moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowy kurs działań rozpoznawczych

Budowa schronień, maskowanie, rozpoznanie, rozpalanie ognia, pokonanie przeszkody wodnej z obciążeniem - tak wyglądała zimowa edycja kursu działań rozpoznawczych (KDR) w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze kilku brygad OT szkolili się pod okiem instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz wojsk operacyjnych.

Teren Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka kolejny raz był miejscem szkolenia terytorialsów. To tam od 11 do 19 lutego br. odbywała się V edycja Kursu Działań Rozpoznawczych. W szkoleniu zorganizowanym przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej wzięli udział żołnierze z 5MBOT, 1PBOT, 2LBOT, 3PBOT, 11MBOT oraz 12WBOT. Zajęcia prowadzone były pod okiem doświadczonych instruktorów m.in. z CS WOT, Państwowej Straży Pożarnej oraz wojsk operacyjnych, którzy podczas zajęć teoretycznych omówili m.in. zasady topografii, maskowania, posługiwania się mapą, przetrwaniu w trudnych warunkach oraz hipotermii.

Zajęcia praktyczne trwały 8 dni, po kilkanaście godzin dziennie. Żołnierze szkolących się Brygad prowadzili działania z czterech głównych obszarów: nawigacji, taktyki, przetrwania oraz łączności. Zajęcia skupiały się na treningu umiejętności patrolowych, wykrywaniu przeciwnika oraz prowadzeniu bliskiego rozpoznania. Uczestnicy ćwiczyli posługiwanie się noktowizją, pracę na posterunkach obserwacyjnych, zasadzkę planową z wykorzystaniem improwizowanych ładunków wybuchowych, przenikanie, zakładanie bazy oraz połączenie z wojskami własnymi.

Podczas zimowej edycji KDRu, oprócz typowych zadań rozpoznawczych, podjęto temat hipotermii, która może towarzyszyć działaniu żołnierza w niesprzyjających warunkach pogodowych. - Zajęcia miały na celu nauczyć żołnierzy zachowania w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody wraz z oporządzeniem taktycznym. Dzięki temu będą potrafili prawidłowo zadbać o termikę ciała, oraz w szybkim czasie odtworzą swoją zdolność bojową. – powiedział dowódca KDR, por. Bartosz Wileński, żołnierz 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa.

Podczas wykładu terytorialsom przekazano wiedzę teoretyczną z zakresu skrajnego wychłodzenia organizmu, po czym przygotowano dla nich praktyczne ćwiczenie w terenie. - Skok do wody o temperaturze bliskiej zeru z obciążeniem to doznania ekstremalne, ale nieocenione z punktu widzenia przydatności w walce. Uczestnicząc w poprzednich edycjach KDR, aktualnie doszła możliwość wzbogacenia swoich kompetencji wojskowych o kolejny poziom wtajemniczenia, co dla chcących się rozwijać żołnierzy stanowi olbrzymi walor kursu. Wiedza i kompetencja instruktorów daje grunt dla żołnierzy z wielu brygad OT do wykorzystania jej w praktyce w swoich SRO. – powiedział uczestnik kursu, ppor. Jacek Stachacz.

Kurs działań rozpoznawczych realizowany jest dzięki inicjatywie dwóch batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej: 52. z Komorowa oraz 53. z Siedlec. Każda edycja profilowana jest pod inne umiejętności, a dzięki prowadzonej preselekcji, poziom kursu jest bardzo wysoki. KDR uznawany jest wśród uczestników z gościnnych Brygad OT, za jeden z najbardziej realistycznych i wymagających. Jak sami mówią, wiele z zastosowanych rozwiązań, które poznali podczas kursu, zostanie w przyszłości wykorzystanych w procesie szkolenia terytorialsów.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Eurofightery znowu w Polsce
 
Lista trupich główek
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Bruksela przed szczytem
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szef MON-u w Brukseli
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Skromny początek wielkiej wojny
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lekcje z frontu
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojenny bohater na szubienicy
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesna łączność dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO