moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sportowe zmagania weteranów

W Markach odbyły się zawody sportowe „Wyzwanie weterana”, w których rywalizowali uczestnicy operacji wojskowych poza granicami kraju. Podczas wydarzenia wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył także karty powołania misjonarzom, którzy w przyszłym roku będą reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych zawodów Invictus Games. Zapowiedział też nowelizację ustawy o weteranach.

Invictus Games to odbywające się pod patronatem księcia Sussex Harry’ego międzynarodowe zawody, w których biorą udział żołnierze poszkodowani w czasie misji wojskowych. Ich kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku w Düsseldorfie.

REKLAMA

 

Jednak już dziś w Markach Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, wręczył karty powołania zawodnikom, którzy podczas zmagań będą reprezentowali Polskę. – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mam zaszczyt wręczania powołań naszej reprezentacji. To są ludzie, którzy mają silne charaktery – mówił podczas uroczystości. Jak dodał, część uczestników Invictus Games to medaliści poprzednich igrzysk weteranów, a niektórzy z nich w 2023 roku będą debiutowali. – Jeden z zawodników powiedział, że zwycięstwem dla niego jest to, że jest aktywny i może pracować nad sobą. I to jest najważniejsze, bo aktywność pomaga w rehabilitacji – zaznaczył.

Wicepremier przypomniał, że w Wojsku Polskim służy ponad 31 tys. weteranów, a ok. 800 z nich to weterani poszkodowani. – Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie opieki tym ludziom – powiedział. Dodał, że w Polsce funkcjonuje także ustawa o weteranach, którą sami misjonarze nazywają „najlepszą w Europie”. – Chcemy pójść krok dalej. Przygotowaliśmy jej kolejną nowelizację, polegającą na tym, aby dodatek finansowy dla żołnierzy weteranów poszkodowanych był wypłacany nie tylko tym, którzy już odeszli ze służby, lecz także wciąż służącym w wojsku – poinformował minister.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Mariusz Błaszczak zauważył również, że wprowadzenie takiego rozwiązania to sposób na to, aby docenić tych, „którzy za Polskę narażali swoje życie i zdrowie”. – Służba żołnierzy Wojska Polskiego na misjach to kapitał, z którego dziś korzystamy, bo jesteśmy wspierani przez żołnierzy NATO. To wszystko jest kluczem do naszego bezpieczeństwa – zaznaczył. A o tym, jak ważna jest żołnierska służba, świadczy chociażby panująca na świecie sytuacja: tocząca się w Ukrainie wojna czy atak hybrydowy na Polskę przeprowadzony z terenów Białorusi. – Służba żołnierzy stanowi podstawowy warunek bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił szef MON-u.

Uroczystość, podczas której została powołana reprezentacja na zawody Invictus Games, nie bez powodu miała miejsce w Markach. Dziś w tej miejscowości odbyło się bowiem „Wyzwanie weterana”, czyli wydarzenie, podczas którego rywalizowali uczestnicy operacji wojskowych poza granicami kraju. – Ideą tych zawodów jest integracja środowiska oraz zwrócenie uwagi na charakter służby weteranów i ich poświęcenie – powiedziała mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, inaugurując te zmagania. – Rywalizacja sportowa to nie tylko pokonywanie przeciwników i kolejnych rekordów. Rywalizacja sportowa to przede wszystkim pokonywanie własnych barier i słabości, czasem także powracanie do zdrowia – zaznaczyła.

Pierwsza podczas „Wyzwania weterana” wystartowała sztafeta 4x400 m, w której udział wzięły drużyny reprezentujące poszczególne dowództwa. Pierwsze miejsce na podium zajęli żołnierze z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Poza tym weterani rywalizowali dziś w biegu na 100, 400 i 1500 m, skoku w dal, pchnięciu kulą, wioślarstwie halowym, wyciskaniu sztangi, a także pływaniu stylem dowolnym i klasycznym.

To jednak nie wszystko. Tuż obok stadionu, gdzie trwały zmagania weteranów sportowców, odbył się piknik wojskowy. Można było na nim porozmawiać z żołnierzami, zobaczyć sprzęt, który wykorzystują w czasie służby, posłuchać koncertów oraz skosztować wojskowej grochówki.

Po południu wręczono również nagrody Excalibur, które dyrektor Centrum Weterana przyznaje weteranom wyróżniającym się godną do naśladowania postawą i podejmującym inicjatywy na rzecz uczestników operacji wojskowych poza granicami kraju. W tym roku otrzymali je: ppłk rez. Remigiusz Pielacha, kpt. Damian Jarząbek, st. chor. w st. spocz. Tomasz Kloc, st. chor. sztab. rez. Dariusz Kukiełka i płk. Arkadiusz Stachowiak.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Zostań szeregowym zawodowym!
 
Upadek mitu mocarstwa
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
W Sejmie o Patriotach
Abramsy w porcie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Polsko-koreańska debata
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Narada byłych szefów BBN-u
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Ukraina otrzyma Patrioty?
Koreański sprzęt już w Polsce
Pioruny w linii
Kolejne Rosomaki WEM
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Kolejne Abramsy dla Polski
Siedemnastka gotowa na Liban
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Polski duch w Londynie
Włoskie Air Policing w Polsce
Ryzykowna gra ajatollahów
F-15 przyleciały do Łasku
„Albatros” pisze swoją historię
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
NATO pozostaje w gotowości
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Artyleria na Marsie
Dodatek za ochronę granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abrams: początek historii
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Nowy wymiar sił powietrznych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO