moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi także szkolą żołnierzy dobrowolnej zsw

Wspólne szkolenie żołnierzy najnowszego rodzaju służby w Wojsku Polskim zorganizowały w Trzebiatowie wspólnie 7 Brygada Obrony Wybrzeża i 142 batalion lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze, na półmetku swojego intensywnego szkolenia zapoznali się ze sprzętem zachodniopomorskich terytorialsów i strzelali z karabinków Grot amunicją barwiącą.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona Ustawą o Obronie Ojczyzny z marca tego roku. Jest to pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej. Kandydaci na żołnierzy przechodzą najpierw trwające cztery tygodnie szkolenie podstawowe, które kończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej. Później przejdą szkolenie specjalistyczne, które trwa 11 miesięcy. Jest ono połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. Prowadzone jest m.in. w jednostkach wojskowych oraz centrach i ośrodkach szkolenia. O powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może ubiegać się każdy pełnoletni, niekarany Polak.

W Trzebiatowie, w 3 batalionie zmechanizowanym wchodzącym w skład 7 Brygady Obrony Wybrzeża trwa właśnie pierwsze takie szkolenie podstawowe żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. W miniony weekend, w ramach rotacji żołnierzy 142 batalionu lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Terytorialsi zorganizowali dla tych żołnierzy szkolenie z posługiwania się karabinkiem MSBS Grot z użyciem amunicji barwiącej. - Dowódca batalionu 7BOW w Trzebiatowie złożył nam propozycję, czy moglibyśmy pomóc w szkoleniu tej nowej służby w wojsku - wyjaśnia dowódca Terytorialsów z Trzebiatowa ppłk Rafał Gułajewski. - Traktujemy ich jako naszych „młodszych braci”, bo to nowy rodzaj służby. Kiedy my byliśmy najmłodsi, potrzebowaliśmy często pomocy a teraz staramy się udzielać jej innym. Mamy duże możliwości szkoleniowe, bo ponad 20 wykwalifikowanych instruktorów, którzy z radością przekazują swoją wiedzę innym.

Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przed oddaniem strzału zostali przez Terytorialsów przeszkoleni z budowy broni, zasad BHP a następnie przeegzaminowani. Strzelanie z amunicji barwiącej odbywało się pod bacznym okiem instruktorów ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, którzy przekazywali cały czas swoją wiedzę na temat posługiwania się karabinkiem MSBS Grot. Była to nowość dla szkolonych, gdyż na codzień używają oni innej broni, starszych karabinków typu Beryl.

- Cieszymy się, że te zajęcia zostały zorganizowane. Nasi podopieczni zapoznają się z nowym sprzętem, strzelają z broni, której na razie nie posiadają, więc jest to nowa jakość. Mają okazję spróbować czegoś nowego - mówi ppor Mateusz Szypura z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, który odpowiada za szkolenie tych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

W Trzebiatowie szkoli się 58 osób. Codziennie mają wielogodzinne zajęcia z taktyki, szkolenia medycznego, terenoznawstwa, łączności, strzelectwa, praktycznie z każdej dziedziny wojskowości. Przygotowują się także do przysięgi wojskowej podczas zajęć z musztry. Co ciekawe, aż połowa ze szkolonych to kobiety. - Sami jesteśmy zaskoczeni, że aż tyle osób to panie - mówi ppor. Szypura. - Moim zdaniem świadczy to o tym, że wojsko jest dla każdego. Kobiety nie boją się podejmować trudnych wyzwań i chcą służyć. Dają sobie radę, pomimo, że zajęcia są ciężkie. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.

Jak wyjaśniają ten fenomen same panie? - Jest ciężko, dużo zajęć, zarówno praktycznych jak i nauki, czasu mało nawet na sen, ale daję radę i chcę udowodnić sobie i kolegom, że kobieta jest także silna i podejmuje wyzwania. Wydaje mi się, że chęć tego udowodnienia swojej wartości to powód, dla którego wstąpiło tak wiele kobiet - mówi pani Natalia z Brodnicy. Studiuje geodezję, pracowała jako menadżer w dużej firmie transportowej. Postanowiła jednak zmienić swoje życie. - Liczę na to, że moje studia i zdobyte doświadczenie zawodowe pozwolą mi się rozwinąć w wojsku. Jestem w tej chwili zdecydowana zakończyć to szkolenie podstawowe a następnie specjalistyczne i trafić do zawodowej służby wojskowej. - Chcę służyć w wojsku, chcę bronić Ojczyzny. Myślałam nad tym od dawna, ale było to ciężkie, bo np. były małe dzieci. Teraz mam wreszcie okazję, żeby wstąpić do wojska i moim ostatecznym celem jest zawodowa służba - dodaje pani Paulia z okolic Wałcza.

Dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie podkreśla, że jest gotów prowadzić szkolenia żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej częściej i również w innych dziedzinach. - Przy okazji ci żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, których szkolimy mają możliwość zapoznania się z naszym sprzętem - mówi ppłk Rafał Gułajewski. - Nie jest wykluczone, że ci żołnierze trafią kiedyś w nasze szeregi jako żołnierze zawodowi czy terytorialnej służby wojskowej. Inwestujemy więc zatem także w naszą przyszłość.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: Małgorzata Górka, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO