moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi w stałej gOTowości - KOP-22

W dn. 16-18 września br. ponad 800 Terytorialsów i żołnierzy wojsk lądowych zaangażowanych będzie w strefie przygranicznej z Białorusią w zajęcia taktyczne pk. KOP-22. Celem zajęć jest doskonalenie taktyki działań przeciw rozpoznawczych i przeciw dywersyjnych, działań ratowniczo-ewakuacyjnych oraz wsparcia działań Straży Granicznej. Zajęcia uwzględniają zdobyte doświadczenia i posłużą zweryfikowaniu nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią.

Od ponad roku Terytorialsi wspierają Straż Graniczną w działaniach na granicy z Białorusią. W myśl motta formacji - „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”, działają na rzecz lokalnych społeczności i bezpieczeństwa wschodniej granicy oraz całego państwa.

W nadchodzących dniach 16-18 września br. zorganizowane zostaną zajęcia taktyczne pk. KOP-22. Żołnierze, stanowiący dodatkowe siły skierowane na granicę, w ramach trzy dniowych ćwiczeń przeprowadzą symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenia terenu przygranicznego.

Jak zaznacza Dowódca Wojsk Oborny Terytorialnej gen. broni Wiesław KUKUŁA - Wielomiesięczny udział w operacji był dobrym źródłem obserwacji i wniosków. Dzięki nim możliwe jest doskonalenie taktyki działania sił zaangażowanych w operację wsparcia Straży Granicznej. KOP-22 będzie służyć ich praktycznemu zweryfikowaniu.

W zajęciach udział weźmie ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Do działania zaangażowana będą między innymi 1. Podlaska Brygada OT oraz 2. Lubelska Brygada OT, a także żołnierze z 2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Główny wysiłek ćwiczących zostanie skupiony na kwestiach związanych z organizacją ochrony granicy państwowej. Żołnierze będą ćwiczyć przygotowywanie posterunków obserwacyjnych, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną przeprowadzone zostaną patrole piesze, konne i kołowe. Wykorzystane będą również Grupy Rozpoznania Obrazowego. Użyte zostaną bezzałogowe statki powietrzne. W ramach dozorowania strefy przygranicznej przeprowadzone zostaną poszukiwania osób z wykorzystaniem grupy K-9. Żołnierze będą ćwiczyć również działania pościgowe w ramach działań przeciwdywersyjnych, obronę infrastruktury krytycznej oraz dozorowanie terenu.

Od ponad roku wspieramy działania Straży Granicznej w ochronie granicy RP. Doskonalenie procedur współdziałania pomiędzy naszymi formacjami jest jednym z głównych zadań podczas tego ćwiczenia – podkreśla Szef Sztabu 1. Podlaskiej Brygady OT ppłk Bartłomiej OSTRZEWSKI. Podczas ćwiczenia sprawdzone zostanie również funkcjonowanie procesu alarmowania oraz czasu reagowania Terytorialsów (stawiennictwa na jednostkach, doposażenia, aż do czasu stawienia się w miejscu wykonywania zadań).

Ćwiczenie KOP-22 realizowanie jest niezależenie od sił i środków zaangażowanych obecnie na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze WOT niezmiennie wykonują swoje planowe zadania związane z ochroną granicy.

***

Żołnierze WOT, decyzją ministra obrony narodowej 3 września 2021 roku weszli do działań wspierających SG na terenie objętym stanem wyjątkowym. Do głównych działań w ramach operacji pk. „Silne wsparcie” należało wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na kryzys o charakterze hybrydowym. Żołnierze WOT odwiedzali samorządowców i władze lokalne, oceniali zakres ewentualnego wsparcia, monitorowali sytuację, odpowiadali na potrzeby mieszkańców przygranicznych miejscowości objętych stanem wyjątkowym. W kolejnych tygodniach do działań weszli specjaliści Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT, którzy szkolili samorządowców z zakresu cyberbezpieczeństwa. Z czasem specyfika działań WOT ewaluowała do zadań bezpośredniego wsparcia funkcjonariuszy SG bezpośrednio na granicy.

Tekst: Martyna Wojenka/DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Bruksela przed szczytem
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zamiana po włosku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Lekcje z frontu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwszy skok
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO