moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe specjalności dla czołgistów

W polskiej armii zostaną wprowadzone nowe specjalności dla szeregowych i podoficerów. Ma to związek z kupnem nowoczesnych czołgów: M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga budowy struktur organizacyjnych, w tym utworzenia nowych specjalności wojskowych dla załóg kupionych czołgów – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Żołnierze zawodowi są podzieleni na korpusy osobowe, następnie grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Korpusów jest w sumie 20, m.in.: wojsk lądowych, sił powietrznych, logistyki, inżynierii wojskowej czy medyczny. W każdym z nich są grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno-zmechanizowana, pokładowa, pilotów, ubezpieczenia lotów, lekarzy, farmaceutów), a te z kolei dzielą się na specjalności, inne w każdym rodzaju służby oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych.

Niedługo w wojsku pojawią się nowe specjalności. Ma to związek z zakupami dla polskiej armii nowoczesnego sprzętu pancernego: czołgów M1A2 Abrams i K2 Black Panther. – Wdrażanie sprzętu wymaga utworzenia nowych specjalności wojskowych dla ich załóg. Pojawi się więc siedem nowych specjalności wojskowych związanych z obsługą i eksploatacją czołgów – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej. W MON-ie powstał już odpowiedni projekt w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem nowe specjalności będą dotyczyć podoficerów oraz szeregowych zawodowych korpusu osobowego wojsk lądowych i grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej.

REKLAMA

W wypadku szeregowych będzie to aż pięć nowych specjalności. Obok m.in. działonowych, ładowniczych i kierowców czołgów używanych przez Siły Zbrojne RP, takich jak m.in. Leopard 2 i PT-91, pojawią się specjalności: działonowego, ładowniczego i kierowcy czołgu Abrams (oznaczone odpowiednio 20B85, 20B86, 20B87) oraz działonowego i kierowcy czołgu K2 (20B88, 20B89).

Dwie nowe specjalności działonowych Abramsa i K2 będą też przeznaczone dla podoficerów (odpowiednio 20B28 i 20B29). To nowość, bo w przypadku pozostałych czołgów stanowiska takie zajmują wyłącznie szeregowi zawodowi. – W ramach prac nad nowymi strukturami organizacyjnymi batalionów czołgów, przyjęto rozwiązania, w których wybrane stanowiska działonowych czołgów Abrams i K2, będą zaszeregowane do stopnia etatowego podoficera młodszego – informują przedstawiciele MON-u. Dwie nowe specjalności w korpusie podoficerów pojawią się obok istniejących dziś specjalności, np. dowódczo-pancernej, dowódczo-zmechanizowanej czy ogólnej.

W ostatnich latach przepisy dotyczące korpusów, grup i specjalności były zmieniane kilka razy, m.in. w 2015 r., gdy do armii został wprowadzony korpus osobowy kryptologii i cyberbezpieczeństwa, a także w 2020 r., gdy w wojsku pojawił się korpus wojsk obrony terytorialnej. Ostatnie zmiany miały miejsce w czerwcu tego roku i były związane z wejściem w życie Ustawy o obronie ojczyzny. Wówczas w korpusie osobowym wojsk lądowych, w grupie osobowej aeromobilnej pojawiła się specjalność instruktora zrzutów towarowych, a w korpusie osobowym ogólnym, w grupie osobowej ochrony informacji niejawnych – specjalność dotycząca bezpieczeństwa teleinformatycznego przeznaczona dla szeregowych zawodowych. W korpusie wojsk obrony terytorialnej w grupie osobowej lekkiej piechoty z kolei nowością była specjalność snajpera lekkiej piechoty dla podoficerów oraz szeregowych. Rozporządzenie wprowadziło też nową specjalność dla osób z niepełnosprawnościami – oznaczoną jako „99Z10”. Jest ona stosowana jako druga specjalność, obok tej, która wiąże się z wykonywaniem zadań i obowiązków na konkretnym stanowisku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
 
Wspólne zakupy amunicji
Młot na dyktatora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Garnizon US Army na stałe
Cegiełka na morzu
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
O pomocy dla Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Pod okiem rangersów
Śmierć niegodna oficera
NATO patrzy na wschód
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Po wojnie będę szczęśliwy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Uparty Francuz od żuawów śmierci
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Rajd przez fabrykę
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Śladem profesjonalistów
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Karą mogła być tylko śmierć
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Nowatorskie manewry Marszałka
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
VIS na misję
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Air Policing piątej generacji
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
Celne oko strzelców CWZS-u
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Snowboardowy duet na medal
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Biały Dom o polskich MiG-ach
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Wojna w świecie popkultury
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO