moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielkopolscy terytorialsi podsumowują rok 2022

Miniony rok dla żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej był okresem intensywnego działania. Terytorialsi brali udział w operacjach wspierających administrację publiczną i społeczności lokalne.

Rok 2022 upłynął pod znakiem aktywnie prowadzonej rekrutacji. Brygada wzbogaciła się o piąty batalion lekkiej piechoty: 152. W Krośnie Odrzańskim. Szeregi wielkopolskiej „Dwunastki” w minionym roku zasiliło ponad 800 ochotników. Warto przypomnieć, że stałym rejonem odpowiedzialności brygady są dwa województwa: Wielkopolska i Ziemia Lubuska. Ponadto, cała formacja, w tym również 12. WBOT, przyjęła zadania niemilitarnej części zarządzania kryzysowego w MON.

Rozwój formacji w 2022 r.

Działania rekrutacyjne prowadzone były we wszystkich brygadach OT. Założony cel został osiągnięty już w listopadzie. Jednak proces rekrutacyjny nadal trwał. Pod koniec roku WOT przekroczyły liczebnością 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20% formacji. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.

Szkolenie

Niemal każdy weekend w brygadzie był czasem szkoleń rotacyjnych w macierzystych batalionach. Aby trafić w szeregi wielkopolskiej brygady, należy odbyć szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. Takich szkoleń w ciągu roku odbyło się osiem (w tym również osiem przysiąg wojskowych). Umiejętności nabyte podczas ćwiczeń rotacyjnych pomagają również w życiu codziennym. Okazuje się, że wielkopolscy terytorialsi często znajdują się pierwsi na miejscu wypadków i tragicznych zdarzeń i udzielają pierwszej pomocy. Żołnierze 12. WBOT uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Wojskowe Akademie i Szkołę Podoficerską „Sonda”. Kształcenie kadry oficerskiej w ramach kursu „Agrykola” odbywało się w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych.

Żołnierze wielokrotnie brali  udział w szkoleniach z medycyny pola walki. Dodatkowo, brygada uczestniczyła w ćwiczeniach m.in. z partnerami z USA.

Zarządzanie kryzysowe

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła wiele zmian w zakresie zarządzania kryzysowego. Jednym z uchwalonych przedsięwzięć jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie  ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili dotychczasowych szefów WSzW i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

W minionym roku przeprowadzono wiele szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Jednym z ogólnopolskich przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie pk. Przyjazna Energia-2022 na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu. Ćwiczenie prowadzone było w Lesznie (woj. wielkopolskie) oraz w Przytocznej (woj. lubuskie).

Operacje wspierające społeczności lokalne

Silne Wsparcie
Za nami kolejny rok operacji „Silne Wsparcie”. Żołnierze wielkopolskiej brygady (podobnie jak całe WOT), wspierali (i nadal wspierają) funkcjonariuszy Straży Granicznej na wschodzie naszej kraju. Do wsparcia z powietrza zaangażowano Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye również z 12. WBOT, które posiada na wyposażeniu Grupa Rozpoznania Obrazowego.

Niezawodna Pomoc
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę społeczeństwo polskie otworzyło szeroko serca i granice dla uchodźców z Ukrainy. Minister obrony narodowej Pan Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach wydał decyzję o skierowaniu żołnierzy WOT do wsparcia działań samorządów, administracji publicznej i Straży Granicznej. 12. WBOT prowadziła wsparcie na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej.

Terytorialsi wspierali punkty relokacji uchodźców i punkty informacyjne. W ramach operacji Niezawodna Pomoc, brygada zapewniała również transport do miejsc na terenie całego kraju.

Tekst: por. Anna Jasińska–Pawlikowska

red. PZ

autor zdjęć: 12 WBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Święto wojskowego sportu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zapomniana Legia Cudzoziemska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO