moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybitna kobieta-generał na kartce Poczty Polskiej

Poczta Polska 12 września, dla uczczenia Święta Wojsk Lądowych, prezentuje kartkę pocztową poświęconą Marii Wittek – pierwszej kobiecie w randze generała w Wojsku Polskim odznaczonej orderem Virtuti Militari. W ramach zorganizowanych z tej okazji uroczystości, w siedzibie Spółki przedstawiono także unikatowe pamiątki po Bohaterce emisji.

Poczta Polska zaprezentowała na kartce portret gen. Marii Wittek na tle szkicu siedziby Archiwum Akt Nowych. W tym właśnie budynku znajdują się zbiory utworzonej przez Bohaterkę emisji Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość Polski. Przy okazji prezentacji kartki, w siedzibie Poczty Polskiej publiczności przedstawiono także wyjątkowe pamiątki po gen. Marii Wittek, w tym jej czapki generalskie, order Virtuti Militari oraz najważniejsze dokumenty.

– Poczta Polska, realizując swą misję krzewienia wartości patriotycznych, przypomina o wybitnych postaciach w naszej historii poprzez emisje filatelistyczne. Upamiętnienie na kartce pani generał Marii Wittek to forma hołdu dla jej zasług oraz ważny element popularyzujący wiedzę o tej niezwykłej Bohaterce. Nie zapominamy także o Pocztowcach i ich roli w najważniejszych wydarzeniach w dziejach Polski. Odkryte przez Archiwum Akt Nowych dokumenty rzucają nowe światło na udział i zaangażowanie pracowników Poczty w siatce konspiracyjnej organizacji pocztowej, służącej państwu podziemnemu w czasie II wojny światowej – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Poczta od kilku lat odsłania kulisy swoich archiwów, które są jednymi z największych w Polsce. Zasoby pocztowe mierzą kilometry akt dokumentujących nie tylko historię Spółki, ale również dzieje jej pracowników nierozerwalnie związanych z historią ojczyzny. Wśród różnorodnych dokumentów znajdujemy zarówno te mówiące o okolicznościach zatrudnienia, zajmowanych stanowiskach, referencjach i rekomendacjach, jak i poświadczenia o działalności publicznej, czy stopniach wojskowych. Archiwum Poczty to skarbnica wiedzy dla historyków, badaczy dziejów Polski, pisarzy i publicystów.

Poczta Polska współpracuje z Archiwum Akt Nowych w celu pozyskania informacji na temat dokonań Pocztowców i osób związanych z działaniem organizacji patriotycznych działających w jej strukturach.

Prezentowana na wystawie dokumentacja odkrywa działalność komórek organizacji pocztowej, jej strukturę, zadania oraz członków. W zbiorach znalazły się również przejęte listy żołnierzy niemieckich z frontu, które wysyłali do swych domów. Te materiały wykorzystywane były przez wywiad AK do określania nastrojów wśród wrogiej armii, położenia jednostek i innych elementów potrzebnych do analiz militarnych i wywiadowczych. Organizacja pocztowa przejmowała również donosy pisane do władz niemieckich.

Dzięki zarchiwizowanym dokumentom ujawniono, że w strukturach ZWZ-AK funkcjonowała poczta wewnętrzna, której działalność de facto stanowiła podstawę rozwoju organizacji. Zaprezentowano także dokumenty pokazujące sposób obiegu poczty wewnętrznej.

Archiwa Poczty Polskiej są imponujące. Najstarsze przechowywane akta mają 151 lat – początek ich wytwarzania datowany jest na rok 1870. Spółka przechowuje około 200 tys. mb dokumentacji, co odpowiada wielkości ustawionych segregatorów z dokumentami wzdłuż drogi z Katowic do Łodzi. Dokumentacja zajmuje powierzchnię blisko 25 tys. m2, czyli prawie cztery boiska piłkarskie.

Prace badawcze prowadzone w Archiwum Poczty prowadzą do odkrywania dokumentacji o szczególnym znaczeniu historycznym. Tak też powstała baza danych pracowników Poczty Polskiej zatrudnionych w latach 1918–1939 z obszaru Warszawy, Łodzi, Lublina i Białegostoku, sporządzona na podstawie akt osobowych zgromadzonych w magazynach archiwum zakładowego w Warszawie. Obecnie tworzona jest kolejna baza dla dokumentacji pracowników Poczty, Radiofonizacji Kraju i Radia, zatrudnionych po 1945 roku.

O kartce

Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową na kartonie białym, w nakładzie 5.000 sztuk. Projekt: Poczta Polska S.A. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy, stosowany w UP Warszawa 1. na znaku opłaty z oznaczeniem wartości A (3,60 zł): zdjęcie oryginalnego, należącego do Marii Wittek orderu Virtuti Militari. na ilustracji: zdjęcie gen. Marii Wittek na tle szkicu budynku Archiwum Akt Nowych, w którym znajdują się zbiory utworzonej przez nią Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość Polski.

Źródło: Poczta Polska

red. PZ

autor zdjęć: Poczta Polska

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kleszcze dla wojska
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO