moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z myślą o transporcie osób o szczególnych potrzebach

W ramach konkursu pod honorowym patronatem rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej uczniowie szkół średnich z całej Polski przygotowali i przedstawili własne koncepcje i projekty ułatwiające korzystanie ze środków transportu indywidualnego osobom o szczególnych potrzebach. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 10 stycznia 2023 r. w Klubie WAT.

Rozwiązania przedstawione przez młodzież mają służyć poprawie mobilności i bezpieczeństwa ruchu drogowego osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i chorych, korzystających ze środków transportu i mobilności indywidualnej.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr. hab. inż. Jerzego Jackowskiego, prof. WAT przyznała trzy nagrody. Pierwsze miejsce zdobyła Anna Sammel, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie, za pracę „Podnoszenie bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów przez osoby przewlekle chore, ze szczególnym uwzględnieniem diabetyków”, wykonaną pod kierunkiem naukowym Anny Białożyt.

Drugą nagrodę otrzymał projekt zespołowy „Pojazd elektryczny wspomagający poruszanie się osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i/lub intelektualnymi”. Pracę pod opieką naukową Mariusza Pawlaka wykonali Stanisław Ciesielski, Kamil Koniak, Krzysztof Buczkowski i Szymon Przywara z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, Technikum nr 4 im. Ks. Józefa Sieradzana w Kaliszu.

Trzecie miejsce zajęli Oliwia Wlaźlak i Denis Makarski z Technikum nr 13 w Radzionkowie za „Aplikację mobilną – Disabler Drive”. Opiekę naukową nad projektem sprawowała Karolina Bąk.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach", realizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną w partnerstwie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutem Transportu Samochodowego.

Jak zauważył Rektor-Komendant WAT jednym z zadań Centrum jest propagowanie idei projektowania uniwersalnego w transporcie i mobilności wśród przyszłej kadry technicznej i inżynierskiej, a także wyczulenie i zwrócenie uwagi, m.in. młodemu pokoleniu konstruktorów, na kwestie związane z dostępnością do transportu i mobilności dla różnych grup osób, odpowiadające ich szczególnym potrzebom. „Tym działaniem wpisujemy się do grona czterech ośrodków akademickich w Polsce, które tworząc Centra wiedzy o dostępności nie tylko dostrzegają problemy związane z wykluczeniami społecznymi, ale też aktywnie im przeciwdziałają. Miło mi gościć w Akademii młodzież dostrzegającą potrzeby innych, często słabszych” – wyjaśnił gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Przewodniczący komisji konkursowej zwrócił uwagę na kreatywność i wysoki poziom merytoryczny nagrodzonych prac. „Państwa projekty cechuje niezwykła dojrzałość, interesujące, inteligentne rozwiązania, wrażliwość i empatia na potrzeby osób, do których projekty są skierowane. Konkurs odniósł sukces, wzbudzając wśród młodzieży zainteresowanie tak ważnym aspektem życia osób, będących w trudniejszej sytuacji. Mam nadzieję, że przyczyni się też do upowszechnienia idei projektowania uniwersalnego, najpierw na zajęciach pozalekcyjnych, a z czasem zostanie włączony do podstaw programowych szkół. Dla nas jest zachętą do organizowania kolejnych edycji konkursu” – dodał dr hab. inż. Jerzy Jackowski, kierownik projektu Centrum Wiedzy o Dostępności.

O empatii wyrażonej w konkursowych projektach mówiła także opiekunka merytoryczna Centrum Wiedzy o Dostępności ze strony Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dr hab. Monika Mynarska, prof. UKSW. „Psychologom szczególnie leży na sercu uwrażliwianie na potrzeby ludzi, którzy są w innej sytuacji niż my. I to właśnie bariery, jakie stoją na drodze osób przewlekle chorych, starszych czy z niepełnosprawnościami miały zainspirować młodzież do wzięcia udziału w konkursie. Jako psychologowie z wielkim zadowoleniem ocenialiśmy sposób, w jaki udało się Państwu odpowiedzieć na zadania, obawy i zagrożenia związane z aspektem przemieszczania się osób o szczególnych potrzebach” – tłumaczyła psycholog Monika Mynarska.

Nagrody laureatom wręczył Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. W uroczystości wzięli udział także prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Monika Szyłkowska, prof. WAT, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej dr hab. inż. Jerzy Małachowski, prof. WAT oraz koordynatorka projektu Centrum Wiedzy o Dostępności z Instytutu Transportu Samochodowego dr Beata Stasiak-Cieślak.

Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Opiekunowie naukowi prac będą mogli skorzystać ze szkoleń specjalistycznych w Wojskowej Akademii Technicznej oraz Instytucie Transportu Samochodowego.

Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach zainaugurowało swoją działalność 28 stycznia 2022 r. Zadaniem Centrum jest upowszechnianie zasad projektowania uniwersalnego produktów w branży motoryzacyjnej, dzięki czemu użytkowanie ich będzie możliwe w szerokim zakresie, przez wszystkich użytkowników. Innowacyjne rozwiązania przyczynią się do zwiększenia mobilności i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób, które wymagają szczególnych potrzeb w przemieszczaniu się.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Oprócz centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności w Wojskowej Akademii Technicznej, w polskich uczelniach rozwijane są trzy centra w obszarach: architektura, urbanistyka i budownictwo (Politechnika Krakowska), cyfryzacja i komunikacja (Uniwersytet Szczeciński) oraz design i przedmioty codziennego użytku (Politechnika Opolska).

Tekst: Paulina Arciszewska-Siek

red. PZ

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
 
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będą kolejne „Daglezje-P”
Ślubowanie kadetów OPW
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zielone światło dla Barbary
Gwiazdy sportu dają lekcję
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rakietowy szach
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Cud w Trewirze
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nowe śmigłowce kawalerii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Spadochroniarze na Podlasiu
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO