moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe moce PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa przeznaczy setki milionów złotych na zwiększenie mocy produkcyjnych spółek wchodzących w skład holdingu. Swoją infrastrukturę rozbuduje m.in. Huta Stalowa Wola SA. Trwają także negocjacje w sprawie tego, gdzie będą produkowane i serwisowane koreańskie czołgi K2, haubice K9 oraz samoloty FA-50, które kupiło Wojsko Polskie.

To jeden z najbardziej ambitnych programów modernizacyjnych zbrojeniówki od dekad. Polska Grupa Zbrojeniowa w związku ze zwiększonymi zamówieniami z Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczy w najbliższych latach setki milionów złotych na rozbudowę i unowocześnienie zaplecza produkcyjnego swoich głównych spółek.

– W związku z rosnącym portfelem zamówień na etapie uzgodnień i uzyskiwania akceptacji są projekty dotyczące zwiększenia potencjału produkcyjnego, m.in. przedsiębiorstw uczestniczących w programach z obszaru obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz w innych kontraktach, w które jesteśmy bądź będziemy zaangażowani – wyjaśnia Jacek Zagożdżon, ekspert z Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ.

Przedstawiciele holdingu wyjaśniają, że Grupa będzie kupować nowocześniejsze linie produkcyjne wraz ze specjalistycznymi maszynami i urządzeniami oraz zatrudniać dodatkowych pracowników. Poza tym zamierza przede wszystkim budować nowe obiekty i rozbudowywać już istniejące, a także modernizować infrastrukturę logistyczną, energetyczną i ciepłowniczą.

Trzeba podkreślić, że inwestycje w tym kierunku są czynione przez PGZ już od kilku lat. W 2019 roku Mesko SA uruchomiło ambitny program „Projekt 400”. Przewiduje on, że za ponad 400 mln zł zostanie w Pionkach odtworzona Państwowa Wytwórnia Prochu (działała w II RP), a w głównej siedzibie spółki w Skarżysku-Kamiennej powstaną nowe hale do produkcji rakiet i amunicji.

Ponadto w ostatnich latach PGZ realizuje dwa duże programy inwestycyjne – w Hucie Stalowa Wola SA oraz PGZ Stoczni Wojennej sp. z o.o. – Prace w Hucie Stalowa Wola związane są ze wzrostem mocy produkcyjnych na potrzeby projektów pod kryptonimem „Regina” [armatohaubice Krab – przyp. red.] oraz pod kryptonimem „Borsuk” [nowy bojowy wóz piechoty], a także na inwestycje związane z realizacją programu „Miecznik” [fregaty rakietowe] w PGZ Stoczni Wojennej sp. z o.o. – wyjaśnia Jacek Zagożdżon.

Polska Grupa Zbrojeniowa zapowiada, że wkrótce podobne projekty zostaną uruchomione w innych spółkach należących do holdingu: Wojskowych Zakładach Elektronicznych SA, Fabryce Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. oraz PIT-Radwar SA. Ich skala będzie różna, od modernizacji istniejących obiektów, po budowę zupełnie nowych w nowych lokalizacjach. Przykładem jest warszawski PIT-Radwar, który chce postawić fabrykę w Zielonce i tam przenieść część swojej produkcji.

Choć zapowiedziane inwestycje robią wrażenie swoim rozmachem, może się jednak okazać, że były one tylko wstępem przed prawdziwym wyzwaniem związanym z ostatnimi zakupami Wojska Polskiego w Korei Południowej. – Trwają negocjacje na poziomie B2B [biznes–biznes – przyp. red.] oraz B2G [biznes–rząd] dotyczące alokacji zdolności produkcyjnych i serwisowych dla sprzętu wojskowego, który armia będzie miała w ramach współpracy polsko-koreańskiej: czołgów K2, haubic K9 oraz samolotów FA-50 – mówi Zagożdżon.

Szczegóły tych inwestycji i ich zakres – wynikające ze zobowiązań strony koreańskiej – będą jednak znane dopiero po podpisaniu umów wykonawczych na zakup czołgów, haubic i samolotów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Republiki Korei

dodaj komentarz

komentarze

~juzz60
1695405960
-Intek- na końcu swojej wypowiedzi błędnie użył ruskiego określenia: powinno być (ciszej jedziesz dalsze budziesz) co znaczy (jedziesz wolniej - dalej dojedziesz).
14-98-A8-11
~andy
1661533020
widzę że nie można wyrażać opinii w których nie podzielamy zdania o wzmacnianiu zdolności naszego przemysłu ... niestety moim zdaniem za dużo kupujemy za granicą zamiast realnie a nie propagandowo wzmocnić nasze przedsiębiorstwa - przy skali wytransferowanych środków finansowych na broń do zagranicznych firm nakłady na zakupy w Polsce i to w dziedzinach gdzie możemy i powinniśmy produkować u siebie są naprawdę niewielkie ... i musimy wymuszać na decydentach podejmowanie konkretnych działań w realnym natychmiastowym wzmacnianiu tych zdolności przez zakupy i kontrakty u nas a nie tylko za granicą
E4-C6-16-61
~Intek
1661403300
Z ciekawością i dobrze to się czyta... ale czy te wszystkie plany, lokalizacje, co ma być/będzie produkowane i gdzie - to sa informacje powszechnie jawne i ogólnodostępne? Wczoraj słuchałem jakiegoś "eksperta" w TOK FM, który od tak sobie od niechcenia rzucił w eter, że aktualnie w Powidzu mamy 12 Raptorów "na stanie"... Dla mnie np jako osoby postronnej są to ciekawostki, info, że zbroimy się, rozwijamy, nakłądy, planujemy - all is OK. A co z wywiadem białym? Lokalizacje do planowania pot. celów np dla FR, BY? Rozumiem, że ich rakiety mają poważne problemy z celnością.... ale czy aż tak? A jak zrobią jak na UA, czyli zarzucą "ogniem dywanowym" jakiś wybrany areał... Czy mamy jakąś "Żelazną Kopułę"? Z ostrożności procesowej/szpiegowskiej - nie oczekuje odpowiedzi na to pytanie. "Tisze budziesz - dalsze jediesz..." Pozdr.
2F-83-AD-11

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Front przy biurku
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO