moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetarcie przed manewrami

Było manewrowanie w szykach, zgrywanie systemów łączności i zobrazowania, a także zmagania z nie najlepszą pogodą. Pierwsze dni fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” w natowskim zespole okrętów bojowych SNMG1 upłynęły pod znakiem intensywnych przygotowań do serii międzynarodowych ćwiczeń.

Polski okręt powrócił do zespołu po prawie czterech latach. Na początku stycznia opuścił Gdynię, by kilka dni później zameldować się w holenderskim porcie Den Helder. Tam nastąpiła uroczysta zmiana warty. Holenderski sztab, który przez ostatnie pół roku dowodził SNMG1, przekazał obowiązki Niemcom. Obecnie na czele zespołu stoi kadm. Thorsten Marx, okrętem flagowym zaś jest fregata FGS „Mecklenburg-Vorpommern”. Oprócz niej i „Kościuszki” w skład SNMG1 wchodzą jeszcze okręty: FS „Aquitaine” z Francji oraz HMS „Portland” z Wielkiej Brytanii.

Po opuszczeniu Holandii jednostki przez tydzień operowały na Morzu Północnym. – Ten czas upłynął nam przede wszystkim na integracji sił: zgrywaniu systemów łączności i zobrazowania. Manewrowaliśmy w szykach, przećwiczyliśmy procedury związane z obroną przed uderzeniami z powietrza i powierzchni morza, a także z poszukiwaniem i walką z okrętami podwodnymi – tłumaczy kmdr por. Maciej Pałacha, dowódca ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz ulokowanego na fregacie polskiego kontyngentu wojskowego. Oprócz tego marynarze trenowali przekazywanie niewielkich ładunków między okrętami. Przy tym zadaniu Polacy ściśle współpracowali z Niemcami.

REKLAMA

Ćwiczyli również członkowie komponentu lotniczego. Na czas misji na pokładzie „Kościuszki” został zaokrętowany śmigłowiec pokładowy SH-2G, który odbył swoje pierwsze loty na misji. – Nie było ich tak dużo, jak planowaliśmy. Szyki pokrzyżowała nam trochę pogoda. Niemniej dwukrotnie udało nam się poderwać śmigłowiec – informuje kmdr por. Sebastian Bąbel, dowódca komponentu lotniczego. Zarówno starty, jak i lądowania odbywały się w warunkach na granicy dopuszczalności, ale było to dla lotników niezłe przetarcie „szlaku” przed kolejnymi zadaniami. – Przy pierwszej możliwej okazji przeprowadzimy tzw. cross-decking. Po starcie z pokładu naszej fregaty wylądujemy na innym okręcie. W tym czasie śmigłowiec z tego okrętu poleci na kolejną fregatę. W ten sposób lotnicy zapoznają się z lądowiskami na wszystkich jednostkach należących do zespołu oraz z procedurami, które obowiązują podczas korzystania z nich – zaznacza kmdr por. Bąbel.

Treningi to etap przygotowań do serii dużych międzynarodowych ćwiczeń, w których już niebawem wezmą udział okręty SNMG1. Dowództwo zespołu unika informowania o nadchodzących przedsięwzięciach. Śmiało można jednak przyjąć, że natowskie jednostki wezmą udział w kolejnych edycjach manewrów „Joint Warrior” i „Baltops”. Pod koniec ubiegłego tygodnia zespół zawinął do portu w szkockim Dundee. Marynarze mieli chwilę na odpoczynek i uzupełnienie zapasów na okrętach. Był również czas na oficjalne wizyty. Dowódca zespołu spotkał się z władzami miasta, polską zaś fregatę odwiedził konsul generalny Rzeczypospolitej w Edynburgu Łukasz Lutostański. W poniedziałek po południu okręty ponownie wyszły w morze.

SNMG1 to jeden z czterech stałych zespołów okrętowych NATO. W jego skład wchodzą przede wszystkim fregaty, a także niszczyciele operujące u północnych wybrzeży Europy. Zespół stanowi część Sił Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, że okręty muszą być gotowe, by w razie potrzeby niezwłocznie wyruszyć w rejon kryzysu czy wojny. Do zadań stałych zespołów należy m.in. demonstrowanie obecności NATO na kluczowych szlakach żeglugowych oraz w europejskich portach, a także udział w międzynarodowych ćwiczeniach. Po wybuchu wojny w Ukrainie szczególnie ważne stały się zadania patrolowe oraz śledzenie poczynań rosyjskich okrętów. HMS „Portland” przed dołączeniem do zespołu podążał śladem fregaty rakietowej „Admirał Gorszkow” oraz zbiornikowca „Kama”, które przechodziły w pobliżu wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: SNMG1

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
NATO patrzy na wschód
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Śmierć niegodna oficera
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Biały Dom o polskich MiG-ach
Rajd przez fabrykę
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Cegiełka na morzu
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Nowatorskie manewry Marszałka
Snowboardowy duet na medal
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Air Policing piątej generacji
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
VIS na misję
Pod okiem rangersów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Po wojnie będę szczęśliwy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Celne oko strzelców CWZS-u
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Młot na dyktatora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Wspólne zakupy amunicji
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Wojna w świecie popkultury
NATO podsumowało 2022 rok
Garnizon US Army na stałe
O pomocy dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Piekielny ogień w zasięgu ręki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO