19 października 2022 r. w Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych 2022. Organizatorami forum są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna
oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
ZAŁOŻENIA FORUM:
• Przedstawienie modeli innowacji obronnych w innych państwach oraz dyskusja na temat instrumentów innowacji obronnych w perspektywie wykorzystania doświadczeń partnerów zagranicznych przy projektowaniu krajowych rozwiązań systemowych.
• Dyskusja na temat wykorzystania sojuszniczego akceleratora innowacji obronnych NATO DIANA do rozwoju nowych
i przełomowych technologii oraz ich zastosowania w dziedzinie obronności.
• Zwiększenie konkurencyjności wśród wykonawców projektów – szansą dla innowacyjnych przedsiębiorstw.
• Specjalizacja, budowa i wzmacnianie potencjału krajowych podmiotów naukowo-badawczych oraz przemysłowych
w obszarze nowych i przełomowych technologii.
CELE FORUM:
• ROZWIJANIE ZAŁOŻEŃ POLITYKI INNOWACYJNOŚCI MON
Obecna edycja Forum ma za zadanie zapoznać przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, nauki, instytutów badawczych, a także podmiotów zbrojeniowych z nowymi narzędziami innowacyjnymi uruchamianymi w NATO, takimi jak akcelerator innowacji obronnych NATO DIANA oraz Fundusz Innowacji NATO, a także z modelami innowacji obronnych stosowanych w krajach, gdzie współpraca resortów obronnych z funduszami venture capital, akceleratorami innowacyjności i start-upami jest już codziennością. Wnioski z dyskusji panelowych zostaną wykorzystane do rozwijania założeń Polityki Innowacyjności MON.
• INSPIROWANIE I PROMOWANIE INNOWACJI W POLSKICH PODMIOTACH NAUKOWO-BADAWCZYCH ORAZ PRZEMYSŁOWYCH
Poprzez organizację m.in. takich przedsięwzięć jak Forum Innowacyjności, Ministerstwo Obrony Narodowej chce inspirować podmioty naukowo-badawcze i przemysłowe, w tym start-upy, do wspierania działań innowacyjnych w Siłach Zbrojnych RP. MON chce zbliżyć te światy – coraz liczniejszej i coraz nowocześniejszej polskiej armii oraz polskiej nauki
i polskiego przemysłu.
• PEŁNIENIE FUNKCJI PLATFORMY SPOTKAŃ DLA ARMII, NAUKI I PRZEMYSŁU
Forum jest platformą spotkań przedstawicieli armii, świata nauki i przemysłu. Podczas sesji (paneli dyskusyjnych) prowadzona będzie dyskusja o potrzebach polskiej armii oraz możliwościach i innowacyjności w nauce i przemyśle
w Polsce i na świecie. Udział w Forum będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk.
• PREZENTOWANIE KONCEPCJI I ROZWIĄZAŃ PRZEZ OŚRODKI BADAWCZE, UCZELNIE WYŻSZE I POLSKI PRZEMYSŁ
Forum Innowacyjności jest oknem resortu obrony narodowej na potencjał polskich ośrodków badawczych, uczelni wyższych i polskiego przemysłu. Umożliwi zaprezentowanie nowych koncepcji i pomysłów, a przede wszystkim rozpocznie dyskusję, która ma zachęcać środowisko cywilne, w tym ośrodki badawcze i instytuty, do współpracy
i wymiany informacji oraz doświadczeń. Uczestnictwo w Forum polskich naukowców będzie dla nich szansą,
aby ich pomysły i koncepcje były wykorzystywane na rzecz bezpieczeństwa i obronności Polski.
• WSPÓŁDZIAŁANIE NA RZECZ OBRONNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA POLSKI
Forum ma być również jednym z wielu mechanizmów, które resort obrony narodowej tworzy, aby wspólnie działać
na rzecz polskiej obronności i bezpieczeństwa. Mechanizmów, które pozwolą na wykorzystanie potencjału badawczego polskich ośrodków oraz odkrywanie nowych możliwości wśród polskich podmiotów naukowych (lub wśród polskich naukowców).
PANELE TEMATYCZNE
Planuje się przeprowadzenie 3 paneli tematycznych:
1. Together for Innovation: Exploring the cooperation between armed forces and start-ups (Razem na rzecz innowacji: współpraca między siłami zbrojnymi a start-upami)
2. Rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie
3. Akcelerator DIANA czyli przyspieszamy rozwój technologii przełomowych
UDZIAŁ W FORUM INNOWACYJNOŚCI SIŁ ZBROJNYCH 2022
Forum realizowane będzie w formie stacjonarnej w dniu 19 października 2022 r. Przedsięwzięcie ma charakter zamkniętej konferencji, w której udział wezmą zaproszeni goście. Równolegle prowadzona będzie transmisja online dla zainteresowanych przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz polskiego wojska i środowisk zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością.
Zgłoszenia do udziału w formie online prosimy przesłać do 11 października br. na adres e-mail: forum@mon.gov.pl. Uczestnictwo zostanie potwierdzone poprzez link do transmisji online wydarzenia. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres e-mail: forum@mon.gov.pl.
Źródło: MON
autor zdjęć: MON
komentarze