moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma systemu RPW

Wprowadzona wraz z początkiem 2023 roku reforma rejonowych przedstawicielstw wojskowych, redukująca ich liczbę z dwunastu do pięciu, ma znacząco zwiększyć wydajność nadzorowanego przez Agencję Uzbrojenia systemu kontroli jakości dostarczanego polskiej armii sprzętu wojskowego. Etaty administracyjne zostaną przeznaczone dla kontrolerów.

Co roku do polskiej armii trafia nowy kupiony sprzęt i wyposażenie wojskowe, począwszy od elementów umundurowania po czołgi czy samoloty. Choć samo ich zakontraktowanie jest procesem wymagającym wnikliwych, czasem długotrwałych analiz, to nie mniejszym wyzwaniem jest kontrola czy to, co zostało wojsku dostarczone spełnia postawione przez siły zbrojne wymagania taktyczno-techniczne.

W polskim systemie pozyskiwania sprzętu wojskowego odpowiedzialne za ten proces są istniejące od początku lat pięćdziesiątych rejonowe przedstawicielstwa wojskowe. Przez dekady liczba RPW i ich strukturalne podporządkowanie mocno się zmieniało. W połowie ubiegłej dekady zwierzchnictwo nad nimi przekazano najpierw Inspektoratowi Uzbrojenia MON, a później Wojskowemu Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji.

Na początku obecnej dekady Ministerstwo Obrony Narodowej uznało, że niezbędna jest reforma systemu pozyskiwania przez Siły Zbrojne RP sprzętu wojskowego. Zdecydowano wówczas o podporządkowaniu RPW pod nową instytucję odpowiadającą za ten proces, czyli Agencję Uzbrojenia. Postanowiono również o zmodyfikowaniu systemu kontroli jakości.

Od 2 stycznia 2023 roku zamiast dwunastu rejonowych przedstawicielstw wojskowych, będzie pięć: w Radomiu, Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu oraz Rzeszowie (Mielcu). Natomiast zostaną zlikwidowane RPW: w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Stalowej Woli, Świdniku i Łodzi. Pułkownik Romuald Maksymiuk, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, przekonuje, że zmniejszenie liczby RPW pozwoli lepiej i efektywniej wykorzystywać siły i środki przeznaczone do nadzoru nad jakością dostarczanego wojsku sprzętu. – Głównym celem przeprowadzonej reformy było zwiększenie liczby stanowisk dla specjalistów odpowiedzialnych za nadzorowanie jakości, przy zachowaniu niezmienionej, całkowitej liczby etatów w RPW – wyjaśnia.

Zwalniane etaty administracyjne, np. z kadr likwidowanych RPW, będą przesunięte do puli etatów dla kontrolerów, którzy mają w terenie sprawdzać czy to, co trafia do wojskowych magazynów, na pewno spełnia wymagania, chociażby w zakresie natowskich norm Stanag.

Płk Maksymiuk przekonuje, że decyzje o tym, które RPW należało zlikwidować, a które pozostawić, poprzedziły dokładne analizy potrzeb sił zbrojnych oraz działalności krajowego przemysłu obronnego. – Na przestrzeni lat zakłady realizujące zamówienia dla wojska zmieniały natężenie dostaw, likwidowały swoją działalność, zmieniały siedziby lub były tworzone nowe. Decyzję o pozostawieniu danego RPW podejmowano m.in. na podstawie liczby nadzorowanych podmiotów, zasięgu administracyjnego, dostępnych zasobów kadrowych – wyjaśnia płk Maksymiuk. Zapewnia, że wojskowi kontrolerzy nie znikną z dotychczasowych lokalizacji. – W miejscu rozformowanych RPW pozostały placówki nadzorowania RPW – dodaje.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Skromny początek wielkiej wojny
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lekcje z frontu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rakietowy szach
Rusza kwalifikacja wojskowa
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO