moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pioruny dla Norwegii

Kolejny sukces eksportowy polskiego producenta broni. Mesko, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w najbliższych latach dostarczy norweskiej armii kilkaset pocisków przeciwlotniczych Piorun wraz z zestawami startowymi. Wartość kontraktu wynosi 350 mln koron norweskich, czyli około 158 mln zł. Pierwsze egzemplarze Piorunów mają zostać przekazane Norwegii już w przyszłym roku.

Mesko S.A. to jeden z największych w tej części Europy producentów amunicji. Spółka dostarcza polskiej armii nie tylko przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun, lecz także przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Przedsiębiorstwo odnosi też sukcesy eksportowe. 29 listopada 2022 roku Mesko poinformowało, że w najbliższych latach dostarczy Siłom Zbrojnym Królestwa Norwegii kilkaset przeciwlotniczych rakiet Piorun oraz dedykowanych do nich zestawów startowych. Kontrakt podpisany z norweską Agencją ds. Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Forsvarsmateriell, FMA) opiewa na około 350 mln norweskich koron, czyli około 158 mln zł.

Przedstawiciele Meska S.A. podkreślają, że Norwegia wybrała Pioruny w przetargu, w którym polski system przeciwlotniczy konkurował z innymi tego typu rozwiązaniami z całego świata. – Umowa jest wynikiem postępowania prowadzonego w trybie otwartym, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy uzbrojenia. Praca wykonana przez ostatni rok przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawiła, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza niż naszych konkurentów i wygraliśmy przetarg – informuje dr inż. Przemysław Kowalczuk, wiceprezes Mesko S.A. – W dość krótkim czasie skutecznie dostosowaliśmy naszą ofertę do specyficznych wymagań norweskiego klienta, co udowadnia naszą elastyczność zarówno biznesową, jak i technologiczną – dodaje Kowalczuk.

Norweskie ministerstwo obrony, komentując umowę zawartą z polskim producentem, podkreśla, że Pioruny będą pierwszym przenośnym przeciwlotniczym zestawem rakietowym (MANPADS, czyli man-portable air-defense system) wdrożonym do służby w tamtejszej armii. To również pierwszy duży zakup uzbrojenia dokonany przez ten kraj w Polsce. – Po raz pierwszy zawarliśmy tak duży kontrakt z polskim przemysłem obronnym, co świadczy o pozytywnym rozwoju norwesko-polskiej współpracy obronnej – komentował norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.

Gro Jære, dyrektor Forsvarsmateriell, zapowiedział, że „Pioruny wraz z innymi zdolnościami Norweskich Sił Zbrojnych, samolotami, systemami NASAMS, będą działać odstraszająco na przeciwnika”.

Przedstawiciele Meska zapowiedzieli, że zabiegają o kolejne umowy eksportowe. Kontrakt podpisany z Norwegami jest dla polskiej spółki trzecią umową eksportową w tym roku. Dwa miesiące temu 300 pocisków i 100 zestawów startowych zamówiła Estonia, a kilka miesięcy wcześniej – Stany Zjednoczone (nie ujawniono liczby kupionych rakiet i zestawów startowych). Poza kontraktami eksportowymi Polska przekazała Pioruny armii ukraińskiej walczącej z rosyjskim najeźdźcą.

Z kolei dziś wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają dostawy zestawów Piorun do Wojska Polskiego. „Kolejnych kilkaset przeciwlotniczych rakiet i kilkadziesiąt wyrzutni trafiło do naszych żołnierzy. To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mesko

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Zamiana po włosku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Priorytety dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lotnictwo i kobiety
W Jachrance o skokach spadochronowych
Którą drogą do armii?
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Leopardy jadą na poligon
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Pamiętamy o Niezłomnych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Przerwany lot „Orlika”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podoficer pies
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ferie w mundurze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Rusza morski „Dragon”
Kleszcze dla wojska
Tajna misja polskiej agentki
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Carl-Gustaf w polskiej armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO