moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawody ratownicze świętokrzyskich terytorialsów

Upadek z wysokości, rana kłuta klatki piersiowej czy pogryzienie przez psa to niektóre urazy poszkodowanych którym udzielali pomocy uczestnicy zawodów ratowniczych. Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczniowie ZDZ oraz Policjanci wspólnie ćwiczyli ud zielanie pierwszej pomocy.

Świętokrzyscy terytorialsi 8 października po raz pierwszy zorganizowali zawody ratownicze, które odbyły się w obiektach 103 batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do wspólnej rywalizacji zaprosili Policjantów oraz uczniów Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca Świętokrzyskiego. W zawodach wzięło udział 5 zespołów 3 osobowych. Zespoły składały się z uczestników którzy nie posiadają żadnych uprawnień ratowniczych.

Zanim rozpoczęła się rywalizacja ostrowieccy strażacy przeprowadzili pokaz ratownictwa drogowego podczas którego zademonstrowali udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym. Tu również żołnierze mogli przetrenować cięcie samochodu pod okiem wykwalifikowanego instruktora Strażaka. Następnie instruktorzy Wrocławskiego Centrum Ratownictwa przeprowadzili szkolenie z postępowania w wypadku udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej.

Zawody ratownicze zostały podzielone na dwa etapy, teoretyczny oraz praktyczny. Po napisanym teście wiedzy o pierwszej pomocy, zespoły rotacyjnie przechodziły z punktu na punt na których czekały na nich zadania ratownicze. Uczestniczy musieli udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym z różnymi schorzeniami oraz urazami zastanych w różnych sytuacjach. Przykładowo: rana kłuta klatki piersiowej, pogryzienie przez psa, padaczka, zawał, upadek z wysokości, amputacja kończyny górnej, wypadek na strzelnicy. Żołnierze instruktorzy z 10 ŚBOT, 2LBOT raz Wrocławskiego Centrum Ratownictwa oceniali wiedzę, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz zachowanie w sytuacji kryzysowej. Zawody zostały zakończone omówieniem popełnianych błędów oraz wyłonieniem najlepszych zespołów ratowniczych zawodów.

I Zawody Ratownicze 10 ŚBOT wygrał zespół ze 103 batalionu lekkiej piechoty z Ostrowca Św., II miejsce zespół z Komendy Powiatowej Policji z Ostrowca Św., III miejsce zespół ze 101 batalionu lekkiej piechoty w Kielcach, IV miejsce zespół ze 102 batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu i V miejsce zespół z Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca Św. - Rywalizacja pomiędzy terytorialsami, Policjantami i uczniami klasy mundurowej ZDZ pozwala na wymianę doświadczeń oraz zacieśnia współpracę. Zawody ratownicze w praktyce podnoszą kwalifikacje ratownicze uczestników - podkreśla ppłk Sławomir MACHNIWEICZ, zastępca dowódcy 10 ŚBOT.

Zawody zostały zorganizowane przez żołnierzy instruktorów z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy wsparciu instruktora z 2 Lubelskiej Brygady OT oraz Centrum Ratownictwa z Wrocławia. To były pierwsze tego typu zawody w 10 ŚBOT. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja do której zaproszone zostaną inne instytucje oraz podmioty ratownicze.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT jest wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut terytorialsów.

Tekst: kpt. Marcin Kowal/ 10 ŚBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Zawsze gotowi do pomocy
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO