moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kieleckie nagrody cz. 3

PIK-MC to wyprodukowany przez należącą do Grupy WB spółkę MindMade system łączności i zarządzania kryzysowego. Z kolei Taser 7 i kamera Axon Body 3, które podczas MSPO zaprezentowała firma UMO, to sprzęt, który może przydać się żołnierzom i funkcjonariuszom w razie konieczności podjęcia interwencji na służbie. Wszystkie produkty zdobyły nagrody Defender.

Defendery to najważniejsze nagrody, jakie są przyznawane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który co roku odbywa się w Kielcach. Otrzymują je przedstawiciele firm, które na targach zaprezentują najciekawszy, najbardziej innowacyjny, a przede wszystkim najbardziej przydatny żołnierzom i funkcjonariuszom sprzęt.

 

PIK, czyli integracja

W tym roku jednego z Defenderów otrzymała należąca do Grupy WB spółka MindMade, która w Kielcach zaprezentowała system łączności dyspozytorskiej i zarządzania kryzysowego PIK-MC. To rozwiązanie, które pozwala zintegrować ze sobą różne typy niekompatybilnych ze sobą systemów łączności. – Wszystkie polskie służby, od wojska po pogotowie ratunkowe, są wyposażone w różnego rodzaju systemy łączności. Jeśli ich przedstawiciele uczestniczą w jednej akcji, osoba, która koordynuje ich działania, musi korzystać z różnych radiotelefonów, a pozyskane informacje przekazywać z jednego do drugiego. Teraz jednak nie będzie to konieczne, bo nasz system może zrobić to za nią – mówi Jan Jakub Szczyrek, prezes MindMade. Istotne jest także to, że system umożliwia przesyłanie danych czy obrazów. Może być również wykorzystywany globalnie, co oznacza, że uczestnicy danej akcji nie muszą znajdować się w tym samym rejonie, aby komunikować się za pomocą tego systemu. Ratownik znajdujący się przykładowo w Poznaniu, korzystając ze swojego środka łączności, może przekazywać informacje ekspertowi będącemu, dajmy na to, w Warszawie. Ten zaś może je odebrać za pomocą swojego radiotelefonu, konsoli czy po prostu smartfona z odpowiednią aplikacją.

To jednak nie wszystko. System PIK-MC zapewnia łączność nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Sprawdzi się także w wojsku, np. w przypadku realokacji pododdziałów i konieczności zamaskowania środków łączności, z których korzystają żołnierze. Nagrodzony Defenderem produkt umożliwia bowiem nie tylko korzystanie z istniejących sieci, lecz także stworzenie własnej, niewidocznej dla potencjalnego przeciwnika. – Po prostu przenieśliśmy łączność radiową z XX do XXI wieku – zaznacza prezes MindMade.

Nowy wymiar interwencji dzięki sprzętowi od UMO

Jury konkursu Defender postanowiło nagrodzić także system Axon Network Taser 7 wraz z kamerą Axon Body 3 dystrybuowane przez UMO Sp. z o.o. Taser 7 powstał na bazie urządzenia obezwładniającego Taser X2, które od lat znajduje się w wyposażeniu wszystkich polskich służb. – Zmieniliśmy w nim wszystko to, o co prosili użytkownicy. Począwszy od powiększenia przycisków, co ułatwia obsługę, po samą elektronikę. Dodaliśmy także możliwość obsługi sprzętu przez system informatyczny – wyjaśnia Michał Brzozowski, ekspert ds. systemu Axon w UMO. Dzięki tej ostatniej funkcjonalności po włożeniu akumulatora do stacji dokującej wszystkie dane, które wygenerował taser, takie jak data i czas odbezpieczenia urządzenia, uruchomienia wiązek elektrycznych czy samego wystrzału, trafiają do systemu. To pozwala na późniejszą ich analizę oraz weryfikację, czy sprzęt był użytkowany prawidłowo.

Samo działanie tasera nie jest skomplikowane. Jest on wyposażony w dwa celowniki, zielony i czerwony, a zasięg jego działania to 4,5 m. Po wystrzale ze zbiorników ze sprężonym azotem wydobywają się dwie sondy, z których każda jest zakończona półtoracentymetrowym ostrzem, i wbijają się w ciało zatrzymywanej osoby. Sondy są połączone z urządzeniem przewodami, które ułatwiają funkcjonariuszowi odnalezienie miejsca wkłucia. Dzięki temu, że nagrodzony model ma ich aż 8 m, próba ich zerwania przez osobę obezwładnianą prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek. Przewody rozwiną się jeszcze bardziej, przez co łatwo będzie się w nie zaplątać. Są one jednak na tyle delikatne, że nie istnieje ryzyko, by podczas szamotaniny doszło do okaleczenia. Obezwładnienie, jeśli osoba zatrzymana nie znajduje się pod wpływem środków odurzających, trwa 5 s, które powinny wystarczyć użytkownikowi na to, aby podjąć odpowiednie czynności związane z zatrzymaniem, takie jak zapięcie kajdanek czy usunięcie niebezpiecznych przedmiotów. Samo natężenie prądu, który płynie w kierunku rażonej osoby – 1,4 mA – jest na tyle niskie, że rażenie nie będzie wiązało się z żadnymi komplikacjami zdrowotnymi, nawet dla osób posiadających rozrusznik serca. Również wyjęcie wbitych w ciało sond nie spowoduje krwotoku. Co istotne z punktu widzenia użytkownika, wystrzałowi nie towarzyszy efekt odrzutu, nie wydziela się wówczas także dym. – Jeśli funkcjonariusz ma przed sobą osobę wyposażoną w nóż lub inne niebezpieczne narzędzie, może skorzystać z broni palnej lub właśnie z tasera. Wykorzystanie energii elektrycznej będzie na pewno mniej szkodliwe – zaznacza przedstawiciel UMO.

Axon Body 3 to zaś tzw. kamera nasobna, czyli taka, którą funkcjonariusz ma przypiętą do munduru. Pozwala to na rejestrowanie interwencji. Axon Body 3 zapewnia doskonałą jakość tak zgromadzonego materiału, nawet jeśli powstał on w trudnych warunkach atmosferycznych czy w słabym oświetleniu. W dodatku obraz już w momencie rejestracji może być przesyłany do centrum dowodzenia. Takie rozwiązanie umożliwia śledzenie lokalizacji funkcjonariusza, a także szybkie udzielenie mu wsparcia, gdy zajdzie taka konieczność.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO