moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef BBN-u

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Lekarz, prawnik i oficer zastąpi na tym stanowisku Pawła Solocha, który zrezygnował z pełnienia funkcji. – Wierzę, że poradzi sobie pan z tym zadaniem, wnosząc do biura swoją młodość, nowe siły, ale zarazem doświadczenie i kreatywność – powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odbyła się dziś w Belwederze. Na mocy decyzji zwierzchnika sił zbrojnych z funkcji szefa BBN-u odwołano Pawła Solocha, a jego następcą został Jacek Siewiera.

Andrzej Duda ocenił, że kiedy Paweł Soloch stał na czele BBN-u, „wydarzyło się wiele dobrych rzeczy dla Polski”. – Po to tutaj jesteśmy, żeby Polska i jej otoczenie oraz wszystko to, co jej dotyczy, było przez nas i naszą pracą zmieniane na lepsze – powiedział. Zaznaczył także, że wśród spraw, którymi zajmował się dotychczasowy szef BBN-u, były m.in. kwestie związane z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, modernizacją Wojska Polskiego, a także z procesem zmian schematów dowodzenia i zarządzania armią. – Dziękuję za ten cały wysiłek, bo wierzę, że to jest wielkie dzieło, które przyczynia się do tego, że Polska jest dziś silniejsza i mimo bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej można spokojniej patrzeć na jej bezpieczeństwo – podkreślił prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się także do Jacka Siewiery. – Panie ministrze, podejmuje się pan trudnego zadania. Ale jestem przekonany, że jest to dobry wybór i będzie pan kontynuował to wielkie, bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że oficer przejmuje BBN dobrze funkcjonujące. – Wierzę, że poradzi sobie pan z tym zadaniem, wnosząc do tego biura swoją młodość, nowe siły, ale zarazem doświadczenie i kreatywność, która jest pana niezwykłą cechą – zaznaczył.

Paweł Soloch, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 roku, zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodów osobistych.

Mianowany na stanowisko szefa BBN-u Jacek Siewiera jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Dotychczas był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie zajmował się m.in. kwestiami związanymi z zarządzaniem kryzysowym oraz ochroną ludności cywilnej. Wcześniej, do czerwca tego roku, był związany z Wojskiem Polskim. Służył (w stopniu majora) w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jedną z jego zasług jest utworzenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej, czyli pierwszego w Polsce wojskowego ośrodka klinicznego, w którym z zastosowaniem tlenoterapii hiperbarycznej leczeni są przede wszystkim nurkowie i piloci. W 2020 roku, podczas pandemii COVID-19, Siewiera stał na czele polskich misji medycznych we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Zgromadzone wówczas przez niego doświadczenia przyczyniły się do powołania w Polsce modułowych szpitali tymczasowych. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, a także medalem „Za Ofiarność i Odwagę”.

Paweł Soloch, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 roku, zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodów osobistych. „Za mną siedem niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie prezydenta. Bardzo dziękuję Andrzejowi Dudzie za zaufanie, a także wszystkim, z którymi współpracowałem” – napisał Soloch w mediach społecznościowych kilka dni temu. Dziś został powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta RP, otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za osiągnięcia w działalności publicznej i zawodowej”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO