moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT

Gen. broni Wiesław Kukuła, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, został mianowany na stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych – podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jego następcą na stanowisku dowódcy wojsk obrony terytorialnej zostanie natomiast gen. bryg. Maciej Klisz. Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbędzie się w poniedziałek.

Gen. broni Wiesław Kukuła dotychczas był dowódcą wojsk obrony terytorialnej. Odpowiadał za powstanie formacji i dowodził nią ponad pięć lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Wyższego Kursu Specjalistycznego w Zegrzu, studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz Polish Open University. Ukończył kursy NATO Special Operations Headquarters oraz US Joint Special Operations University. W latach 2003–2004 pełnił służbę w polskim kontyngencie wojskowym w Iraku. Oficer większość swojej służby wojskowej spędził w szeregach wojsk specjalnych. Zaczął jako dowódca plutonu w 1 Pułku Specjalnym Komandosów (dziś Jednostka Wojskowa Komandosów) w Lublińcu i przez 11 lat zajmował tam coraz wyższe stanowiska, aż do funkcji szefa sztabu. W tym czasie był też na misji w Iraku. Kolejny etap to służba w Dowództwie Wojsk Specjalnych, gdzie stanął na czele wydziału dowodzenia i łączności, a następnie jako szef sztabu DWS-u kierował pionem operacyjnym. Zajmował się głównie planowaniem i kontrolą operacji specjalnych, był też zaangażowany w budowę i rozwój polskich wojsk specjalnych. Od 2012 roku był dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów. Generał Kukuła został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Gwiazdą Iraku. Na stanowisku dowódcy generalnego RSZ zastąpi gen. Jarosława Mikę.

Następcą gen. Kukuły na stanowisku dowódcy wojsk obrony terytorialnej zostanie gen. bryg. Maciej Klisz, który z formacją związany jest od 2016 roku. Przez trzy lata był szefem sztabu, a od 2020 roku zastępcą dowódcy WOT-u. Ukończył US Army War College, a w sierpniu 2021 został mianowany na stopień generała brygady. Zanim rozpoczął swoją służbę w WOT, oficer związany był z wojskami specjalnymi. Służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych (dziś Dowództwo Komponentu WS) i Jednostce Wojskowej Komandosów. W 2015 roku był szefem sztabu komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie. Jako pierwszy polski oficer zajął stanowisko doradcy do spraw sił specjalnych w Response Operations Forces Command w Niemczech. Został odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO, amerykańskim medalem Brązowej Gwiazdy oraz słowackim medalem sił specjalnych.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało również, że wręczenie nominacji odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godzinie 12.00 w Pałacu Prezydenckim. Wówczas też prezydent Andrzej Duda odznaczy gen. Jarosława Mikę Orderem Odrodzenia Polski.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Tajna misja polskiej agentki
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojenny bohater na szubienicy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO