moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie obowiązki mamy wobec sojuszników?

W Polsce przebywa coraz więcej wojsk sojuszniczych, więcej jest zatem zadań do wykonania w ramach systemu Host Nation Support. A HNS to rola nie tylko wojska, lecz także całego państwa – mówił gen. bryg. Mariusz Skulimowski w Katowicach podczas konferencji dotyczącej wsparcia wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce. Uczestniczyli w niej mundurowi oraz przedstawiciele układu pozamilitarnego.

W konferencji zorganizowanej przez szefa Zarządu Logistyki P-4 Sztabu Generalnego WP, jednocześnie pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Host Nation Support gen. bryg. Mariusza Skulimowskiego, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Do Katowic przyjechali przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON, a także pełnomocnicy wojewodów i ministrów ds. HNS oraz osoby zajmujące się tą tematyką w różnych resortach i jednostkach administracji państwowej. Na Śląsku spotkali się również przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, zarządów portów morskich i lotniczych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem przewodnim dwudniowych debat było funkcjonowanie systemu HNS w jednostkach podległych MON-owi oraz w podmiotach pozamilitarnego systemu obronnego kraju.

HNS (Host Nation Support) to cywilna i wojskowa pomoc, której udziela siłom sojuszniczym państwo gospodarz w czasie pokoju, sytuacji kryzysowych lub wojny. Pomoc ta jest niezbędna żołnierzom armii sojuszniczych, które są rozmieszczone na terytorium państwa gospodarza, wykonują tutaj zadania lub przez nie się przemieszczają. W ramach HNS sojusznikom udziela się pomocy, na przykład, w zakwaterowaniu żołnierzy, organizowaniu i koordynacji transportu, w zapewnieniu łączności, w kwestiach wyżywienia i zaopatrzenia w paliwo, w sprawach wsparcia technicznego i medycznego czy też ochrony wojsk.

– W Polsce przebywa coraz więcej wojsk sojuszniczych, więcej jest zatem zadań do wykonania w ramach systemu Host Nation Support. W obecnej sytuacji geopolitycznej, w czasie wojny w Ukrainie, aktywność wojsk sojuszniczych w naszym regionie znacząco wzrosła. Musimy myśleć o tym, jak zabezpieczyć ich obecność – mówił gen. bryg. Mariusz Skulimowski. Pełnomocnik MON-u ds. HNS, otwierając konferencję, przyznał, że natowski system HNS jest wyzwaniem dla wszystkich struktur organizacyjnych państwa, nie tylko dla jego sił zbrojnych, bo to państwo, a nie sama jego armia, jest częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Skala wyzwań w ramach HNS jest duża. Jak podają specjaliści ze SGWP, do wybuchu wojny w Ukrainie na terenie Polski stacjonowało średnio 6 tys. żołnierzy wojsk koalicyjnych. Obecnie w ramach różnego rodzaju inicjatyw międzynarodowych (np.: misji NATO Air Policing, enhanced Forward Presence czy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT), a także instytucji natowskich (m.in. takich, jak Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni, Centrum Szkolenia Sił Połączonych czy Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód) w Polsce przebywa średnio 12 tys. żołnierzy wojsk sojuszniczych. Są to Amerykanie, Brytyjczycy, Rumunii, Chorwaci, Włosi i Kanadyjczycy. W trakcie ćwiczeń wojskowych liczba sojuszników w Polsce się zwiększa. Podczas konferencji podano, że w 2022 roku w manewrach z cyklu „Saber Strike”, „Swift Response” oraz „Defender Europe” wzięło udział około 10 tys. żołnierzy armii sojuszniczych wraz z 2 tys. jednostek sprzętowych. W ramach HNS Polska jako państwo gospodarz zapewniała wojskowym m.in. zakwaterowanie i wyżywienie, zabezpieczenie medyczne oraz tankowanie i parkowanie pojazdów.

Specjaliści ze SGWP zwrócili także uwagę na koordynację transportów lotniczych, morskich i drogowych z pomocą wojskową dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślili, że już trzy dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na ten kraj w Polsce powstał wojskowy hub logistyczny. Zabezpiecza on transport z donacjami wojskowymi przez całą dobę i jest w stanie przyjąć ponad tysiąc ton towaru dziennie.

To jednak nie wszystko. Podczas konferencji mówiono również o zasadach rozliczania szkód wyrządzonych przez wojska sojusznicze w Polsce. Wspomniano ponadto o planowanych inwestycjach infrastrukturalnych istotnych dla systemu HNS. Chodzi o Centralny Port Komunikacyjny i Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu. Wojsko włączyło się w projektowanie tych inwestycji. Żołnierze przekazali między innymi parametry techniczne pasów startowych i kołowania, co pozwoli w przyszłości na lądowanie najcięższych samolotów transportowych oraz przeładunek ciężkiego sprzętu i wyposażenia wojskowego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Offset dla „Wisły”
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
Zamiana po włosku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lista trupich główek
Kleszcze dla wojska
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Przerwany lot „Orlika”
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Jachrance o skokach spadochronowych
Palmiry – miejsce kaźni
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO