moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Potęgi militarne według Global Firepower

W ciągu roku Polska awansowała o cztery miejsca w rankingu Global Firepower. W raporcie przedstawiającym 145 militarnych potęg świata nasz kraj znajduje się na 20. miejscu. Kontrowersje budzi pozycja druga, na której znalazła się Rosja. Eksperci wyjaśniają, że raport bierze pod uwagę zbyt mało danych i wskazują błędy jego twórców.

W pierwszej trójce w rankingu Global Firepower znalazły się USA, Rosja i Chiny. Kolejne miejsca należą do Indii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Pakistanu, Japonii, Francji oraz Włoch. Polska znajduje się na 20. pozycji, czyli o cztery miejsca wyżej niż rok temu. Jest również szósta, jeśli chodzi o kraje NATO. Zaatakowana przez Rosję Ukraina uplasowała się na 15. pozycji (rok temu zajmowała 22. miejsce).

Ranking Global Firepower przedstawia potencjalne zdolności krajów do prowadzenia walk na lądzie, morzu i w powietrzu. Jego twórcy uwzględnili 60 czynników dotyczących liczby jednostek wojskowych i sprzętu, możliwości logistyczne oraz położenie geograficzne. Eksperci zwracają jednak uwagę na pewne niedoskonałości rankingu. – Wyniki z pewnością mogą nas cieszyć, ponieważ pokazują wzrost potencjału obronnego Polski, ale pamiętajmy, że jest to bardzo powierzchowny ranking, który nie dotyka sedna materii związanej z realnymi zdolnościami operacyjnymi poszczególnych armii – podkreśla ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. – Stosowane są przede wszystkim mierniki ilościowe z pominięciem tych jakościowych. To za mało, by pokazać rzetelny obraz – dodaje ppłk Płatek.

REKLAMA

Podobnego zdania jest dr Michał Piekarski, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, który wyjaśnia, jak powinny być prowadzone badania nad potencjałem militarnym. – Używając mierników ilościowych, możemy stwierdzić na przykład, ile mamy czołgów, samolotów itd. Na dane ilościowe trzeba jednak koniecznie nałożyć te dotyczące jakości, ponieważ sprzęt wojskowy różni się parametrami – mówi dr Piekarski. Ekspert przytacza przykład PRL-u. – W Polsce w 1985 roku było prawie trzy tysiące czołgów. Ale ponad 2,5 tysiąca z nich stanowiły T-55, a więc czołgi starszej generacji, które tworzyły mierny potencjał bojowy – twierdzi specjalista. Jak dodaje, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, czy sprzęt jest używany. – To świetnie, że sprzęt został kupiony, ale wprowadzenie go do działalności operacyjnej może zająć nawet kilka lat. Porównywanie liczby sprzętu z roku na rok i tworzenie na tej podstawie rankingu nie jest więc dobrą praktyką badacza – zauważa Piekarski. – Aby raport przedstawiał realny potencjał, trzeba uwzględnić dane, które są trudne do uzyskania. Między innymi należy wskazać, jaki procent sprzętu jest sprawny technicznie, bo rzadko kiedy jest to sto procent. Albo czy personel potrafi korzystać z wyposażenia, którym dysponuje, czy istnieją procedury dotyczące jego używania i wiele innych danych, które uzyskuje się podczas prowadzenia symulowanych gier wojennych. Te błędy Global Firepower są widoczne w przypadku Rosji, która w rankingu znalazła się na drugim miejscu. Ma potencjał ilościowy, ale jakościowo jest on bardzo silnie zróżnicowany. To widać na realnym polu walki – wyjaśnia ekspert.

Raport Global Firepower jest tworzony od 2005 roku. Pierwsze miejsce w tym raporcie od samego początku zajmują Stany Zjednoczone. Polska po raz pierwszy pojawiła się w pierwszej dwudziestce piątce w 2011 roku. – Mimo niedoskonałości raportu tegoroczny „awans” Polski potwierdza, że prowadzone procesy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP to właściwy kierunek. Pamiętajmy, że w perspektywie kilku lat dokona się wymiana generacyjna szerokiego spektrum sprzętu wojskowego w naszej armii, a to przełoży się wymiernie na wzrost naszych zdolności obronnych – podsumowuje ppłk Płatek.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
 
Młot na dyktatora
Garnizon US Army na stałe
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
VIS na misję
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Air Policing piątej generacji
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Snowboardowy duet na medal
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Nowatorskie manewry Marszałka
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Pod okiem rangersów
Karą mogła być tylko śmierć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Śmierć niegodna oficera
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Celne oko strzelców CWZS-u
Po wojnie będę szczęśliwy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
NATO patrzy na wschód
Wspólne zakupy amunicji
Rajd przez fabrykę
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
O pomocy dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Cegiełka na morzu
Wojna w świecie popkultury
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Śladem profesjonalistów
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO