moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obserwatorzy ognia z WOT-u

Jak poprawnie wezwać wsparcie artyleryjskie na polu walki? Kilkunastu terytorialsów, którzy w przyszłości mają zostać instruktorami obserwatorów ognia, uczyło się tego podczas kursu organizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Żołnierze ćwiczyli m.in. rozpoznanie, obserwację i wskazywanie celów, pracowali też z mapami i doskonalili się w topografii.

W kursie instruktorskim dla obserwatorów ognia wzięło udział kilkunastu żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Swoich kandydatów na instruktorów wytypowało sześć brygad OT oraz Szkoła Podoficerska „Sonda”. – Szkolenie podzieliliśmy na trzy części. Podczas pierwszej, która się właśnie zakończyła, uczyliśmy kursantów współdziałania z artylerią i zapoznawaliśmy ich z procedurą „call for fire”. W drugiej części kursu zapoznamy uczestników z zasadami użycia procedury „close air support”, czyli wsparcia ogniowego z powietrza i współpracy z JTAC-ami – mówi „Leny”, instruktor Centrum Szkolenia WOT, które organizowało kurs instruktorski. – Z kolei w trzeciej części skupimy się już na gruntownym sprawdzeniu przyswojonej wiedzy oraz przygotowaniu metodycznym żołnierzy. Bo to oni będą w przyszłości odpowiadać za szkolenie obserwatorów ognia w swoich brygadach – dodaje instruktor.

 

Jak wyjaśniają instruktorzy toruńskiego centrum, obserwator ognia to żołnierz, który współuczestniczy we wsparciu ogniowym pododdziałów, zarówno w przypadku użycia artylerii, jak i lotnictwa bojowego. – Rolą obserwatora ognia jest wsparcie walczących wojsk. Obserwatorzy identyfikują cel i jego koordynaty, określają azymut do celu i następnie przekazują te dane do tzw. punktu kierowania ogniem dywizjonu (Fire Direction Center – FDC), gdzie finalnie zapada decyzja o otworzeniu ognia – tłumaczy „Leny”.

Instruktor wyjaśnia, że podobnie jest w przypadku procedury „close air support”, obserwator identyfikuje cele lub raportuje o skuteczności prowadzonego ostrzału, a dane te przekazuje do JTAC (Joint Terminal Attack Controller), wysuniętego nawigatora naprowadzania lotnictwa. To właśnie JTAC, który zarządza przestrzenią powietrzną w trakcie działań bojowych, podejmuje decyzje o naprowadzeniu lotnictwa uderzeniowego na konkretny cel. – Rola obserwatora w tym procesie jest bardzo ważna. Powodzenie operacji może zależeć bowiem od jego dokładności – mówią instruktorzy. W czasie działań bojowych obserwator ognia może znajdować się na terenie kontrolowanym przez przeciwnika lub na styku walczących wojsk.

W pilotażowej edycji kursu instruktorskiego obserwatorów ognia wzięli udział żołnierze terytorialnej i zawodowej służby wojskowej. – Terytorialsi uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Korzystali ze specjalistycznych urządzeń treningowych, szkolili się także w terenie, wykorzystywali przy tym budynki cywilne w centrum Torunia – opowiada mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Chcieliśmy maksymalnie urealnić ich szkolenie, dlatego niektóre zajęcia odbywały się na dachach toruńskich budynków. Kursanci za pomocą map i lornetek trenowali wskazywanie celów i określanie ich współrzędnych. Obserwowali infrastrukturę krytyczną w mieście oraz drogi dojazdowe do Torunia. Ćwiczyli również komunikację radiową i maskowanie – opisuje „Leny”.

Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Weryfikowana była nie tylko wiedza z wykładów, lecz także zdolność do wykonywania obliczeń odległości i identyfikacji sylwetek sprzętu wojskowego innych armii. Terytorialsi korzystali ze specjalnie przygotowanej makiety i musieli rozpoznawać miniaturowe figurki pojazdów, które wykonano w skali 1:285.

Kadra instruktorska CSWOT przygotowała kurs obserwatorów ognia dzięki wsparciu Centralnej Grupy TZKOP w Inowrocławiu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Animus Fortis, czyli mężny duch
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Weterani i bokser „Master”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO