W pierwszej kolejności zaplanowano wielką operację, w drugiej – sprawdzono ją w realu – ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-22 nabiera wielkiego rozpędu, aby żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej sprawdzić pod wieloma względami.
Zanim żołnierze wyruszyli z 11 garnizonów podległych 12 Dywizji szczegółowo zaplanowano dla nich złożone działania taktyczne i ogniowe. Następnie wcielili prawie 500 rezerwistów i przemieścili się (w dużej mierze transportem kolejowym) na poligony w południowo – zachodniej Polsce. Tam przystąpili do wykonania skomplikowanych zadań, które realizują do tej pory, często w nocy, na dużym zmęczeniu, ale z jeszcze większym zaangażowaniem oraz inicjatywą.
Ćwiczenie RYŚ-22 stanowi największe wyzwanie szkoleniowe w tym roku dla szczecińskiej dywizji, dlatego dowódca „Dwunastki” i jednocześnie kierownik ćwiczenia generał dywizji doktor Dariusz Parylak dąży do maksymalnego wykorzystania bazy szkoleniowej Ziemi Lubuskiej w trakcie wrześniowych manewrów.
Zdecydowana większość żołnierzy wykonuje zadania w dotąd nieznanym terenie, co jest istotnym urozmaiceniem ćwiczenia. Dodatkowo na wielu płaszczyznach współpracują ze sobą jednostki, które wcześniej nie współdziały ze sobą, jak choćby 7 Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska i podkorządkowana im kompania zmechanizowana z amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty. Dla jednych i drugich jest to wyjątkowa okazja, aby porównać swoje procedury, wymienić się doświadczeniem oraz sprawdzić możliwości posiadanego sprzętu wojskowego.
Dynamicznie zmieniające się środowisko bezpieczeństwa uświadamia więc nas wszystkich jak ważne jest kompleksowe sprawdzanie własnych umiejętności, wyciąganie wniosków oraz wdrażanie ich w szkolenie, aby każde kolejne ćwiczenie potwierdzało systematyczne podnoszenie kwalifikacji. Dla „Dwunastki” ćwiczenie RYŚ-22 jest zatem najlepszą okazją do weryfikacji poziomu wyszkolenia dowództw, sztabów i pododdziałów bojowych, aby stale doskonalić się w wojskowym rzemiośle.
***
W ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. RYŚ-22 uczestniczy znaczna część żołnierzy i sprzętu 12 Dywizji (ponad 3500 żołnierzy, w tym prawie 500 rezerwistów). Realizowane jest nie tylko na poligonach południowo – zachodniej Polski,
ale również poza ich granicami. Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie planowania i prowadzenia działań taktycznych oraz ogniowych. Manewry potrwają do 23 września br.
Na czas ćwiczenia oddelegowani są do „Dwunastki” m. in. żołnierze z: amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty, 100 batalionu łączności z Wałcza, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, 2 pułku inżynieryjnego z Kazunia, 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina – Podjuch, 18 pułku rozpoznawczego z Białegostoku, 14 pułku przeciwpancernego z Suwałk, 1 Brygady Pancernej z Wesołej, pwd DWD Pł. – Wsch.
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: mjr Błażej Łukaszewski
komentarze