moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Drawsku – przeciwnik na stałe

2 Brygada Zmechanizowana przejęła zwierzchnictwo nad Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Jej zadaniem będzie m.in. wydzielanie pododdziału, który wcieli się w rolę przeciwnika dla ćwiczących tam wojsk. Wszystko to ma usprawnić pracę największego polskiego poligonu, gdzie regularnie trenują siły NATO.


Żołnierze US Army na ćwiczeniach „Defender Europe ’22” w Drawsku Pomorskim

Powierzchnia obejmuje 34 tysiące hektarów, a na niej cztery pasy taktyczne i ponad 200 różnego rodzaju budynków. Tak wygląda największy polski poligon. W okolicach Drawska Pomorskiego mogą jednocześnie ćwiczyć siły odpowiadające brygadzie.

Od kilku lat ośrodek przechodzi prawdziwą rewolucję. Wpisuje się w nią decyzja z ostatnich dni grudnia. Tuż przed końcem roku Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, które dotychczas bezpośrednio podlegało Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, zostało podporządkowane 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Jak tłumaczy ppłk Marek Pawlak z DGRSZ, zmiana powinna usprawnić pracę poligonu. 2 Brygada będzie, między innymi, wydzielała ze swoich szeregów pododdział do odgrywania roli przeciwnika (siły OPFOR, ang. opposing forces) na potrzeby ćwiczących w Drawsku wojsk.

– W ośrodku regularnie szkolą się nie tylko Polacy, lecz także żołnierze innych armii NATO, przede wszystkim Amerykanie – przypomina mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, której podlega złocieniecka brygada. Na poligonie znajduje się nawet obozowisko, w którym przez cały czas stacjonują wojskowi z USA. – Żołnierze ze Złocieńca już wcześniej współdziałali z Centrum Szkolenia Bojowego, przyjmowali na siebie zadania sił OPFOR. Tak było choćby podczas ubiegłorocznych ćwiczeń „Defender”, gdy jedna z kompanii odgrywała rolę przeciwnika na rzecz 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Teraz współpraca zostanie zacieśniona – zaznacza mjr Łukaszewski.

Tymczasem na drawskim poligonie trwa szeroko zakrojona modernizacja. Projekt obejmuje między innymi przebudowę pasów taktycznych, strzelnic oraz rozbudowę infrastruktury. Pieniądze na inwestycje pochodzą zarówno z polskiego budżetu, jak i z amerykańskiego programu ERI (European Reassurance Initiative). Fundusze z tego źródła są pomocne w dostosowywaniu infrastruktury wojskowej na wschodniej flance NATO do potrzeb żołnierzy US Army. Na przykład, jedna ze strzelnic w Drawsku została przystosowana do szkolenia załóg czołgów Abrams oraz wozów bojowych Bradley i transporterów Stryker. Docelowo poligon ma się przeobrazić w nowoczesne centrum szkoleniowe. Zapis taki znalazł się w polsko-amerykańskiej deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej, którą w 2019 roku podpisali prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

Na poligonie drawskim żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej testowali system symulacji pola walki Gamer.

Ośrodek w Drawsku zdążył już ponad rok temu zmienić nazwę – właśnie na Centrum Szkolenia Bojowego – a teraz czeka na dostawę nowoczesnego sprzętu. – W pierwszym kwartale tego roku powinien do nas dotrzeć system symulacji pola walki Gamer – informuje st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik drawskiego Centrum. Wyprodukowała go szwedzka firma Saab, a kupił resort obrony narodowej. System składa się z symulatorów laserowych nakładanych na broń – od karabinów, przez wyrzutnie przeciwpancerne, aż po transportery opancerzone i czołgi. Do tego dochodzą czujniki, które mają na sobie żołnierze oraz poszczególne pojazdy. Jeśli wiązka wystrzelona na przykład z karabinu dosięgnie celu, system sygnalizuje trafienie. Dzięki temu ćwiczące pododdziały mogą działać w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnego pola bitwy. Przebieg walki na bieżąco mogą śledzić sztabowcy obydwu stron, którzy dostają informacje o aktualnej sytuacji swoich podwładnych. Mogą też wydawać im kolejne rozkazy.

– Pewien czas temu na poligonie powstała infrastruktura do obsługi tego rodzaju ćwiczeń. Był też testowany sam system – przyznaje st. chor. sztab. Czerwiński. Urządzenia przywieźli pracownicy firmy Saab. Jeszcze w listopadzie z Gamerem ćwiczyli żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, na początku grudnia zaś – wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. – To nie był jednak system, który ma do nas trafić na stałe. Ten pojawi się niebawem. Zgodnie z planem w drugim kwartale szkolenie z jego obsługi mają przejść nasi żołnierze, a w trzecim ma się rozpocząć rozruch systemu – podsumowuje rzecznik drawskiego centrum.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Niwicz, Tomek/ 12 BZ, A. Wolska

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Cud w Trewirze
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Tajna misja polskiej agentki
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Rusza kwalifikacja wojskowa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO