moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
VII zmiana PKW IRINI

13 lutego na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU IRINI. Przed południem zmiana PKW odleciała do bazy Sigonella na Sycylii.

Żołnierzy wyruszających na kolejną zmianę PKW pożegnali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódcy baz lotnictwa morskiego, kadra kierownicza BLMW i rodziny udających się na misję żołnierzy. Dowódcą VII zmiany PKW IRINI jest kmdr por. Mariusz Konopko z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. por Tomasz Wojciechowski, kapelan BLMW.

Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka w imieniu Dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po zakończeniu uroczystości żołnierze VII zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Sigonella na Sycylii. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji Unii Europejskiej EUNAVFORMED. Wtedy do kraju powróci szósta zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego w sierpniu ubiegłego roku.

* * *
W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED której celem było rozbijanie przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej UE. Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA. Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. 31 marca 2020 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Pełniąca misję na teatrze działań IV zmiana PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejęła zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI. Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka. Siedzibą główną dowodzącego operacją jest Rzym.

Źródło: BLMW

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Kleszcze dla wojska
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojenny bohater na szubienicy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Leopardy jadą na poligon
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szczury Pustyni dotarły do Polski
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO