moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Co nowego w wojskowych przepisach

Limity miejsc na studia wojskowe, dodatki za służbę w jednostkach bojowych, nowe stawki świadczeń mieszkaniowych – to tylko część tematów ujętych w przepisach, które weszły w życie w ostatnich dniach. A to nie koniec zmian. W Rządowym Centrum Legislacji trwają prace nad kolejnymi rozporządzeniami, dotyczącymi m.in. gratyfikacji urlopowej dla żołnierzy.

Nowy Rok przynosi zazwyczaj zmiany w przepisach. Część nowości w wojskowym prawie już weszła w życie. Nad kolejnymi cały czas trwają prace m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej, dotyczą one np. przepisów wykonawczych do Ustawy o obronie ojczyny. Podpowiadamy, które z najnowszych regulacji właśnie zaczęły obowiązywać.

 

Indeksy do rozdania

Od 27 grudnia obowiązuje rozporządzenie MON-u dotyczące limitu przyjęć na studia wojskowe w roku akademickim 2023/24. Choć w porównaniu z projektem ogólna liczba przyjęć pozostała na niezmienionym poziomie – cztery wojskowe akademie przygotują dla kandydatów na oficerów w sumie 2040 miejsc – to rozporządzenie zmieniło nieco limity miejsc na poszczególnych uczelniach.

Wojskowa Akademia Techniczna pierwotnie miała przyjąć 1103 osoby, po zmianach miejsc będzie 1018. 166 osób będzie studiować elektronikę i telekomunikację (wcześniej 206 miejsc), 146 mechatronikę (171), 120 lotnictwo i kosmonautykę (92), 104 mechanikę i budowę maszyn (115), 122 logistykę (159). Bez zmian pozostała liczba miejsc na: logistyce ekonomicznej (12), budownictwie (52), chemii (31), geodezji i kartografii (63), inżynierii bezpieczeństwa (30), informatyce (84) oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwie (88).

Więcej osób dostanie też szansę na studia w Lotniczej Akademii Wojskowej. Według propozycji naukę na I roku miało rozpocząć 226 osób, po zmianach uczelnia przygotuje miejsca dla 251. 60 z nich będzie studiować nawigację, 30 logistykę, a aż 136 będzie kształcić się na wojskowych pilotów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. 25 miejsc przygotowano na czwarty, nowy kierunek – inżynieria bezpieczeństwa powietrznego.

O 20 indeksów więcej wręczy również wrocławska Akademia Wojsk Lądowych. 596 kandydatów rozpocznie kształcenie na czterech kierunkach: informatyka (15 miejsc), inżynieria bezpieczeństwa (90, a planowano 75 miejsc) oraz logistyka (31). 460 osób będzie mogło rozpocząć studia na kierunku dowodzenie (zamiast planowanych 455).

Także gdyńska Akademia Marynarki Wojennej przyjmie więcej kandydatów. Pierwotnie miało tu studiować 135 osób, teraz będzie ich 175. Zainteresowani będą mogli podjąć naukę na sześciu kierunkach: nawigacja (55, było 35), systemy informacyjne w bezpieczeństwie (40, było 27), informatyka (20, było 14), logistyka (20, było 18), mechanika i budowa maszyn (15) oraz mechatronika (25, było 26).

Dodatki dla żołnierzy zawodowych

Już od 1 grudnia obowiązują przepisy dotyczące m.in. dodatku specjalnego za służbę w jednostce bojowej. Najpierw w projekcie wymieniano 69 jednostek bojowych, w trakcie prac legislacyjnych do listy dodano kolejne. Ostatecznie przepisy objęły żołnierzy ponad 80 jednostek, w tym z brygad pancernych i zmechanizowanych, jednostek przeciwlotniczych, rozpoznawczych, saperskich i inżynieryjnych. – Mając na uwadze aktualne uwarunkowania geopolityczne, dostrzegamy potrzebę dodatkowej gratyfikacji finansowej żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe w jednostkach bojowych. Specyfika służby charakteryzuje się tam szczególnym reżimem utrzymywania gotowości bojowej, wpływającym na zakres i intensywność wykonywanych zadań – tak zmiany uzasadniali przedstawiciele MON. Dodatek wynosi 450 zł miesięcznie.

W odniesieniu do projektu, obowiązujące już przepisy wprowadziły też zmiany dotyczące dodatków dla pilotów. Wśród nich pojawiły się korzystne dla sił powietrznych rozwiązania, np. nowe zasady zachowania nabytych dodatków specjalnych oraz możliwość wliczenia do wymaganego nalotu (nie więcej niż 30 proc.) ćwiczeń na symulatorach w przypadku pilotów z klasą pierwszą i mistrzowską. Takie rozwiązanie ma zwiększyć dostępność floty i zachować ciągłość szkolenia przede wszystkim dla pilotów z jednostek operacyjnych.

Na opublikowanie czeka też inne rozporządzenie w sprawie dodatków. Zakłada ono, że przepisy, które wejdą z mocą prawną 1 stycznia 2023 roku, wprowadzą np. nową formułę dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych zawodowych, którzy z opiniowania służbowego uzyskają ocenę co najmniej bardzo dobrą (dodatek ten pojawi się w miejsce dodatku przyznawanego za posiadanie tzw. klasy kwalifikacyjnej). Minimalny dodatek w wysokości 105 zł otrzymają żołnierze z piątką z opiniowania, a 150 zł ci, którzy ocenę bardzo dobrą dostali podczas dwóch ostatnich następujących po sobie opiniowań. Na analogicznych zasadach będą wyróżniani żołnierze wzorowi: jeśli żołnierz otrzyma taką ocenę podczas ostatniego opiniowania, będzie mógł liczyć na 255 zł dodatku, jeśli przełożony oceni go wzorowo w dwóch ostatnich następujących po sobie opiniach służbowych, wojskowy otrzyma 405 zł dodatku.

Nowością będzie też zwiększenie dodatku służbowego dla żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska głównych księgowych. Będą oni mogli liczyć na kwotę od 300 do 600 zł miesięcznie. Przepisy utrzymają dodatki specjalne dla pilotów (od 750 do 2700 zł), ale zwiększone zostanie świadczenie dla pilotów wykonujących loty samolotami F-16 (dostaną 2250 zł) lub loty oznaczone statusem HEAD (2250 zł). Nowym rozwiązaniem jest zwiększenie dodatku specjalnego dla pilotów wykonujących loty samolotami F-35 i FA-50, które zostaną dopiero wprowadzone do sił zbrojnych.

Wojskowa „trzynastka”

Od 29 grudnia obowiązuje rozporządzenie dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla żołnierzy zawodowych. Nowe przepisy wydane na podstawie Ustawy o obronie ojczyzny opierają się na dotychczasowych rozwiązaniach. Zgodnie z nimi przyznanie tzw. trzynastki będzie następowało na mocy decyzji dowódcy jednostki wojskowej. Przepisy określają też, że wypłata dodatkowego uposażenia rocznego ma nastąpić w pierwszym kwartale roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to dodatkowe wynagrodzenie.

Wyższe świadczenia mieszkaniowe

Od 1 stycznia 2023 roku wzrosną świadczenia mieszkaniowe wypłacane żołnierzom zawodowym, którzy np. nie korzystają z mieszkania służbowego ani wojskowego internatu. Obliczając ostateczną kwotę takiego świadczenia mnoży się stawkę podstawową – 300 zł – przez dany dla danego garnizonu współczynnik. Ten ostatni w 2022 roku wynosił od 1,2 do 3, co oznacza, że żołnierze otrzymywali miesięcznie od 360 zł do 900 zł. Na podstawie przeprowadzonej przez Agencję Mienia Wojskowego analizy cen wynajmu nieruchomości w całej Polsce, wicepremier Mariusz Błaszczak zdecydował o zmianie przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem, nowe, wyższe stawki dotyczą w sumie 77 spośród wszystkich ponad 100 garnizonów, a współczynnik kształtuje się w przedziale od 1,5 do 5. Największą zmianę odczują żołnierze służący: w Świnoujściu (kwota świadczenia wzrośnie z 900 do 1260 zł), Kołobrzegu (z 660 do 990 zł) i Gdańsku (z 900 do 1200 zł). Sporo więcej otrzymają też wojskowi z Elbląga (z 570 do 810 zł), Choszczna (z 540 do 810 zł), Bielska-Białej (z 630 do 900 zł) i Władysławowa (z 510 do 750 zł). Bez zmian pozostały z kolei kwoty świadczeń w np. Giżycku i Lidzbarku Warmińskim – tu świadczenie wciąż wynosi 510 zł, a także np. Powidzu i Przemyślu, gdzie wojskowi otrzymują 600 zł.

Więcej OPW

Obowiązują już także przepisy określające liczbę oddziałów przygotowania wojskowego (OPW), które mają powstać w 2023 roku. Dotychczas szef MON-u wydał zezwolenie na utworzenie w sumie 265 OPW, tym 130 w 2020 roku, 20 – w 2021 roku oraz 115 – w minionym.

Uczniowie Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku na szkoleniu w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

„Ustawa z 11 marca 2022 roku o obronie ojczyzny kładzie większy nacisk na angażowanie społeczeństwa, w szczególności młodzieży szkół ponadpodstawowych, w rekrutację do różnych rodzajów służby wojskowej. W związku z koniecznością zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP, a tym samym perspektywą zwiększenia nakładów finansowych na obronność państwa zdecydowano o wysokości limitu wydanych zezwoleń do OPW na rok 2023 w liczbie – 120” – uzasadniali przedstawiciele MON-u. Limit ten uwzględnia zarówno potrzeby rekrutacyjne, jak i możliwości szkoleniowe wojska oraz środki przeznaczone na ten cel w budżecie resortu obrony. Ponadto – jak podkreślają urzędnicy – także duże zainteresowanie programem ze strony szkół ponadpodstawowych.

To nie koniec nowości prawnych w tym roku. Trwają wciąż prace nad przepisami dotyczącymi m.in. nagród jubileuszowych dla żołnierzy zawodowych, kart i tabliczek tożsamości, nauki żołnierzy zawodowych czy gratyfikacji urlopowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ, Bogusław Politowski, st. szer. Monika Woroniecka

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO