moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki

Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia czekają ich już w marcu. Przez kolejne pół roku będą się szkolić z pododdziałami z kilku krajów. Polscy żołnierze, którzy wejdą w skład grupy bojowej sił zwiększonej gotowości NATO, są już w Rumunii. Choć to już dwunasta zmiana naszego kontyngentu, pod wieloma względami będzie ona wyjątkowa.

– Nastroje? Bardzo dobre. Cieszymy się na współpracę z sojusznikami i kolejne wyzwania. Bo choć nasi żołnierze wielokrotnie realizowali zadania poza granicami kraju, to misja w Rumunii będzie dla nas wszystkich nowym doświadczeniem – przyznaje mjr Katarzyna Lachowicz, dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy w tej części świata są obecni od wiosny 2017 roku. Do tej pory jednak za wystawienie kontyngentu odpowiadała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Teraz zadanie to po raz pierwszy przypadło 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Kontyngent niezmiennie liczy około 250 żołnierzy. Pochodzą oni z kilku jednostek rozsianych po Polsce, zaś do dyspozycji mają kilkanaście kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Będą realizować podobne zadania jak ich poprzednicy, tyle że w zupełnie innych warunkach geopolitycznych. – Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mamy w Europie wielkoskalowy konflikt zbrojny. I ten czynnik został uwzględniony przy planowaniu naszych działań – przyznaje mjr Lachowicz. – Wojna wymusza zachowanie wzmożonej czujności. Musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili gotowość naszych oddziałów może zostać podwyższona. Oczywiście w ramach międzynarodowej struktury, w której będziemy funkcjonować – dodaje oficer.

Polscy żołnierze dołączą do grupy bojowej NATO. Mają szkolić się wspólnie z żołnierzami z Rumunii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Samych ćwiczeń będzie więcej niż dotychczas. To efekt decyzji, jakie zapadły podczas natowskiego szczytu w Madrycie. W reakcji na agresywną politykę Kremla Sojusz zwiększył swoją obecność na południowo-wschodniej flance. Jesienią ubiegłego roku media donosiły, że na północ Rumunii zostali przerzuceni żołnierze amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej. To jedna z najbardziej znanych jednostek US Army, z długą historią. Brała udział w desancie na plaże Normandii, wojnach w Wietnamie i Zatoce Perskiej. Na południowej flance Amerykanie rozlokowali się nieopodal granicy rumuńsko-ukraińskiej. – Mamy szansę trenować w terenie, którego być może w przyszłości przyjdzie nam bronić – mówił wówczas cytowany przez „New York Times” gen. Joseph McGee, dowódca dywizji.

Tymczasem żołnierze XII zmiany PKW Rumunia udział w misji oficjalnie rozpoczną w połowie lutego. – Wcześniej czeka nas szkolenie adaptacyjne pod okiem kolegów z XI zmiany – tłumaczy mjr Lachowicz. A już w połowie marca Polacy wyjadą na poligon, aby uczestniczyć w swoich pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach. Takich przedsięwzięć będzie kilka. Największe odbędzie się w środku lata przy okazji zakrojonych na szeroką skalę manewrów „Defender Europe 2023”. To cykliczne przedsięwzięcie, którego scenariusz zakłada przerzut wojsk USA do Europy. Amerykanie wraz z sojusznikami ćwiczą potem na kilkunastu poligonach w różnych częściach kontynentu. – Nasi żołnierze wezmą udział w jednej z odsłon „Defendera” pod kryptonimem „Scorpion Legacy”. Szczegóły ćwiczeń ciągle jeszcze są uzgadniane. Wiadomo jednak, że czeka nas forsowanie przeszkody wodnej – zaznacza dowódca XII zmiany PKW Rumunia.

Podczas uroczystego pożegnania żołnierzy, które odbyło się w połowie grudnia w Stargardzie, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Szymon Koziatek mówił: „Jestem głęboko przekonany, że znacząco przyczynicie się do wzmacniania bezpieczeństwa w tym rejonie Europy. Wasze bogate wyszkolenie i doświadczenie znajdą odzwierciedlenie w owocnej współpracy z lokalnymi władzami i żołnierzami sojuszniczych armii”. Misja potrwa pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 12 SDZ, 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Liban uznany za strefę działań wojennych
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Rakietowy szach
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO