moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi wierni tradycji

14 lutego odbyły się uroczystości z okazji 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. To szczególna data w sercach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy z dumą dziedziczą tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej.

Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej, to dwie formacje, które dzieli czas, ale łączy system wartości. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony Ojczyzny.

Jak zaznacza dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Maciej KLISZ: - Mimo upływu ponad osiemdziesięciu lat kotwica Polski Walczącej na mundurze najmocniej wskazuje na „sztafetę pokoleń” - istniejącą między żołnierzami Armii Krajowej oraz żołnierzami WOT. To jest tym bardziej ważne, że zarówno dowództwo WOT jak i Brygady Obrony Terytorialnej z dumą kultywują tradycje Armii Krajowej. W tym roku staramy się oddać hołd żyjącym nadal wśród nas żołnierzom Armii Krajowej, ale także upamiętnić tych bohaterów, którzy już od nas odeszli.

Dlaczego 14 lutego jest tak ważny dla terytorialsów?

Czemu data 14 lutego jest dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej tak niezwykle ważna? Wynika to z faktu dziedziczenia przez Terytorialsów tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej. 14 lutego 1942 r. - to dzień przekształcenia przez gen. Władysława Sikorskiego, Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Komendantem AK został gen. Stefan Rowecki ps. „Grot” (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT”). Żołnierze Armii Krajowej zajmują wiec w sercach Terytorialsów niezwykłe miejsce. Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że tradycje formacji lokowane będą w Armii Krajowej. Już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo i Brygady Obrony Terytorialnej. 28 czerwca 2017 r. Dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej AK, a w dniu 27 września – obchodzone jest święto WOT (na pamiątkę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego). Żołnierze WOT otrzymali także od prof. Leszka Żukowskiego, byłego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK, Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego.

Symbolika ma ogromne znaczenie dla Formacji!

Dziedzicząc tradycję Komendy Głównej Armii Krajowej, Terytorialsi zobowiązani są do kultywowania pamięci o swoich bohaterach. Niezwykłym tego wyrazem jest fakt, iż znacząca większość patronów brygad i jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej ma rodowód związany z Armią Krajową. Niezwykle istotna jest również strona wizualna symboliki WOT, która nawiązuje do tradycji Armii Krajowej. Decyzją ministra obrony narodowej z dnia 10 maja 2019 r. wprowadzono oznaki rozpoznawcze jednostek wojskowych Wojsk Obrony Terytorialnej. Oznaka WOT w swojej centralnej części ma, otoczony wieńcem liści dębowych i laurowych, znak "Polski Walczącej" - gdzie "P" symbolizuje Polskę i Polaków, a "Kotwica" oznacza nadzieję lub "W" - walkę. Liście dębowe i laurowe są alegorią męstwa, odwagi i zwycięstwa. Całość otacza pierścień, który symbolizuje zbiór Polaków-patriotów oddanych swojej Ojczyźnie. Nad oznaką umieszczone jest motto WOT Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko. Orzeł WOT - nawiązuje do wizerunku „Orła Białego” z okresu II Rzeczypospolitej, który ma wzniesione skrzydła, głowę zwróconą w prawo, siedzący na tarczy amazonek. Na szlaku tarczy widnieje 13 gwoździ, a w centrum tarczy jest wypukły emblemat Polskiego Państwa Podziemnego. Sztandary brygad w swojej symbolice nawiązują do tradycji AK i walki o Niepodległość. Na płacie mają wyhaftowane litery „AK”. Odznaka Pamiątkowa Dowództwa WOT - kolorem przewodnim jest kolor czarny, nawiązujący do zwyczaju malowania w okupowanej Warszawie symboli Polski Walczącej farbą smolistą przez pododdziały harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej. Tło odznaki wypełniają symbole Polski Walczącej oparte na wieńcu laurowym.

Chwała bohaterom!

Niegdyś to ONI walczyli o wolną Polskę, dziś to my-żołnierze WOT, jesteśmy odpowiedzialni za nich! Pod opieką Terytorialsów znajdują się kombatanci z całej Polski – bohaterowie podziemia niepodległościowego. Żołnierze WOT pomagają im w codziennych czynnościach, dostarczają zakupy, a gdy trzeba również posiłki, pomagają także w transporcie do lekarzy i w wielu innych sytuacjach. Kombatanci służą zaś wiedzą, chętnie uczestniczą w życiu brygad i żołnierzy, a także poświęcają im czas np. podczas tzw. lekcji żywej historii – kiedy to mogą opowiedzieć o swoich przeżyciach i doświadczeniach. Niestety z roku na rok kolejni z naszych bohaterów odchodzą na wieczną wartę. Pozostają jednak żywi w sercach żołnierzy. Terytorialsi hołdując tradycji o zmarłych bohaterach dbają również o groby i miejsca pamięci.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zamiana po włosku
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Będą kolejne „Daglezje-P”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Śnieg może być groźną bronią
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Gwiazdy sportu dają lekcję
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
„Avenger” na Monte Cassino
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowe śmigłowce kawalerii
Dobrowolsi – czas start!
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rakietowy szach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO