moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kieleckie nagrody cz. 5

EOD ONE, czyli interaktywne ubranie ochronne dla saperów, chroniące przed odłamkami oraz falą cieplną i uderzeniową. Cleamix VCS-Series, czyli zestaw do oczyszczania powietrza w pojazdach i pomieszczeniach z różnych wirusów, bakterii oraz gazów bojowych. Przedstawiamy kolejnych laureatów przyznawanych podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach nagród Defender.

Konkurs, w którym są przyznawane Defendery, organizowany jest na MSPO od 25 lat. O te nagrody mogą ubiegać się produkty obronne, które wyróżniają się na tle konkurencji nie tylko nowoczesnością i innowacyjnością, lecz także walorami użytkowymi. O tym, kto zostanie uhonorowany, decyduje jury składające się z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstw: Obrony, Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozwoju i Technologii, Edukacji i Nauki, a także reprezentantów Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych. W tym roku konkursowe jury nagrodziło Defenderami dziesięć produktów i dziś przedstawiamy kolejne z nich.

 

Interaktywny kombinezon

O tym, że praca sapera, czy to wojskowego, czy działającego w jednostkach pirotechnicznych policji lub służb specjalnych, nie jest bezpieczna, chyba nie trzeba przekonywać nikogo. Specjaliści w tej dziedzinie wskazują, że wybuch neutralizowanego niebezpiecznego przedmiotu niesie dla sapera trzy typy zagrożeń. Są to odłamki lecące z ogromną prędkością oraz dwa rodzaje fal – uderzeniowa i cieplna. Saperzy podkreślają, że to nie odłamki są najgroźniejsze, ale właśnie fale, szczególnie uderzeniowa.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Lubawa pokazała, opracowane wspólnie z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa MORATEX oraz spółką MindMade, przeciwwybuchowe i odłamkoodporne ubranie ochronne EOD ONE. Jak przekonują jego twórcy, zostało ono zaprojektowane z myślą o jak najbardziej kompleksowej ochronie sapera.

Specjalna konstrukcja poszczególnych warstw odzieży ochronnej składających się na EOD ONE, czyli nie tylko hełm, kurtka i spodnie, lecz także specjalny kołnierz, buty oraz osłony: szyi, ud i podudzi, chroni pirotechnika przed zabójczym działaniem fali cieplnej i uderzeniowej. Co ważne, saper może dostosowywać poziom ochrony balistycznej do swoich preferencji. Aby ją zmaksymalizować, może np. zainstalować w skafandrze dodatkowe panele balistyczne, które chronią tułów przed odłamkami: tymi o wadze 1,1 g, lecącymi po wybuchu z prędkością 1800 m/s, albo tymi ważącymi prawie 3 g, lecącymi z prędkością 1300 m/s.

EOD ONE to kombinezon, który wyróżnia się na tle konkurencji interaktywnością. Noszący go saper nie musi sam sterować funkcjami ubrania, takimi jak oświetlenie, łączność, ochrona przed zaparowaniem przyłbicy oraz system chłodzenia ciała. Tym wszystkim może zarządzać jego pomocnik (albo dowódca), który na specjalny ekran na przedramieniu może wysłać mu np. zdjęcie schematu zapalnika albo film instruktażowy, jak rozbrajać dany ładunek.

Chronić elektronikę

Kolejnym produktem nagrodzonym podczas tegorocznego MSPO Defenderem jest przenośny system do dekontaminacji Cleamix VCS-Series fińskiej firmy Cleamix Oy. Dekontaminacja to proces, który polega na unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia. Mogą to być nie tylko różnego typu wirusy i bakterie, lecz także chemikalia, w tym broń chemiczna i biologiczna.

Jak podkreśla Dawid Manicki z firmy Iacobus, która reprezentuje w Polsce fińską spółkę, system Cleamix VCS wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie dekontaminacji tym, że jest bezpieczny dla elektroniki. – Dzięki użyciu suchego gazu, a dokładniej nadtlenku wodoru, nie ma ryzyka uszkodzenia skomplikowanej i drogiej elektroniki, jakie istnieje przy metodach mokrych, gdzie rozpyla się wilgotną mgiełkę, lub ozonowaniu, gdzie następuje silne utlenianie – wyjaśnia Manicki. – Inne metody, jak np. oczyszczanie powietrza promieniowaniem UV, także nie są zbyt bezpieczne, gdyż mogą zostać uszkodzone powierzchnie plastikowe – dodaje.

Przedstawiciele firmy Cleamix Oy podkreślają, że zaletą systemu Cleamix VCS jest jego niewielki rozmiar, który pozwala go łatwo przenosić i używać tam, gdzie jest potrzebny. Urządzenie jest już w wyposażeniu polskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Innowacyjność tego produktu doceniło jury konkursu Defender, przyznając mu, jako jedynemu rozwiązaniu zagranicznemu, tegoroczny laur.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO