Delegacja 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Rój” w październiku br. udała się do Gruzji. Głównym celem wizyty było omówienie współpracy ze stroną gruzińską, poznanie jej systemu szkolenia oraz warunków i specyfiki służby.
W czerwcu br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej gościła attaché obrony Gruzji oraz ambasadora – Zuraba Beridze. Delegacja gruzińska zapoznała się z wyposażeniem oraz z uzbrojeniem żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT. Mając na uwadze, że jednostki wojskowe Gwardii Narodowej Gruzji są partnerem zagranicznym dla mazowieckich terytorialsów, delegacja 5MBOT na czele z dowódcą płk. Mieczysławem Gurgielewiczem udała się z początkiem października do Gruzji.
Celem październikowej wizyty było zapoznanie z zadaniami oraz potencjałem szkoleniowym gruzińskiej obrony terytorialnej. Przedstawiciele 5 Mazowieckiej Brygady OT spotkali się z przedstawicielami 20 Brygady GNG w Telavii. Dowódca gruzińskich Terytorialsów, płk Zaza Tatunaschvili przedstawił proces szkolenia ochotników gruzińskich, wizytując z polską delegacją ośrodek szkolenia 20 Brygady GNG w Paldo. - Ciekawostką jest fakt iż, koszary 20 Brygady z Telavii bardzo przypominały nasze ciechanowskie zabudowania. Ponadto warto zaznaczyć, że dowódca Gwardii Narodowej Gruzji jest byłym Atachee Obrony Gruzji w Polsce, co znacznie ułatwiło wymianę doświadczeń jak i sam przebieg rozmów - podsumował szef współpracy cywilno-wojskowej 5 MBOT, mjr Marcin Dominiak.
Jednym z wielu przedsięwzięć była wizyta w Dowództwie Gruzińskiej Gwardii Narodowej w Tbilisi, której dowódca - gen. bryg. Roman Jokhadze przedstawił polskim gościom procedurę rekrutacji, organizacji szkolenia ochotników oraz zarządzania ich kompetencjami. Podczas spotkania przeanalizowano zadania oraz wyzwania na przyszłość, jakie stoją przed formacjami obrony terytorialnej w dobie zmieniających się zagrożeń. Strona gruzińska wyraziła chęć wspólnych szkoleń i wymiany doświadczeń. Pierwsze działania z naszymi partnerami planowane są w pierwszej połowie przyszłego roku. Tego rodzaju spotkania umożliwiają wymianę doświadczeń i informacji, a także budowanie regionalnej współpracy pomiędzy formacjami terytorialnymi.
DOŁĄCZ DO NAS!
WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.
Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT
autor zdjęć: Źródło: 5 MBOT
komentarze