moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska rakietowe i artylerii świętują

Patronuje im św. Barbara, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Ich rodzaj wojsk za czasów napoleońskich zyskał nazwę „królowej bitewnych pól”, a oni sami o sobie lubią mówić, że są żołnierzami „boga wojny Aresa”. 4 grudnia przypada Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii, którego centralne obchody odbyły się dziś w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Polskie wojska rakietowe i artylerii (WRiA) są drugim pod względem liczebności rodzajem wojsk lądowych. Ich trzon tworzy pięć pułków – 5 Pułk Artylerii w Sulechowie, 11 Pułk Artylerii w Węgorzewie, 23 Pułk artylerii w Bolesławcu, 14 Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Pododdziały WRiA występują także w jednostkach liniowych wojsk lądowych, m.in. w brygadach zmotoryzowanych wyposażonych w kołowe transportery opancerzone Rosomak i brygadach zmechanizowanych uzbrojonych w bojowe wozy piechoty 1 (BWP-1).

 

REKLAMA

2 grudnia na poligonie należącym do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przypadającego 4 grudnia – w dniu wspomnienia Świętej Barbary, patronki osób wykonujących zawody niebezpieczne – święta wojsk rakietowych i artylerii.

„Trwająca w Ukrainie wojna dobitnie pokazuje, jak ważna jest rola wojsk rakietowych i artylerii na współczesnym polu walki. Potwierdza, że aby zapewnić bezpieczeństwo państwa i jego terytorium oraz być w stanie przeciwstawić się agresji, trzeba mieć silne, dobrze wyszkolone i wyposażone jednostki rakietowe i artyleryjskie” – zwrócił się do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście odczytanym na apelu przez gen. Jarosława Mikę, dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. „Dziękuję wam, rakietowcom i artylerzystom, za waszą codzienną sumienną służbę. Za wysiłek włożony w realizowane ćwiczenia i szkolenia. Za wasz profesjonalizm. Wiem, że służąc w tym rodzaju wojsk, jesteście gotowi do szybkiej i skutecznej realizacji stawianych przed wami zadań oraz podejmowania trudnych i wymagających wyzwań” – dodał wicepremier Błaszczak.

Przemawiając już we własnym imieniu, gen. Jarosław Mika zwrócił uwagę, że podstawą rodzimych wojsk rakietowych i artylerii są doskonale wyszkoleni i maksymalnie zaangażowani żołnierze. – Chciałoby się powiedzieć, że technika rozwiąże wszystko. Nie. Zawsze najważniejszy, najcenniejszy jest człowiek. Jego determinacja, wysiłek, poświęcenie i dążenie do wypełnienia powinności – podkreślał znaczenie artyleryjskich kadr dowódca.

Gospodarz uroczystości, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych DGRSZ płk Grzegorz Potrzuski, zaznaczył w okolicznościowym przemówieniu, że w ciągu ostatniego roku podpisano bardzo wiele kontraktów na broń przeznaczoną dla artylerzystów i rakietowców. Dla tych ostatnich ma ona kolosalne, historyczne wręcz znaczenie. – Jesteśmy świadkami odbudowy, a tak naprawdę odtworzenia wojsk rakietowych. Historia pisze się na naszych oczach. Dzięki wieloprowadnicowym wyrzutniom rakietowym Homar będziemy zdolni do rażenia celów na dużych odległościach w głębi operacyjnej potencjalnego przeciwnika – powiedział płk Potrzuski.

Podczas uroczystości gen. Jarosław Mika wręczył żołnierzom wojsk rakietowych i artylerii odznaczenia, wyróżnienia oraz laury w tradycyjnym konkursie Mistrza Ognia Wojsk Lądowych. Tytuł najlepszego artylerzysty wojsk lądowych zdobyła w tym roku por. Ilona Przystalska z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wicemistrzem został ppor. Mateusz Kumon z 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby, a na trzecim miejscu podium uplasował się kpt. Radosław Jabłoński z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Dodatek już nie za klasę
 
Pamięć o powstańcach styczniowych
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Nowe specjalności dla czołgistów
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Styczniowy poligon terytorialsów
Śladem profesjonalistów
Tons on Board
Orlik w natowskiej misji
To był wielki cios dla polskiej armii
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Bieszczadzki zwiad
Potęgi militarne według Global Firepower
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Fall of the Superpower Myth
Upominki dla tureckich dzieci
W hołdzie powstańcom styczniowym
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Droga do mistrzostwa
SAROV w opcji
Polacy pełnią dyżur w UE
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Nowa strzelnica w Piastowie
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Przetarcie przed manewrami
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Armia Czerwona niesie śmierć
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Desant w Forcie Bragg
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ukraina czeka na czołgi
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Dwie dekady WIM-u
Z Radomia do Las Vegas
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Walczymy z imperium zła
Nie zmarnować szansy
Modernizacyjne priorytety wojska
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Jak Chmielnicki cara widział
Chwała bohaterom!
Abramsy jadą do Ukrainy!
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Dłuższa służba się opłaci
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Otwarte bramy Auschwitz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO