moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co z odprawami mieszkaniowymi?

W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami docierającymi do garnizonów w całym kraju, MON zapewnia, że obecnie nie są planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych. – To dezinformacja. Dlatego apeluję o to, by żołnierze nie wierzyli w niesprawdzone informacje i nie podejmowali pochopnych decyzji o odejściu z wojska – potwierdza płk Krzysztof Jewgiejuk.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu sił zbrojnych odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy nie wykupili wojskowego mieszkania lub nie otrzymali lokalu mieszkalnego z Agencji Mienia Wojskowego. Przy obliczaniu jej wysokości brane są pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku określany w komunikacie prezesa GUS-u oraz liczba członków rodziny żołnierza (to tzw. normy mieszkaniowe). Liczy się także staż służby – za każdy rok wysługi jest to 3% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Po 15 latach służby odprawa wynosi 45% wartości lokalu, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o kolejne 3%, aż do poziomu 100% po 33 latach służby (przed wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny maksymalna kwota odprawy mieszkaniowej wynosiła 80%). – Obecnie wysokość tego świadczenia jest więc ściśle uzależniona od lat służby oraz premiuje żołnierzy z długoletnią wysługą – zauważają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mimo korzystnych i przejrzystych zasad wypłacania odprawy w środowisku wojskowym pojawiły się głosy dotyczące planowanych przez MON zmian w naliczaniu tego świadczenia. – Owszem, do konwentu, jak również do dziekanów poszczególnych korpusów i mężów zaufania w jednostkach, docierają takie sygnały. Siła plotki jest olbrzymia i powoduje niepokój wśród żołnierzy. Dementujemy oczywiście tę pogłoskę, to dezinformacja – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

 

REKLAMA

Jak przyznaje oficer, zdarzają się sytuacje, w których żołnierze, obawiając się, że mogą stracić na kwocie odprawy, rozważają decyzję o odejściu z wojska. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy koszty życia znacząco wzrosły, a żołnierze chcą spłacić kredyty zaciągnięte w spokojnych gospodarczo czasach. – Mając możliwość wzięcia odprawy, wielu z nich zastanawia się, czy nie odejść z armii, nie wziąć należnej odprawy, a potem, za jakiś czas, wrócić do wojska. To może nie być takie proste. Dlatego zawsze w rozmowach z żołnierzami apeluję o to, by decyzji o odejściu z wojska nie podejmowali pochopnie, na podstawie niesprawdzonych informacji. Kierownictwo resortu robi wszystko, by żołnierzom służyło się lepiej – podkreśla płk Jewgiejuk.


Grafika: PZ

O tym, że żadne zmiany dotyczące odpraw nie są procedowane, zapewniają też przedstawiciele MON-u. – W związku z cyklicznie pojawiającymi się pogłoskami, które docierają do garnizonów w całym kraju, pragniemy zapewnić, że nie są obecnie planowane żadne zmiany w zakresie odpraw mieszkaniowych – informuje resort.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych żołnierze zawodowi mogą wskazać najbardziej korzystny okres służby do wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej. W przypadku orzeczenia rozwodu były współmałżonek nie jest uwzględniany w tych obliczeniach. W wypadku małżeństw wojskowych zaś małżonkowie muszą wskazać, u którego z nich należy uwzględnić normy na dzieci. Płk Jewgiejuk zwraca uwagę, że jednym z rozwiązań oczekiwanych przez żołnierzy jest umożliwienie wypłaty odprawy w trakcie trwania służby wojskowej, a nie dopiero po jej zakończeniu. Na razie zmiany w tym kierunku nie są przewidywane.

Każdy, kto chce wyliczyć należną mu odprawę z uwzględnieniem liczby norm, procentu wysługi lat służby oraz wskaźnika 1m2 wg GUS, może skorzystać z kalkulatora odpraw mieszkaniowych znajdującego się na stronie Agencji Mienia Wojskowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Walczymy z imperium zła
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z Radomia do Las Vegas
Abramsy jadą do Ukrainy!
F-35 rozpoczynają Air Policing
Śladem profesjonalistów
Armia Czerwona niesie śmierć
Potęgi militarne według Global Firepower
Nie zmarnować szansy
Bieszczadzki zwiad
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Pamięć o powstańcach styczniowych
Polacy pełnią dyżur w UE
W hołdzie powstańcom styczniowym
To był wielki cios dla polskiej armii
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Jak Chmielnicki cara widział
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Ukraina czeka na czołgi
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Orlik w natowskiej misji
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Nowe specjalności dla czołgistów
Tons on Board
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Chwała bohaterom!
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Przetarcie przed manewrami
Otwarte bramy Auschwitz
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Styczniowy poligon terytorialsów
Nowa strzelnica w Piastowie
SAROV w opcji
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Dłuższa służba się opłaci
Dodatek już nie za klasę
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Dwie dekady WIM-u
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
The Fall of the Superpower Myth
Upominki dla tureckich dzieci
Droga do mistrzostwa
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Modernizacyjne priorytety wojska
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Desant w Forcie Bragg
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO