok. 500 mln dolarów. – To ogromna darowizna. Nie zawiedziemy – deklarowała Mette Frederiksen, premier Danii. Zapowiedziała również, że Duńczycy będą szkolić ukraińskich żołnierzy. Wielka Brytania z kolei ogłosiła, że wyśle na Ukrainę systemy rakietowe wielokrotnego startu i pociski kierowane. Ben Wallace, brytyjski minister obrony, nie powiedział, ile sztuk broni trafi na Ukrainę, ale zapewnił, że „Zachód będzie ramię w ramię dostarczał Ukrainie broń, by pomóc bronić się przed Putinem”.

Konferencję zorganizowała grupa Ukraine Defence Contact Group, która powstała w marcu 2022 roku w bazie lotniczej sił powietrznych USA w Ramstein. Zainicjował ją sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin. Głównym zadaniem grupy jest koordynowanie wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


"Jesienny ogień” z ministrem
 
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Lecimy F-35
Konsekwentnie dąży do celu
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Atak o świcie
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Nie uznaje półśrodków
Szwedzi na „Czernickim”
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Nie płynie z nurtem
Czerwona powódź
Przysięga w Kolnie
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Przyszłość pod znakiem dronów
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Polsko-koreańskie rozmowy
Stawia na dobrą komunikację
Wychodzi poza schematy
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Dwa medale w Budapeszcie
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Wyższe diety za służbę na granicy
RBN o rezultatach szczytu NATO
Śladem profesjonalistów
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Odliczanie do przysięgi
Strategiczne partnerstwo z Londynem
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Brązowa czwórka podwójna
Wirtualna walka na morzu
Abramsy jadą na ukraiński front
Moc Buzdygana
Długi marsz na wschód
Spełnia marzenia
The Power of Buzdygany Awards
Szef rządu w Łuczniku
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Plan misji „Air Defender”
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojskowe kontrakty w USA
16 Dywizja świętuje
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Raki dla podhalańczyków
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Tak rodziła się konspiracja
Brąz Polki we wspinaczce sportowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO