moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej miejsc dla przyszłych kaprali

Z 377 do 507 wzrósł limit miejsc na tegorocznych kursach podoficerskich dla cywilów. Dodatkowe 130 osób będzie mogło przejść szkolenie w specjalności inżynieryjno-lotniczej w dęblińskiej szkole podoficerskiej. Decyzja MON-u jest związana z koniecznością pozyskania dla sił zbrojnych specjalistów z uprawnieniami do pracy na sprzęcie lotniczym, w tym na samolotach F-35.

Coroczny limit miejsc na kursach podoficerskich dla osób cywilnych określa minister obrony narodowej. Zgodnie z dokumentem z września ubiegłego roku tegoroczne kursy w czterech szkołach podoficerskich: Sondzie w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce oraz Sił Powietrznych w Dęblinie miało rozpocząć 377 osób. Szef MON-u wydał jednak kolejną decyzję, zwiększającą ten limit do 507. Dodatkowe miejsca będą czekały na ochotników w dęblińskiej placówce. – Według pierwotnych planów kursy podoficerskie miały rozpocząć u nas w tym roku 182 osoby, teraz będzie ich 312. Zwiększona pula miejsc dotyczy specjalności inżynieryjno-lotniczej. Sto osób już w czerwcu zaczęło szkolenie, teraz taką szansę dostanie kolejne 130 osób – mówi st. chor. sztab. Paweł Jakubik, komendant dęblińskiej szkoły podoficerskiej. Druga edycja naboru potrwa do 9 września.

Podoficer podkreśla, że szkolenie większej liczby specjalistów z uprawnieniami do pracy na sprzęcie lotniczym jest związane z modernizacją polskiej armii i zakupami nowoczesnego sprzętu. – Kurs w specjalności inżynieryjno-lotniczej trwa najdłużej, bo do 14 miesięcy. Po tym czasie jednak wojsko zyskuje w pełni przygotowanego do służby podoficera specjalistę, który ma za sobą szkolenie podstawowe, specjalistyczne, językowe oraz kierunkowe na dany typ statku powietrznego. Na naszych kursach przygotowujemy np. specjalistów do obsługi F-16, którzy potem będą też mogli obsługiwać technologicznie podobny F-35 – mówi st. chor. sztab. Jakubik.

REKLAMA

Poza kandydatami w specjalności inżynieryjno-lotniczej kurs w Dęblinie przechodzą też obecnie ci, którzy aplikowali na specjalności ruch lotniczy, meteorologia i radiotechnika. W listopadzie z kolei szkolenie rozpoczną przyszli specjaliści od przeciwlotniczych zestawów rakietowych, bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów oraz przyjęci w ramach II tury naboru kandydaci do służby inżynieryjno-lotniczej. Jesienią kurs zacznie więc 190 osób.

Ochotnicy muszą pamiętać o nowych procedurach rekrutacji. Osoby, które składały dokumenty jeszcze przed wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny, musiały złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień, teraz zaś należy to zrobić w dowolnie wybranym wojskowym centrum rekrutacji. Tam wniosek zostanie zweryfikowany, a kandydat otrzyma skierowanie na badania psychologiczne oraz lekarskie, mające zdecydować o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Zgodnie z przepisami świadectwa i dyplomy można dostarczyć do komisji rekrutacyjnej bezpośrednio przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w szkole podoficerskiej. O przyjęciu na kurs będą decydować wyniki postępowania rekrutacyjnego, w tym sprawdzian z WF-u i rozmowa kwalifikacyjna.

Limity w pozostałych szkołach się nie zmieniły. W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych kurs przejdzie 113 kandydatów (specjalności: rozpoznanie i zakłócenia elektroniczne, kryptologia cyberbezpieczeństwa, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, zespoły i orkiestry estradowe), w Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej szkolić się będzie pięć osób (specjalność techniczna), a w Sondzie – 77 (eksploatacja systemów łączności oraz systemów informatycznych).

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Tomasz Łomakin

dodaj komentarz

komentarze


„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
 
Czerwona agresja
Patriotyzm to nie frazes
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Ile Polska straciła podczas II wojny
Siła WOT
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Dublet pięciobojowych sztafet
Alianci z AK
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Przygotowani na kryzys
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Półmaratończycy na medal
Włoscy lotnicy w Malborku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań stypendystą MON-u
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Nowy znak specjalny komandosów
Ukraińska kontrofensywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Rekin” dobił do brzegu
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
System zwalczania BSL
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Putin sięga po rezerwy
Początek oficerskiej drogi
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
NATO stawia na drony
Desant pod Arnhem
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Wojska OT mają pięć lat!
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Brunatny najazd
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Desant czeka na nowych żołnierzy
Collective Defense is Priority
WAT z myślą o przyszłości
Powrót do korzeni
Premier w Żelaznej Dywizji
Raptory już w Polsce
Drony w WOT
Od Chersonia po Krym
Raptory lecą do Polski
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Śladem profesjonalistów
Jastrzębie nad Słowacją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO