moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy

Bezpieczeństwo w regionie, wsparcie militarne i szkoleniowe dla Ukrainy oraz współpraca w zakresie uzupełniania własnych zdolności obronnych. M.in. o tym mówiono w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów obrony. – Uruchomiona została misja szkoleniowa dla sił zbrojnych Ukrainy. Dowództwo operacyjne tej misji mieści się w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.


Spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa. Tematem przewodnim posiedzenia w Brukseli były kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym, wsparciem dla Ukrainy oraz zakupami uzbrojenia. Podczas narady szefów obrony państw UE potwierdzono uruchomienie szkoleniowej Misji Wsparcia Wojskowego dla Ukrainy (EU Military Assistance Mission, EU MAM), która będzie działać na terytorium państw UE. Polska odegra w tej misji kluczową rolę.

– Dowództwo operacyjne tej misji (Combined Arms Training – Command – przyp. red.) mieści się w Polsce, a na jego czele stanie dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Piotr Trytek – poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji prasowej w Brukseli, szef MON przyznał także, że szkolenia ukraińskich żołnierzy odbywać się będą głównie w Wędrzynie. Ukraińcy otrzymają szkolenia podstawowe, specjalistyczne, m.in. w zakresie dowodzenia, taktyki, medycyny pola walki, a także szkolenia inżynieryjne, saperskie oraz szkolenie lekkiej piechoty i wojsk obrony terytorialnej. – Zakres tych szkoleń jest szeroki i wynika z zapotrzebowania, jakie zgłaszają Ukraińcy. Zresztą, takie szkolenia ukraińskiej armii odbywają się w Polsce od wielu miesięcy i zaczęły się jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier Błaszczak. – Jestem dumny, że nasza inicjatywa zgłoszona w sierpniu tego roku zakończyła się sukcesem w postaci uruchomienia unijnej misji szkoleniowej. Koszty utrzymania żołnierzy ukraińskich będą refundowane z budżetu Unii Europejskiej – podsumował szef MON. Wspomniał także, że inne kraje UE chcą partycypować w misji szkoleniowej. Podczas dzisiejszej sesji w Brukseli chęć współpracy zgłosił m.in. minister obrony Grecji.

Podczas posiedzenia w Brukseli ministrowie ON mówili także o wspólnych zakupach sprzętu wojskowego. – Potrzeba uzupełniania zasobów w całej Unii jest duża ze względu na donację dla Ukrainy. Wszystkie państwa z mniejszym lub większym natężeniem wspierają Ukrainę. Polska należy do tych krajów, które od początku wojny wspierają Kijów z dużym natężeniem – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał jednak, że zakupy unijne wymagają czasu, dlatego nie czekając na kolektywne rozwiązania, polski rząd podjął decyzje o podpisaniu kontraktów ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. – Jeszcze w tym roku pierwsze koreańskie czołgi i armatohaubice będą w Polsce. Mówiłem o tym, by nie ograniczać zamówień wyłącznie do przemysłu europejskiego. Moce produkcyjne przemysłu w Europie są ograniczone, a odtworzenie ich zajmie sporo czasu. Potrzeba jest pilna, dlatego przedstawiłem dziś inny punkt widzenia. Podkreślałem, że nie ma sensu, by przemysł europejski konkurował z przemysłem amerykańskim czy południowokoreańskim – wyjaśniał wicepremier Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami.

Trzecia z sesji dotyczyła sytuacji Ukrainy. Niestety w czasie narady z ukraińskim szefem MON, ministrem Ołeksijem Reznikowem, Ukraina była ponownie bombardowana. – Mówiliśmy o wsparciu Ukrainy i o uniemożliwieniu Rosji osiągnięcie swojego celu, którym jest doprowadzenie do kolejnego kryzysu humanitarnego w postaci wywołania fali migracji w związku z atakami na infrastrukturę krytyczną, elektrownie i ujęcia wody – relacjonował szef MON.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Upominki dla tureckich dzieci
 
Armia Czerwona niesie śmierć
Droga do mistrzostwa
Jak Chmielnicki cara widział
Przetarcie przed manewrami
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Dwie dekady WIM-u
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Pamięć o powstańcach styczniowych
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Ukraina czeka na czołgi
Bieszczadzki zwiad
Z Radomia do Las Vegas
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Chwała bohaterom!
The Fall of the Superpower Myth
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Orlik w natowskiej misji
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Desant w Forcie Bragg
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Śladem profesjonalistów
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Nowe specjalności dla czołgistów
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Walczymy z imperium zła
Polacy pełnią dyżur w UE
Abramsy jadą do Ukrainy!
W hołdzie powstańcom styczniowym
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Dodatek już nie za klasę
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Otwarte bramy Auschwitz
Styczniowy poligon terytorialsów
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Dłuższa służba się opłaci
SAROV w opcji
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Potęgi militarne według Global Firepower
Modernizacyjne priorytety wojska
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Nie zmarnować szansy
Nowa strzelnica w Piastowie
Tons on Board
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-35 rozpoczynają Air Policing
To był wielki cios dla polskiej armii
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Snowboardziści otworzyli medalową passę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO