moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali 2022 rok

Miniony rok dla żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej był okresem intensywnego działania. Terytorialsi brali udział w operacjach wspierających administrację publiczną i społeczności lokalne. Aktywnie prowadzono planowe szkolenia oraz powołania ochotników w szeregi brygady.

Rozwój 10 ŚBOT oraz formacji WOT w 2022 r.
Działania promocyjne rekruterów 10. ŚBOT oraz Wojskowych Centrów Rekrutacji, pozwoliły powołać do służby i przeszkolić blisko 540 ochotników. Obecnie świętokrzyska brygada WOT liczy ponad 1900 żołnierzy i pracowników. Proces rekrutacyjny nadal trwa. Pod koniec roku WOT przekroczyły liczebnością 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20% formacji. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.

Szkolenie
Miniony rok obfitował w liczne szkolenia. W 10 ŚBOT zrealizowano 5 szkoleń podstawowych i wyrównawczych w trybie stacjonarnym oraz 3 w trybie weekendowym. Terytorialsi odbyli ponad 160 szkoleń rotacyjnych. Żołnierze w 2022 r. rozpoczęli specjalistyczny etap szkoleniowy. W ramach specjalizacji brygada utworzyła grupę saperów, którzy na potrzeby szkoleniowe wysadzali most, czy tory kolejowe, które sami zbudowali. Utworzona została grupa medyczna specjalizująca się w medycynie pola walki. 10 ŚBOT zorganizowała jako pierwsza szkolenie dla motocyklistów w WOT. Brygada stała się habem szkoleniowym dla snajperów szkolonych w WOT.

Żołnierze 10 ŚBOT uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Wojskowe Akademie i Szkołę Podoficerską „Sonda”. Kształcenie kadry oficerskiej w ramach kursu „Agrykola” odbywało się w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Natomiast szkolenie dla kandydatów na pierwszy stopień podoficerski było prowadzone przez Szkołę Podoficerską „Sonda”.

Zarządzanie kryzysowe
Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła wiele zmian w zakresie zarządzania kryzysowego. Jednym z uchwalonych przedsięwzięć jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie  ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygad OT zastąpił dotychczasowego szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i stał się doradcą wojewody w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

W tym roku przeprowadzono wiele szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Jednym z wojewódzkich przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie pk. „Gołoborze” w trakcie którego przećwiczono współdziałanie Policji, Straży Pożarnej, PRM, Wojska Polskiego oraz służb cywilnych podległych wojewodzie. Podczas innego powiatowego ćwiczenia kryzysowego pk. „Zamek 22” przećwiczono element ogólnopolskiego szkolenia „Przyjazna Energia-2022” .

Operacje wspierające społeczności lokalne

Silne Wsparcie
We wrześniu 2022 r. minął rok od rozpoczęcia wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem operacji „Silne Wsparcie” było wzmocnienie odporności mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Od początku operacji do działania zostali skierowani żołnierze WOT. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy, w działania wspierające zostali również zaangażowani żołnierze 10 ŚBOT. W kulminacyjnym momencie  granicę ochraniało blisko 2 tys. Terytorialsów. Do wsparcia z powietrza zaangażowano Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye z Grup Rozpoznania Obrazowego. Operatorzy wykonali ponad 2300 godzin lotów.

Niezawodna Pomoc
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę społeczeństwo polskie otworzyło szeroko serca i granice dla uchodźców z Ukrainy. Minister obrony narodowej Pan Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach wydał decyzję o skierowaniu żołnierzy WOT do wsparcia działań samorządów, administracji publicznej i Straży Granicznej. W szczytowym momencie w operację zaangażowano maksymalnie około 1,5 tys. żołnierzy WOT oraz 70 jednostek sprzętu w ciągu doby. Świętokrzyscy Terytorialsi wspierali proces rozlokowania uchodźców w naszym województwie oraz pomagali w transporcie medycznym dzieci ze schorzeniami onkologicznymi dodatkowo zakurzonymi SARS-COV 2.

Akcje HDK
Świętokrzyscy Terytorialsi chętnie włączają się w akcje honorowego krwiodawstwa. Podczas ogólnopolskich pk. „Spokrewnieni służbą” oraz „Krwioobieg Terytorialsa” organizowali zbiórki krwi na terenach odpowiedzialności batalionów lekkiej piechoty w Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. We wszystkich akcjach zbiorowych oraz indywidualnych podczas 697 donacji oddali ponad 310 litrów krwi i ich składników.

Tradycje
W natłoku obowiązków żołnierze 10 ŚBOT nie zapomnieli o podjętym zobowiązaniu w stosunku do naszych bohaterów i poprzedników - żołnierzy Armii Krajowej. Swoim zaangażowaniem, codzienną służbą i poświęceniem zapewniamy naszych kombatantów o tym, że ich marzenia i dążenia do wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski nie były mrzonkami. Terytorialsi odwiedzają kombatantów, głównie są to przedświąteczne oraz urodzinowe wizyty z przygotowanymi podarunkami. W ciągu całego roku żołnierze są w stałym kontakcie telefonicznym co pozwala pomagać kombatantom min. w transporcie do placówek medycznych.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej swój rozwój opiera na żołnierzach ochotnikach - mieszkańcach ziemi świętokrzyskiej, którzy wolny czas poświęcają na służbę lokalnej społeczności. Podnosząc swoje wyszkolenie i kwalifikacja podnoszą potencjał obronny naszego regionu. Jeśli chcesz dołączyć do Świętokrzyskich Terytorialsów – nie czekaj najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się w dniach od 28 stycznia do12 lutego w ramach programu „Ferie z WOT”.

Tekst: kpt. Marcin Kowal, ppor. Daniel Woś

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na Podlasiu
 
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
„Avenger” na Monte Cassino
Nowy szef CWCR
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W rezerwie pasywnej będą oceny
Offset dla „Wisły”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Ślubowanie kadetów OPW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe śmigłowce kawalerii
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Skromny początek wielkiej wojny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Invictus w zimowym stylu
Lekcje z frontu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO