moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szeregowi stawiają na rozwój

Od dnia wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny ponad 9 tys. żołnierzy zyskało nowy stopień – starszego szeregowego specjalisty. By tak się stało, musieli oni spełnić określone wymagania. To m.in. piątka z opiniowania, odpowiedni staż w stopniu starszego szeregowego, a w niektórych przypadkach także ukończenie kursu specjalistycznego.

Stopień starszego szeregowego specjalisty to nowość wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Jest on trzecim, po szeregowym i starszym szeregowym, stopniem w tym korpusie kadry zawodowej. W założeniu ma motywować żołnierzy do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

W ciągu kilku miesięcy obowiązywania nowych przepisów na nowy stopień zostało mianowanych ponad 9,3 tys. żołnierzy spośród niemal 51 tys. służących w korpusie szeregowych. – To na pewno motywujące, zwłaszcza dla tych, którzy już po pięciu–sześciu latach służby osiągnęli maksymalną pozycję w swoim korpusie, a na przykład nie mają planów, by zostać podoficerami. Sama znalazłam się w gronie awansowanych, co mnie bardzo cieszy – ocenia st. szer. spec. Agnieszka Morąg-Stępień, przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

Każdy z awansowanych musiał jednak spełnić określone wymagania. Zgodnie z przepisami jest to co najmniej bardzo dobra ocena z opiniowania służbowego oraz minimum trzy lata, które minęły od poprzedniego mianowania. To jednak nie wszystko. Jak wskazują przedstawiciele MON-u, zależnie od wymagań określonych w kompetencyjnym zakresie obowiązków (KZO) na danym stanowisku, niektórzy kandydaci do awansu musieli też mieć ukończone kursy lub szkolenia specjalistyczne. – To na przykład działonowi, celowniczy, kierowcy czołgów, mechanicy czy ratownicy. Awansowani zostali jednak również żołnierze zajmujący stanowiska służbowe, na których ukończenie kursu nie było wymagane, jak choćby wartownicy, kucharze czy strzelcy – wyjaśniają.

St. szer. spec. Morąg-Stępień przyznaje, że choć liczba awansów cieszy, bo sporo żołnierzy zostało docenionych, to jednak dziś starszych szeregowych specjalistów mogłoby być jeszcze więcej. – Wszystko przez to, że niektórzy dowódcy przy decyzji o awansie brali też pod uwagę inne kryteria, np. ocenę kandydata z WF-u, liczbę dni spędzonych przez niego na zwolnieniu lekarskim czy oceny ze strzelania. Potem pojawiła się decyzja Departamentu Kadr MON, by jedynymi wytycznymi do awansu były te określone w ustawie. Gdyby tak było od razu, dziś większa liczba żołnierzy mogłaby się cieszyć wyższym stopniem – mówi przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych.

W ślad za nowym stopniem awansowani wojskowi dostali też podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z siatką płac ich miesięczna pensja zasadnicza bez dodatków wynosi 4980 zł brutto.

Korpus szeregowych zawodowych powstał 1 lipca 2004 roku. Obok korpusów oficerskiego i podoficerskiego to właśnie szeregowi stanowią najliczniejszą część polskiej armii – nieco ponad 40%. Przez długi czas, będąc żołnierzami zawodowymi, pełnili służbę na kontraktach zawieranych z dowódcami jednostek na okres od dwóch do sześciu lat. Od wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny pełnią służbę zawodową na czas nieokreślony.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO