moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińska kontrofensywa

Ukraińska armia rozpoczęła kontrofensywę na południu kraju, m.in. w rejonie Chersonia – informuje dowództwo ukraińskich wojsk, ale nie zdradza szczegółów operacji. O przygotowaniach do kontrataku mówiło się już od kilku tygodni, gdy Ukraińcy skrupulatnie niszczyli rosyjskie magazyny i bazy wojskowe po drugiej stronie frontu.

Trwa 188. dzień wojny w Ukrainie. Ukraińskie dowództwo potwierdziło podjęcie kontrofensywy na południu kraju. – Rozpoczęliśmy ofensywę na różnych kierunkach, również w rejonie Chersonia – przyznała wczoraj Natalia Humeniuk, rzeczniczka prasowa południowego dowództwa armii ukraińskiej. Humeniuk dodała jednak, że ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy i sukces misji szczegóły operacji nie będą na bieżąco podawane do publicznej wiadomości.

Stacja CNN podała, że ukraińskie jednostki odzyskały cztery miejscowości w rejonie Chersonia. Mówi się także o przełamaniu pierwszej linii obrony, a głównym celem Ukraińców pozostaje miasto Chersoń. Z kolei amerykański Instytut Badań nad Wojną poinformował o odbiciu z rosyjskich rąk pięciu miejscowości. Dane te nie zostały potwierdzone przez stronę ukraińską.

REKLAMA

Ukraińcy do podjęcia operacji ofensywnej przygotowywali się już od tygodni. Żołnierze ukraińscy systematycznie niszczyli rosyjskie składy broni i magazyny wojskowe ulokowane na terenach okupowanych, w tym także na Krymie. Uszkodzone lub zniszczone zostały także mosty, m.in. na Dnieprze. – Podczas ostatniej doby nasze oddziały, atakując pozycje wojsk rosyjskich przy pomocy artylerii, zniszczyły trzy magazyny amunicji, przeprawę przez Dniepr, 30 sztuk sprzętu i zabiły 82 żołnierzy – podało ukraińskie dowództwo.

Do ukraińskiego kontrataku odniósł się prezydent Wołodymyr Zełenski. W poniedziałek wieczorem opublikowano w internecie jego wystąpienie, w którym zapewnia, że rosyjscy okupanci zostaną wypędzeni. – Okupanci powinni wiedzieć, że wypędzimy ich do granicy. Do naszej granicy, której linia się nie zmieniła. Najeźdźcy dobrze o tym wiedzą. Jeśli rosyjscy żołnierze chcą przetrwać, to czas, aby uciekli, wrócili do domu. Jeśli boją się wrócić do Rosji, niech się poddadzą, a my zagwarantujemy im przestrzeganie wszystkich norm konwencji genewskich – mówił prezydent Zełenski. – Jeśli nie posłuchają, zmierzą się z naszymi obrońcami, którzy nie spoczną, nim nie wyzwolą wszystkiego, co należy do Ukrainy – dodał stanowczo ukraiński przywódca.

Działania ukraińskich żołnierzy przyspieszyły koncentrację rosyjskich sił. W poniedziałek wieczorem z jednostek wojskowych położonych w pobliżu Symferopola na Krymie w stronę Chersonia wyjechało ponad pół tysiąca wojskowych pojazdów, m.in. ciężarówek, transporterów opancerzonych i czołgów. O wzmożonym ruchu rosyjskich wojsk na Krymie w mediach społecznościowych informował wczoraj Refat Czubarów, przewodniczący Tatarów krymskich.

Rosjanie koncentrują swoje wysiłki także na utrzymaniu kontroli na północy Ukrainy. We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały m.in. centrum Charkowa. Zginęło co najmniej pięć osób. Pociski trafiły m.in. w budynki mieszkalne i przedszkole. Burmistrz Charkowa Ihor Terekhov powiedział, że miasto zostało ostrzelane osiem razy. Lokalne władze spodziewają się kolejnych ataków i apelują do mieszkańców o pozostanie w schronach.

O sytuacji w Ukrainie, w kontekście podjętej kontrofensywy, rozmawiano wczoraj wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda zwołał naradę z udziałem wicepremiera i szefa MON-u Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i najważniejszych dowódców WP.

Dzisiaj o sytuacji za wschodnią granicą Polski rozmawiano na Bornholmie, gdzie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przywódcami rządów Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, prezydentem Litwy oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. O agresji Rosji i dalszym wsparciu dla władz w Kijowie debatowali dziś także w Pradze ministrowie spraw zagranicznych i szefowie resortów obrony krajów Unii Europejskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Gwardia Narodowa Ukrainy, Sztab Generalny Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
 
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
W Sejmie o Patriotach
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Borsuk już na poligonie
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Muzeum polskiego superbohatera
Włoskie Air Policing w Polsce
Polska zmiana w zespole NATO
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
How Much Does Independence Weigh?
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Ryzykowna gra ajatollahów
Ukraina otrzyma Patrioty?
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Polsko-koreańska debata
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Pioruny dla Norwegii
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
NATO pozostaje w gotowości
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Rekordowy budżet obronny
Dodatek za ochronę granicy
Ogień z Abramsów
Kolejne Rosomaki WEM
„Albatros” pisze swoją historię
Polski duch w Londynie
Nowy wymiar sił powietrznych
Zostań szeregowym zawodowym!
Czekamy na FA-50
BohaterON-y rozdane
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
F-15 przyleciały do Łasku
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Upadek mitu mocarstwa
Nasz szczęśliwy okręt
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Pioruny w linii
Śladem profesjonalistów
Narada byłych szefów BBN-u
Artyleria na Marsie
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Nowe okręty dla MW RP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO