moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

F-22 bronią bezpieczeństwa Polski

Żołnierze polskich i amerykańskich sił powietrznych wspólnie ćwiczą i osłaniają niebo nad Polską. Cenimy obecność w naszym kraju wojsk amerykańskich, w tym nowoczesnych myśliwców F-22 Raptor – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u oraz premier Mateusz Morawiecki spotkali się w Łasku z pilotami biorącymi udział w misji NATO Air Shielding.

Szef rządu Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem – ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz ambasador USA Mark Brzezinski gościli w poniedziałek w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotkali się tu z polskimi i amerykańskimi pilotami uczestniczącymi w natowskiej operacji Air Shielding, której celem jest zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej na całej długości wschodniej flanki Sojuszu. W ramach misji oprócz polskich F-16 w Łasku stacjonuje 12 samolotów F-22. Uznawane za najskuteczniejsze na świecie maszyny należą do 90 Eskadry Myśliwców USAF.

– Hołdujemy podstawowej zasadzie: nie ma silnego państwa bez silnej armii. Nie można jednak zbudować silnej armii bez państwa o silnych podstawach materialnych. I to było nasze [rządu – przyp. red.] podstawowe zadanie, wiedzieliśmy bowiem, że do budowania armii potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i pieniądze – mówił podczas konferencji prasowej w Łasku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że modernizacja wojska wymaga współpracy z sojusznikami. – Dlatego dziś jest tu z nami ambasador USA Mark Brzezinski, z którym dyskutowaliśmy na temat dalszego umacniania polskiej armii i sojuszu. Dziś polscy piloci razem z amerykańskimi nie tylko patrolują polskie niebo, lecz także dbają o bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO – zaznaczył premier. Przyznał, że Polska jest silna również dzięki sojuszom. – Aby umacniać polskie wojsko, musimy budować rodzimy przemysł obronny oraz współpracować z najlepszymi, przede wszystkim z naszymi amerykańskimi sojusznikami. I to jest to, co robimy od kilku lat – dodał Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON-u Mariusz Błaszczak, odniósł się natomiast do współpracy militarnej żołnierzy z obu krajów. Podkreślił, że lotnicy polskich i amerykańskich sił powietrznych każdego dnia wspólnie ćwiczą i jednocześnie osłaniają niebo nad Polską. – To jest praktyczny wymiar budowania interoperacyjności między polskimi i amerykańskimi siłami zbrojnymi. Bardzo sobie cenimy obecność w naszym kraju wojsk amerykańskich, w tym sił powietrznych wyposażonych w nowoczesne samoloty F-22 Raptor. Obecność tych sił w Polsce jest bardzo ważna dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ służy odstraszaniu potencjalnego agresora – podkreślił minister obrony. Mariusz Błaszczak przypomniał, że w Łasku wkrótce będą stacjonować także samoloty F-35. – Podczas rozmów z pilotami i technikami dowiedzieliśmy się o wspólnych elementach konstrukcji F-16, F-22 i F-35. To bardzo dobra wiadomość, wskazuje ona bowiem na to, że polscy piloci i technicy są przygotowani do tego, byśmy mogli płynnie przejąć nowoczesne samoloty F-35 – zaznaczył wicepremier. Błaszczak podkreślił także niemałą rolę Stanów Zjednoczonych w modernizacji polskiego wojska. Wspomniał między innymi o tym, że trwają obecnie końcowe ćwiczenia dotyczące wdrażania rakietowego systemu Patriot do polskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Dodał także, że polski rząd wysłał do USA zapytanie ofertowe w sprawie zakupu kolejnych baterii Patriot. – W przyszłym roku do polskich wojsk lądowych trafią pierwsze czołgi Abrams oraz dywizjon artylerii rakietowej HIMARS. Kilka dni temu podpisaliśmy umowę leasingową w sprawie pozyskania bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9 Reaper. Wzmacniamy konsekwentnie nasze siły zbrojne, współpracując ze Stanami Zjednoczonymi. Budujemy w ten sposób interoperacyjność między naszymi armiami, odstraszamy agresora oraz zapewniamy bezpieczeństwo Polsce, jak również całej wschodniej flance NATO – podsumował wicepremier Mariusz Błaszczak.

Misja NATO Air Shielding to parasol ochronny dla Polski i innych krajów wschodniej flanki NATO od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Od sierpnia bowiem, kiedy to myśliwce F-22 wylądowały w Polsce w ramach tej misji, nie pojawiła się konieczność ogłoszenia alarmu bojowego „Alpha Scramble”. Ostatnie miesiące to jednak czas intensywnych ćwiczeń lotniczych. Amerykanie szkolą się w powietrzu wspólnie z pilotami polskich F-16 i włoskich samolotów Eurofighter, które stacjonują w bazie w Malborku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Kancelaria Premiera, MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna na detale
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO