moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mazowiecka Piątka podsumowuje kolejny rok

Rok 2022 dla terytorialsów Mazowieckiej Piątki był pełen nowych wyzwań. Wsparcie Straży Granicznej na granicy Polski z Białorusią, administracji publicznej w działaniach kryzysowych, relokacja uchodźców, szkolenia z wojskami sojuszniczymi, akcje HDK czy sportowe rywalizacje – to tylko niektóre aspekty z życia żołnierzy ciechanowskiej brygady.

Terytorialsi rosną w siłę

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2022 roku podczas 7 uroczystych przysięg wojskowych deklarację służby ojczyźnie i swoim lokalnym społecznościom złożyło blisko 300 nowych żołnierzy, którzy w zależności od miejsca zamieszkania pełnią służbę w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach lub Zegrzu Południowym. Oprócz powiększających się szeregów mazowieckich terytorialsów powiększyła się również liczba podoficerów i oficerów, którzy korzystając z możliwości rozwoju, jakie dają Wojska Obrony Terytorialnej i ukończyli kurs podoficerski SONDA lub oficerski AGRYKOLA.

Rok 2022 wiąże się z istotnymi zmianami kadrowymi. Pod koniec listopada odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowodzenie przejął płk dr Paweł Lech – żołnierz z dużym doświadczeniem wojskowym, które zdobywał m.in. podczas misji w Afganistanie. Określany przez współpracowników jako profesjonalista, otwarty na inicjatywę i nowe rozwiązania.

Droga do sukcesu prowadzi przez szkolenie

W ubiegłym roku oprócz szkoleń, które są stałym elementem w WOT(podstawowe, wyrównawcze, rotacyjne, zintegrowane) terytorialsi ciechanowskiej Brygady korzystali z dodatkowych możliwości podnoszenia swoich kompetencji. Sytuacja za wschodnią granicą pokazała, jak istotną kwestią jest budowanie świadomości o możliwościach operacyjnych, jakie posiadają inne armie świata oraz wymiana doświadczeń z sojusznikami. Terytorialsi szkolili się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO podczas kursu strzelców wyborowych i snajperów, medycyny pola walki, tygodniowego modułu VI oraz VII edycji kursu podoficerskiego SONDA, kursu rozwijania bezpośrednich kompetencji przywódczych Potential Non-Commissioned Officer (PNCO), kursu przetrwania w niskich temperaturach oraz z czarnej taktyki (Urban Excercise). Pod okiem instruktorów Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Centrum Szkolenia WOT, żołnierze 5MBOT przeszli szkolenie dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN. Ćwiczenia z sojusznikami są ważnym elementem rozwoju Brygady, który pozwoli skuteczniej kooperować i skuteczniej mierzyć się z zagrożeniami na współczesnym polu walki. W ubiegłym roku zrealizowano kolejne edycje Kursu Działań Rozpoznawczych w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie, który z uwagi na wysoki poziom wyszkolenia oraz różnorodność realizowanych zagadnień cieszy się dużym zainteresowaniem wśród żołnierzy z innych brygad OT. Ponadto Mazowiecka Piątka dołączyła w ubiegłym roku do programu GPR K-9, mająca na celu wsparcie odpowiednich służb w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

Wsparcie terytorialsów

Działalność brygady na przestrzeni ostatniego roku to przede wszystkim realizacja misji WOT, jaką jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Realizując ją, żołnierze działali na wielu płaszczyznach. Przez cały rok wspierali Straż Graniczną, prowadząc działania patrolowe w strefie przygranicznej granicy Polsko-Białoruskiej, zaangażowali się w relokację uchodźców z Ukrainy, jak również w pomoc bezpośrednią – organizując zbiórki materialne dla przebywających w tymczasowych miejscach zakwaterowania na terenie Mazowsza. Żołnierze oprócz działań podejmowanych zgodnie z przeznaczeniem, pamiętali o weteranach i kombatantach, szczególnie tych działających w szeregach Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą i kultywują Wojska Obrony Terytorialnej. W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia żołnierze ze wszystkich pododdziałów 5MBOT zaangażowali się w pomoc najbardziej potrzebującym, organizując m.in. zbiórki żywności, ubrań i środków czystości. Efektem tego była niezliczona ilość paczek, które trafiły do domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także do rodzin najbardziej potrzebujących.

Zarządzanie kryzysowe w rękach terytorialsów

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła wiele zmian w zakresie zarządzania kryzysowego. Jednym z uchwalonych przedsięwzięć jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej.

W 2022 r. żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie pk. „Przyjazna Energia”. Wspólnie z pracownikami Energa Operator zrealizowali ćwiczenie epizodyczne, które zakładało przywrócenie dostawy prądu mieszkańcom Ciechanowa. Działania podejmowane w obszarze zarządzania kryzysowego przypieczętowano podpisaniem porozumienia między 5 Mazowiecką Brygadą OT a dostawcami energii: Energa Operator oraz PGE Dystrybutor.

Ubiegły rok zweryfikował zdolności 5MBOT do podejmowania działań w ramach wsparcia organów administracji publicznej. W lutym terytorialsi pomagali usunąć skutki przejścia frontu atmosferycznego, który dokonał znacznych zniszczeń infrastruktury energetycznej w powiecie mławskim. We wrześniu wsparcie terytorialsów było niezbędne do zaopatrzenia mieszkańców gminy Baboszewo w wodę pitną, której zostali pozbawieni wskutek wykrycia skażenia w tamtejszym rurociągu. Łącznie terytorialsi dostarczyli mieszkańcom ponad 400 tysięcy litrów wody.

Dzielą się najcenniejszym darem

W misję WOT już na stałe wpisało się wsparcie społeczności lokalnej poprzez dzielenie się najcenniejszym darem, jakim jest krew. Dzięki poświęceniu terytorialsów 5MBOT, w 2022 roku do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynęło blisko 350 litrów krwi. W grudniu w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyła się VII Gala Honorowego Krwiodawstwa, podczas której uhonorowano odznaką szer. Piekarzewskiego – żołnierza 5 MBOT, który do tej pory oddał ponad 6 litrów krwi.

Brygada na sportowo

Dla każdego żołnierza sprawność fizyczna to podstawa. W 2022 roku nie brakowało sportowych inicjatyw, w które zaangażowani byli nie tylko terytorialsi, ale również lokalna społeczność. W kwietniu brygada oddała hołd swojemu patronowi organizując „Bieg Roja”, w czerwcu na stadionie MOSiR w Ciechanowie odbył się otwarty trening lekkoatletyczny, który poprowadziła multimedalistka i finalistka dwóch olimpiad, Lidia Chojecka – Leandro – żołnierz Mazowieckiej Piątki. W czerwcu reprezentacja 5MBOT sięgnęła po złoto drużynowo i indywidualnie na zawodach strzeleckich „GROTowisko 2022”. Zwieńczeniem wakacyjnych aktywności terytorialsów był Norwegian Foot March - prestiżowy marszobieg zorganizowany przez sojuszników z NATO. Do rywalizacji na 30 kilometrowym dystansie stanęło ponad 400 żołnierzy. Na 3 miejscu klasyfikacji generalnej kobiet z teamu mazowieckich terytorialsów znalazła się st.szer. Marta, która dotarła na metę po 4 godzinach 23 minutach.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
V Korpus z nowym dowódcą
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO