20 stycznia w Popowie odbyło się kolejne szkolenie dla funkcjonariuszy służby więziennej prowadzone przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od października ubiegłego roku przeszkolono już blisko 150 funkcjonariuszy.
Inicjatywa szkolenia wojskowego dla funkcjonariuszy Służby Więziennej wynika z podpisanego porozumienia pomiędzy Dowództwem WOT a Centralnym Zarządem Służby Więziennej. To też cel, który wynika ze Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – w dokumencie podkreślono potrzebę tworzenia systemu obrony powszechnej, stanowiącego kompleksową odporność państwa na zagrożenia niemilitarne i militarne.
– Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej współpracuje z podmiotami niemilitarnymi, m.in. ze Służbą Więzienną, która jest formacją uzbrojoną i posiadającą potencjał do realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Naszym zasadniczym celem jest, poprzez szkolenie funkcjonariuszy SW, przygotowanie tej formacji pod względem merytorycznym do wsparcia działań SZ RP w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Zakres szkolenia realizowanego przez 5MBOT został poprzedzony analizą wniosków wynikających z działań prowadzonych za wschodnią granicą i koncentruje się na przekazywaniu wiedzy oraz praktycznych umiejętności ze strategicznych obszarów. – dodał płk dr Paweł LECH, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT.
Podczas piątkowego kursu, który odbył się w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie, funkcjonariusze wzięli udział w zajęciach z taktyki, topografii, ratownictwa pola walki, szkolenia strzeleckiego, inżynieryjno-saperskiego oraz łączności. W ramach realizowanych zajęć funkcjonariusze zapoznani zostali ze specjalistycznym wyposażeniem wykorzystywanym do niesienia pomocy na polu walki, uczyli się podstaw nawigacji w terenie, procedur nawiązywania łączności realizowanej z wykorzystaniem radiostacji wojskowych czy też poznawali zasady zachowania w przypadku wykrycia min lub improwizowanych ładunków wybuchowych.
Terytorialsi 5 Mazowieckiej Brygady OT rozpoczęli program szkolenia funkcjonariuszy służby więziennej w ubiegłym roku. Do tej pory przysposobienie wojskowe na poziomie podstawowym oraz zaawansowanym zostało przeprowadzone dla blisko 150 funkcjonariuszy SW.
Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT
autor zdjęć: 5 MBOT
komentarze